До 30 квітня дільничні інспектори проводитимуть операцію "Візит" - відвідуватимуть з профілактичною метою громадян у їх помешканнях
До вас додому досі не приходив дільничний? Чекайте, бо ще навідається. Слушно одразу запитаєте: "А чого це раптом та й навіщо?!" Не лякайтеся, бо у правоохоронців добрі наміри, запевняють "Пошту" у Львівському обласному та міському управліннях міліції. Оперативно-профілактичні заходи під умовною назвою "Візит", що тривають зараз в Україні, по-перше, дадуть можливість правоохоронцям детальніше познайомитися з жителями на своїй дільниці обслуговування, по-друге, роз'яснити людям, як не стати, скажімо, жертвою квартирних злодіїв.
"Основною метою "Візиту" є налагодження ділового співробітництва та партнерських відносин між міліцією та населенням у забезпеченні охорони громадського порядку й профілактиці злочинності", - саме таке трактування заходу зазначене на сайті Міністерства внутрішніх справ України. Участь у всеукраїнському заході, який розпочався 20 січня і триватиме до 30 квітня, беруть не лише дільничні інспектори, а й працівники паспортно-візових підрозділів, карного розшуку, кримінальної міліції у справах дітей та боротьби з незаконним обігом наркотиків. "Візит" стражі порядку проводять уже вдруге - аналогічні заходи тривали торік у лютому - липні.
"Візитери у погонах під час відвідин помешкань насамперед мають показати громадянину своє посвідчення, а також роздати спеціально розроблені стандартні візитні картки, де вказані їх контактні телефони, номери чергових частин та заступників начальників райвідділів міліції з громадської безпеки, а також адреса дільничного пункту міліції. Окрім цього, вони вручають пам'ятку "Як не стати об'єктом злочинних зазіхань".
"Дільничні інспектори завжди повинні з профілактичними цілями навідуватись до помешкань громадян, добре знати людей на своїй дільниці, але, на жаль, це не завжди вдається. Через великий обсяг роботи правоохоронці просто не в змозі познайомитися з кожним, тому переважно зустрічаються з тими, хто перебуває на профілактичних обліках", - говорить заступник міністра МВС України Олександр Савченко.
Головний міліціонер країни Юрій Луценко дав настанову особливу увагу звертати на помешкання осіб похилого віку, самотніх пенсіонерів, особливо у селах. Адже саме вони є найменш захищеними від протиправних посягань і через свою довірливість часто стають жертвами злочинців (як-от шахраїв). Власне львівським дільничним дали завдання навідуватися до таких самотніх людей. Нагадаємо, що на запитання "Пошти", чи виконуватимуть це дільничні, цьогоріч у січні заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області - начальник штабу Володимир Дитюк відповів: "Будуть, бо зобов'язані! Звісно, є різні правоохоронці, одні більш сумлінні, інші - менш. Але контролюватимемо виконання цього завдання".
Як повідомили "Пошту" в Управлінні громадської безпеки ГУ МВСУ у Львівській області, у 90 відсотках громадяни чемно впускають дільничних до помешкань, у 10% - ні. У міліції кажуть, що це право кожного - впускати чи ні. Василь Хома, начальник відділу дільничних інспекторів Управління громадської безпеки ГУ МВСУ у Львівській області, наголосив "Пошті", що такий "захід дуже потрібний - насамперед заради профілактики та партнерських відносин".
Аналогічної думки дотримується і головний міліціонер Львова Ігор Цікало. "Городяни не знають дільничних, а дільничні - їх. Самі дільничні погано поінформовані про мешканців у своїй зоні обслуговування. Якщо міліціонери добросовісно проведуть захід "Візит", то це буде лише на користь", - зазначив "Пошті"
І. Цікало. При цьому співрозмовник визнає: вже є випадки недобросовісної роботи дільничних - відзвітували, що провели обхід у тому чи іншому будинку, але насправді там їх не було. За таку недбалість горе-працівників, як запевняє пан Цікало, каратимуть, зокрема стягненнями. Визнає керівник міліції Львова, що імідж дільничних серед населення низький. Адже одиниці з них мають значний досвід роботи, більшість - молодь.
