Про це, як повідомляє РБК, свідчать дані доповіді професора Вищої школи економіки Наталії Тихонової, представленої на конференції “Левада-Центру”. Оголошений індекс стану справ у країні показав, що рівень депресивних настроїв за минулий рік досяг максимуму за увесь час проведення соцопитувань центру.
Частка успішного населення, доходи якого перевищують два прожиткових мінімуми, становить лише 25% мешканців країни. Найсильніше постраждав столичний середній клас і сільські жителі: “Криза серйозно вдарила по двох групах населення: це Москва – наймолодші й найбільш кваліфіковані, – і жителі “малої Росії” – села і селища”. Представники середнього класу страждають від вимушеної відмови від звичного способу життя – закордонних поїздок, гарного харчування, придбання нових авт і нерухомості.
Однак поки що відчутне падіння рівня життя не викликає різкого протесту стосовно влади, оскільки росіяни звинувачують у кризі зовнішні чинники. Як припускає Наталія Тихонова, через рік-півтора рейтинг довіри до влади може впасти, а латентне невдоволення росіян своїм становищем зросте. Це може призвести до хвилі протестних дій, вважає експерт. Вона нагадала, як у 2011 році відбулися численні протести за чесні вибори, хоча до того здавалося, що виборчий процес не надто хвилює жителів країни. У доповіді пояснюється, що в той момент силу протесту зумовив “загальний психологічний стан населення”.
Зазначимо, що якщо рік тому регулярно проходили протести лікарів і вчителів, то тепер найбільш активні в цьому плані – далекобійники та валютні іпотечники. Крім цього, в Краснодарі пенсіонери протестували проти скасування пільг, а в Москві обурюються щодо платних парковок.