"Суд Зварича" невдовзі може залишитися без даху над головою
Будинок на вул. Саксаганського, 13, що став яблуком розбрату між міською владою та військовими, віддали останнім. Нагадаємо, боротьба за будівлю точилася кілька років. Аж допоки врешті 29 серпня 2007 року, після, здавалося б, рішень усіх можливих судів, за присутності близько двадцяти державних виконавців двері у приміщення вибили бульдозером. Туди вселився Львівський апеляційний адміністративний суд, який ще донедавна очолював Ігор Зварич, горе-суддя, якого наразі розшукують правоохоронці за звинуваченням в отриманні хабара в особливо великих розмірах. Та, як виявилося, війна за будівлю ще не закінчилася.
У вівторок, 10 лютого, на закритому засіданні Верховного суду України прийняли ухвалу, якою Львівську міськраду зобов'язують повернути приміщення Міністерству оборони. За словами Гелени Пайонкевич, начальника юридичного управління Львівської міської ради, на засідання не запрошували жодну зі сторін, оскільки справу розглядали у письмовому провадженні, проте витяги із засідання та рішення також ще ніхто не отримував. Про рішення суду посадовці дізналися завдяки журналістам, тож наразі жодна зі сторін не погоджується коментувати справу і свої подальші дії щодо будинку. За словами Володимира Куцика, прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України, подальшу долю будинку вирішуватиме Міністерство оборони. Дивною виглядає й ситуація з апеляційним судом, адже небавом їм доведеться виїжджати з приміщення, в якому вони вже почали робити ремонт. Як повідомили "Пошті" у суді, за рік встигли відремонтувати повністю будівлю на вул. Стецька, 13, та кілька кімнат у будинку на вул. Саксаганського, 13. Питання про те, щоб вимагати компенсацію за ремонт в суді порушувати не планують, оскільки гостріше нині стоїть проблема, куди працівники Феміди взагалі переїжджатимуть. На думку апеляційного суду, відповідальність за це лежить на плечах Львівської облдержадміністрації. Проте в ЛОДА такий варіант відкидають.
- Однозначно, цією справою повинна займатися судова адміністрація, - пояснив "Пошті" Василь Собко, заступник начальника юридичного відділу ЛОДА. - Ми можемо лише посприяти вирішенню справи, написавши листа до адміністрації, але в жодному випадку не вирішуємо питання майбутнього місця для суду...
У територіальному управлінні Державної судової адміністрації України у Львівській області "Пошті" заявили, що про переїзд говорити не те що рано, а абсурдно. За словами Анатолія Микитишина, заступника начальника територіального управління Державної судової адміністрації, наразі ніхто й не думає про будь-яке переселення, а суди за будівлю триватимуть й надалі.
- Незважаючи на те, що рішення виніс Верховний суд України, справу можуть продовжувати за новими обставинами, - коментує пан Микитишин. - Обставини, з якими звернулися військові до суду, були просто смішними. Треба пам'ятати, що всі будинки у місті, збудовані до 1939 року, є власністю територіальної громади міста, і саме вона вирішила надати будівлю апеляційному суду. Які можуть виникнути ще запитання? Суд не можна переносити з місця на місце. Коли нарешті зрозуміють, що державна установа не може працювати у хлівах? Це ж обличчя держави...
Крапку в суперечці за будинок має поставити рішення Верховного суду, яке найближчим часом розішлють кожній зі сторін. Точно відомо лише те, що незабаром будівлю ремонтуватимуть. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища ЛМР, будинок є пам'яткою архітектури місцевого значення і військові мають проектну документацію на його реставрацію. За час свого перебування у будівлі на Саксаганського, військові не проводили реставрації і встигли її суттєво понищити, тому міські можновладці й забрали у них приміщення.