Люди і події 2015. Світ

.

Ціна року

Вартість нафти впродовж 2015-го стрімко знижувалася, сягнувши мінімальних рекордів за останніх 10 років. Держави-члени Організації експортерів нафти у грудні перекреслили всі надії Росії, чия економіка зав’язана на екпорт вуглеводнів, вирішивши не зменшувати квоти на видобуток нафти, незважаючи на падіння ціни.

Також лідери ОПЕК пообіцяли допомогти наростити обсяги експорту нафти Іраном, з якого вже незабаром будуть зняті всі міжнародні санкції. Крім того продовжує різко знижуватися вартість природнього газу, яка обчислюється за формулою, що базується власне на ціні нафти. Нагадаємо, що рекордне подешевшання нафти і газу в середині 1980-х років стало однією з головних причин розпаду Радянського Союзу, чия економіка напряму залежала від валютних надходжень від експорту вуглеводнів. 

Проблема року

Євросоюз зіштовхнувся з навалою іммігрантів з країн Близького Сходу та Північної Африки, які тікають із охоплених громадянськими війнами та злиднями країн до благополучної Європи. При цьому існує реальна небезпека того, що між сотнями тисяч втікачів на територію Старого світу проникають бойовики “Ісламської держави”, що різко погіршує ситуацію із забезпеченням безпеки в країнах Євросоюзу. Балканські країни, Угорщина та Австрія, через території яких проходить головний сухопутний маршрут іммігрантів, навіть були змушені залучити до охорони своїх кордонів армійські підрозділи.

Водночас екперти наголошують на тому, що навала втікачів провокує в донедавна толерантних європейців спалахи расизму та ксенофобії. За оцінками більшості експертів, проблема іммігрантів стала найбільшим викликом ЄС за всю його історію.

Війна року

30 вересня Росія офіційно втрутилася в громадянську війну в Сирії, розпочавши авіаудари по противниках режиму Башара Асада. Західні мас-медіа стверджують, що дії росіян можуть спричинити справжню гуманітарну катастрофу, оскільки використовують заборонені ООН касетні бомби. За різними даними, лік загиблих мирних мешканцв йде на тисячі, зруйновано десятки шкіл та лікарень. 

При цьому головними мішенями для російських бомб і ракет є зовсім не позиції терористичного угруповання “Ісламська держава”, а загони сирійської опозиції, яка бореться за повалення режиму Башара Асада. Країни Заходу наполягають на усуненні Асада, сподіваючись, що це припинить громадянськувійну в країні, натомість Москва категорично проти, оскільки Асад є останім її союзником на Близькому Сході. 

Теракти  року

П’ятниця, 13 листопада, стала проклятою для французів. Того дня бойовики “Ісламської держави” організували в Парижі серію терористичних атак, жертвами яких стали понад 130 людей, близько 400 отримали поранення. У чотирьох різних місцях була відкрита стрілянина по людях, біля стадіону Stad de France біля двох різних входів підірвалися смертники, також було кинуто бомбу. Найкривавішим епізодом стала бійня на рок-концерті у клубі Bataclan, де четверо людей у чорному розстріляли близько 100 осіб.

За даними французької влади, у серії терактів брали участь вісім злочинців. Шестеро смертників підірвали себе, ще одного терориста застрелила поліція. Живим вдалося взяти лише одного – 26-річного уродженця Брюсселя Салаха Абдесалама. Прем’єр-міністр Франції Мануель Вальс заявив, що теракти в Парижі були сплановані в Сирії. 

Людина року

Усі найавторитетніші рейтинги світу впродовж року очолювала Анґела Меркель. Так, навесні канцлер Німеччини вп’яте поспіль очолила рейтинг найвпливовіших жінок світу, укладений редакцією журналу Forbes. Канцлер Німеччини стала найбільш впливовим політиком світу, долучившись до врегулювання конфлікту на Донбасі, порятунку від дефолту Греції, вирішення проблеми навали іммігрантів до країн ЄС.

Якщо смілива міграційна політика Анґели Меркель виправдає себе, вона увійде в історію як один із найвидатніших канцлерів Німеччини, наголошувала The Financial Times. “Вона здатна залишити після себе такий же видатний спадок, як і її наставник – колишній канцлер Гельмут Коль, який очолював возз’єднання Німеччини та створення єдиної європейської валюти”, – писав британський часопис.

Скандал року

У вересні Управління з охорони навколишнього середовища США (EPA) звинуватило німецький концерн Volkswagen в установці на автомобілі з дизельними двигунами програмного забезпечення, що дозволяє обходити жорсткі екологічні норми в Сполучених Штатах. Програма включала максимально екологічний режим роботи двигуна при тестуванні на стенді, натомість відключала його при звичайній експлуатації, що збільшувало шкідливі викиди майже в 40 разів (!).

Розпочато офіційне розслідування, за результатами якого Volkswagen можуть покарати штрафом у розмірі 18 мільярдів євро. Причому хвиля “дизельгейту” може накрити не лише цей концерн. Розслідування за підозрою в маніпуляціях iз викидами шкідливих речовин поширено більш ніж на 50 моделей автомобілів, серед яких так івідомі марки, як: BMW, Mercedes, Ford, Volvo, Nissan, Jaguar Land Rover. 
Фото: jrsl.ca, breitbart.com, wikipedia.org, ft.com, washtimes.com, AFP
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4140 / 1.58MB / SQL:{query_count}