Львівські правоохоронці оголосили війну привізному фальсифікату оковитої
На Львівщину зі східних регіонів (як-от Донеччини) потекли ріки фальсифікованої горілки . Та ще й цілими вантажівками, які безперешкодно проїздять через всю Україну. У кінцевому ж пункті призначення оковиту "зустрічають" правоохоронці, які й вилучають підробку. Лише з початку року майже 47 тисяч (!) пляшок фальсифікату вилучили працівники Управління Державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області у "горілчаних" бізнесменів. "Урожай" чималий, бо, для порівняння, за увесь минулий рік цей показник сягнув 3,8 тис. пляшок.
Уся ця затримана підробка (найбільше ж ділки вподобали собі популярну назву "Пшенична") призначалася переважно для сільських крамниць та кіосків і, на щастя, не потрапила на прилавки. Адже така оковита не лише неякісна, а й дуже небезпечна для здоров'я громадян. Та чомусь так уже повелося, що полюбляють жителі Львівщини перехилити чарчину (байдуже, що біленька є ризикованою для шлунка), а цим і користуються любителі збагачення, продаючи неякісне спиртне громадянам. Правоохоронці просять споживачів пам'ятати: чим дешевша горілка , тим імовірніше, що це фальсифікат!
- У нашу лікарню потрапляють пацієнти з отруєнням алкоголем. За рік маємо по 160-170 таких випадків. Серед них є не лише чоловіки, але й жінки. Втім, достеменно говорити, що це було отруєння фальсифікованою горілкою , ми не можемо. Адже, щоб ствердно сказати, що той чи інший випадок стався через підробку, потрібно мати висновок судово-медичної експертизи, - зазначила "Пошті" завідувач відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова Зоряна Біда.
Окрім цього, для висновків експертам потрібно мати ще й безпосередньо оковиту, яку споживали. Утім зазвичай до лікарні карета "швидкої" доставляє громадян, які добряче перебрали і перебувають у непритомному стані. Відповідно, згодом навіть не пам'ятають, що, де і з ким пили. За словами З.Біди, одні відновлюються після отруєння оковитою через 12 годин, інші - через добу. "Все залежить від того, скільки випили і чого саме", - каже співрозмовниця. Звісно, бувають і летальні випадки алкогольного отруєння.
Загалом за рік на Львівщині майже тисяча жителів регіону потрапляє до медзакладів із алкогольним отруєнням. Про це "Пошті" повідомив головний токсиколог області, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії №1 Львівської обласної клінічної лікарні Ігор Маковецький. За його словами, левова частка тих, що отруїлися оковитою, - жителі Львівщини. Не виключено, що частина з них й стала жертвою випитого сурогату. Та щоб напевне це стверджувати, знову ж таки потрібна детальна експертиза.
У попередні роки львівські міліціонери зазвичай "воювали" із продавцями липової з градусами поблизу ринків та місць стихійної торгівлі, де підроблену продукцію реалізували з рук. Проте такі їх візити майже не давали ефекту. Сьогодні ж головним пріоритетом у їх роботі є боротьба з реалізаторами великих партій фальсифікату та припинення постачання сировини (спирту) для виготовлення сурогату оковитої.
- З 2008 року ми змінили тактику роботи, зокрема, зосередили увагу на каналах постачання фальсифікату. Якщо проаналізувати попередні роки, то оптовиками майже не займалися. Торік ми вилучали великі партії спирту. Так, на Стрийщині затримано на гарячому злочинну групу, яка намагалася реалізувати аж 30 т етилового спирту на суму
750 тис. грн. Вилучено устаткування для переливання та 46,3 тис. дол., отримані від реалізації спирту. Вже з початку 2009 р. на Львівщину ділки почали возити великі партії розлитої у пляшки горілки, - зазначив "Пошті" начальник Управління Державної служби боротьби з економічними злочинами обласного управління міліції Василь Телиця.
Правоохоронці цілком випадково натрапили на знахідку із комахою. Кажуть, що чогось подібного досі не вилучали! В одній із партій підробленої горілки з м. Біла Церква, що на Київщині, працівники міліції натрапили на пляшку оковитої, в якій плавав тарган.
Майже п'ять тисяч пляшок фальсифікованої горілки - стільки вилучили цього місяця у приватного підприємця з м. Турки працівники згаданого управління. У цій партії і була ця пляшчина. Весь фальсифікат зберігався на гуртовому складі бізнесмена і мав надійти у продаж під маркою горілки "Пшенична". За словами Михайла Теслі, старшого оперуповноваженого УДСБЕЗ ГУ МВСУ у Львівській області, "ця фальсифікована горілка надійшла зі східних регіонів України, наклеєні акцизні марки на ній були старого зразка і також підроблені". Усю партію скерували на експертизу. Дослідження засвідчило: те, що пропонували покупцям під виглядом оковитої, виявилось 35-градусною спиртово-водневою сумішшю дуже низької якості! Власник підробленої горілки мав намір виручити за неї понад 65 тис. грн. І вже планував постачати її в роздрібні точки продажу. Але несподіваний візит міліціонерів перешкодив йому.
Також правоохоронці у січні затримали у Львові велику партію фальсифікованої горілки, привезеної з Донеччини. Вантажівка ДАФ перевозила 24 тис. пляшок підробленої горілки "Пшенична". Вартість вантажу оцінена у понад 400 тис. грн. Експертне дослідження з'ясувало, що вилучений товар - це спирто-воднева суміш із вмістом спирту 34-35%. Окрім цього, акцизні марки підроблені. Порушено кримінальну справу.
Правоохоронці акцентують, що основним критерієм та ознакою підробки горілчаної продукції є ціна, за якою вона реалізується. Урядовою постановою від 30 жовтня 2008 р. №957 встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва. Відповідно, вартість у роздрібній торгівлі однієї пляшки горілки ємністю 0,5 л не може бути меншою від 14 грн.
Ще однією ознакою підробки є акцизна марка. Кожна акцизна марка видається на певний вид горілчаної продукції і у її номері вказано код регіону виробника та на який вид продукції її видано. З 1 серпня 2008 р.
запроваджено марки акцизного збору нового зразка.
Кожна акцизна марка має кілька видів захисту: ультрафіолетовий (при ультрафіолетовому освітленні світяться окремі частини малюнка); мікродрук (у разі підроблення повторити досить складно); захисні волокна, які включені у папір, з якого виготовлено акцизну марку, а також тепловий захист (при нагріванні відкритим вогнем зелена поперечна смужка на акцизній марці має змінити свій колір). Підробляючи акцизну марку, ділки не сплачують акциз до бюджету, від чого держава втрачає, і автоматично вартість оковитої є низькою.
Звісно, не весь фальсифікат вдається вилучати, це визнають і самі оперативники. Та не лише привізну підроблену оковиту намагаються збути на Львівщині. Не бракує й місцевих горілчаних умільців, яких правоохоронці зараз також контролюють. Принагідно міліціонери закликають жителів області повідомляти про підозрілу горілку за тел. 258-62-38.