Сьогодні – 24 жовтня – в світі відзначається Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй. Щоправда, цього року шампанське з нагоди професійного свята міжнародним чиновникам, певно, йде носом – з усіх усюд на адресу Організації лунають закиди в нездатності дієво реагувати на глобальні проблеми. Останніми краплями стали російська агресія проти України та громадянська війна в Сирії – в обидвох випадках ООН зазнала повного фіаско.
Розмови про необхідність реформування Організації точаться вже років зо двадцять. Проте особливо вони загострилися в 2015-ому. Ще на початку року авторитетна міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликала п’ятьох постійних членів Радбезу ООН відмовитися від права вето у випадках, які стосуються питань геноциду чи інших тяжких злочинів. “Рада Безпеки ООН зазнала провалу в Україні, Сирії, Іраку, секторі Газа”, – йшлося у звіті Amnesty International.
Знамено протесту підхопила канцлер Німеччини. Під час ювілейної 70-ої сесії Генасамблеї ООН у вересні Анґела Меркель офіційно заявила, що вважає необхідною докорінну реформу Ради Безпеки. На її думку, нинішні структура та методи роботи Радбезу недостатні для вирішення світових проблем. Одним із перших кроків мало б стати збільшення кількості постійних членів Ради Безпеки. На місце в Радбезі претендують члени так званої групи G4, до якої належать Німеччина, Бразилія, Японія та Індія.
Проте існує й інша проблема – право вето. П’ять країн-переможниць у Другій світовій війні, які є постійними членами Радбезу – США, Китай, Франція, Британія та Росія – мають можливість заблокувати будь-яке рішення ООН. Особливо цим зловживають Росія та Сполучені Штати. Проблема настільки серйозна, що під час 70-ої сесії Генасамблеї один із членів Радбезу добровільно запропонував обмежити право вето. Франція наголошує на незастосуванні цього права, коли йдеться про територіальну цілісність окремих країн чи випадки масової загибелі людей. Перша умова виразно натякає на російську агресію проти України, друга – масове вбивство цивільного населення режимом Башара Асада.
Щоправда, наразі шансів втілити цю реформу небагато. Згідно із статутом ООН, для ухвалення таких змін потрібна підтримка двох третин країн-членів, але лише за умови одноголосного рішення всіх п’яти постійних членів Радбезу. Але Росія, США і Китай на це, швидше за все, не погодяться.
З іншого боку, навряд чи їм вдасться так просто ігнорувати настільки широку міжнародну ініціативу – за останньою інформацією, пропозицію Франції підтримали близько 100 держав. Серед них – і Україна, яка впродовж наступних двох років буде непостійним членом Ради Безпеки ООН (крім п’яти постійних, до Радбезу входять ще 10 непостійних країн-членів, які змінюються кожних два роки). Повноваження України розпочнуться 1 січня 2016-го і протривають до кінця 2017-го.
З правом вето тісно пов’язана і проблема “блакитних шоломів” – миротворчих контингентів ООН, які через бюрократичну тяганину при прийнятті рішень в Організації з’являються в гарячих точках, як правило, тоді, коли на місцевих цвинтарях вже немає де ховати вбитих. Пропозиції щодо реформування миротворчої діяльності ООН прозвучали з вуст генсека. Пан Гі Мун наголосив на спрощенні процедури відправки “блакитних шоломів” у зони конфліктів та на необхідності створення на всіх континентах міжнародних підрозділів постійної готовності.
Однак і тут все впирається у право вето. Хоча Президент України Петро Порошенко неодноразово заявляв про ймовірність введення на Донбас миротворців ООН, усі прекрасно розуміють, що сам агресор – Росія – ніколи за це не проголосує.
Велике журі присяжних у Нью-Йорку пред’явило колишньому голові Генеральної асамблеї ООН, повноважному представнику карибської острівної держави Антигуа і Барбуда при ООН Джону Ешу обвинувачення в отриманні хабара в розмірі 1,3 мільйона доларів. У справі також проходять мільярдер з Макао Ин Лап Сенг і ще троє китайських бізнесменів. Згідно з даними прокуратури, за версією слідства, Еш лобіював проект у Макао, який розробляв китайський мільярдер. Прокурор Нью-Йорка також заявив, що обвинувачений отримував хабарі не лише грошима, але й дорогими подарунками: годинниками Rolex, екслюзивними костюмами та навіть спорудженим на його замовлення приватним баскетбольним майданчиком. 61-річний дипломат виконував обов’язки голови Генасамблеї ООН з вересня 2013 по вересень 2014 року. В разі визнання його винним Джону Ешу загрожує до шести років позбавлення волі.
Державами-засновниками Організації Об’єднаних Націй вважаються 50 держав (у тому числі два суб’єкти СРСР: Українська та Білоруська РСР), що підписали Статут ООН на конференції в Сан Франциско 26 червня 1945 року, а також Польща, яка делегувала свій підпис дещо пізніше. Дата набуття Статутом чинності – 24 жовтня – відзначається як День Організації Об’єднаних Націй.
Для прийому нового члена потрібна підтримка як мінімум 9 з 15 держав-членів Ради Безпеки (при цьому п’ять постійних членів можуть накласти на рішення вето). Після затвердження рекомендації Радбезом питання передається в Генасамблею, де для ухвалення резолюції про прийом нового члена потрібна більшість у дві третини голосів.
Крім статусу члена, існує статус спостерігача ООН, який може передувати вступу до числа повноправних членів. Спостерігачами, а також членами спеціалізованих установ ООН (наприклад, ЮНЕСКО) можуть бути як визнані, так і частково визнані держави і державні утворення. Так, статус спостерігача в даний момент мають Святий Престол і держава Палестина.