У міністерстві підтверджують: дільничні досить часто змінюються, тому далеко не кожен громадянин знає в обличчя свого "шерифа". Погоджуються з цими словами і на Львівщині. "Так, маємо кадрову проблему. Є велика плинність кадрів серед дільничних, у тому числі й через невисоку зарплатню. Зокрема, вона коливається від 1,2 тис. грн до максимум 1,8 тис. грн", - каже
В. Хома.
Загалом, нині в регіоні працюють 659 дільничних міліціонерів. При цьому некомплект становить 100 осіб. За словами В. Хоми, зараз в області в зоні обслуговування у кожного дільничного є майже чотири тисячі мешканців. "Натомість за нормами середня завантаженість мала б становити 2-2,2 тис. жителів у селах, та 2,5 тис. - у містах", - додає співрозмовник. У Львові, як каже І. Цікало, службу несуть 180 дільничних, що для міста є замало. Всього у місті є 53 дільничні пункти міліції.
Як повідомив "Пошту" начальник сектору дільничних інспекторів відділу громадської безпеки Львівського міського управління міліції Володимир Федина, з початку "Візиту" у місті Лева було розкрито 49 злочинів (серед них хуліганства, шахрайства та злочини, пов'язані з наркотиками). "Знайшли і п'ятьох осіб, які перебували у розшуку. Також львів'яни надали міліціонерам 21 інформацію про скоєння іншими особами злочинів та правопорушень", - каже Володимир Федина. До речі, у Шевченківському районі від громадянина надійшло повідомлення, що в одному з будинків на вул. Щурата виготовляють наркотичні засоби. Інформацію перевірили. І дійсно, з'ясували, що двоє чоловіків, які вже побували у місцях позбавлення волі, виготовляли та розповсюджували дурман.
Окрім цього, в обласному центрі стражі порядку склали й 558 адміністративних протоколів, із них 50 - стосовно насилля у родинах. Міліціонери кажуть, що "Візит" таки дає свої позитивні результати, бо, відколи триває профілактичний захід, у Львові на чверть поменшало заяв щодо сімейного насилля. До речі, на обліку в міліції нині перебуває 1121 домашній насильник. Зважте, що це лише офіційна цифра, а таких нелюдів, на жаль, є у кілька разів більше! Нагадаємо, що торік восени начальник відділу дільничних інспекторів Управління громадської безпеки ГУ МВСУ у Львівській області В. Хома зазначав "Пошті", що "домашнє насилля (зокрема й фізичне, коли у хід йдуть кулаки) існує на Львівщині, і ситуація є складною". Особу, яка вчиняє це насилля, можна притягнути як до адміністративної відповідальності (мінімальний штраф становить 51 грн, або ж посадити за ґрати на 15 діб), так і до кримінальної. Найчастіше все обходиться лише штрафами. Тому, звісно, є багато обурених жінок.
Опитані "Поштою" львів'яни по-різному ставляться до цього заходу МВС. Хтось - украй скептично, мотивуючи свої слова тим, що "це акція заради галочки, яка нічогісінько не дасть і не змінить". Інші, навпаки, схвально відгукуються. Мовляв, нарешті можна буде поскаржитися міліціянтам на сусідів-дебоширів, п'яничок та наркоманів, а також підказати, з ким варто провести невідкладну профілактичну бесіду (як-от з "начебто порядними", а насправді - домашніми насильниками, які постійно гамселять свою дружину чи інших родичів). Однак більшість городян зізнається: свого дільничного в очі ніколи не бачили, не знайомі з ним і навіть не знають, де розташований дільничний пункт міліції. Були й такі, які казали, що українським дільничним ще далеко, скажімо, до американських шерифів, які "мають авторитет серед громади".