Влада США знаходить дедалі більше підтверджень того, що бойовики “Ісламської держави” виготовляють і застосовують примітивну хімічну зброю. Про це BBC News заявило неназване джерело в американській адміністрації. За його інформацією, для створення боєприпасів із отруйними речовинами терористи використовують іприт, який ще називають гірчичним газом.
“Ми встановили чотири епізоди, під час яких застосовували отруйні речовини. Їх використовували і в Іраку, і в Сирії”, – заявило джерело. За його словами, іпритом начиняють традиційні боєприпаси, наприклад, міни для мінометів.
Раніше вважалося, що ісламісти могли захопити іприт на складах сирійської армії, яка визнавала наявність значних запасів цієї хімічної речовини до того, як у 2013 році режим Башара Асада погодився на повне вивезення за межі країни арсеналів зброї масового ураження.
Однак улітку цього року стало відомо, що бойовики “Ісламської держави” захопили старий завод із виробництва хімічної зброї, розташований за 75 км від Багдада, на якому за режиму Саддама Хусейна виробляли отруйні речовини, зокрема гірчичний газ і зарин. За даними ЦРУ, після першої війни в Перській затоці у 1991 році завод припинив випускати хімзброю, але отрутохімікати залишалися на складах.
Джерело BBC News вважає, що ісламістське угруповання залучило до відновлення виробництва дипломованих хіміків, тим паче, що виготовлення іприту не є технічно складним завданням. Іприт, який ще називають гірчичним газом, за нормальної температури являє собою безбарвну рідину із запахом часнику або гірчиці. Потрапляючи на шкіру, іприт спричиняє утворення виразок, при вдиханні розвивається пневмонія, а при потраплянні в очі людина може частково або повністю осліпнути. За високих концентрацій газу відбувається загальне отруєння організму з можливим летальним результатом.
Міністр оборони Ізраїлю Моше Яалон заявив, що немає жодних сумнівів у тому, що російські війська прибули на територію Сирії. “Наскільки ми розуміємо, на даному етапі можна вести мову про так звану обмежену силу, яка включає в себе військових радників, представників служби безпеки та підготовку до експлуатації літаків і бойових вертольотів”, – заявив ізраїльський міністр оборони.
За його словами, основна мета росіян – створення біля сирійського міста Латакія повноцінної військово-повітряної бази, де можна буде розгорнути винищувачі і вертольоти для авіаударів по позиціям бойовиків “Ісламської держави”. Водночас, за словами міністра оборони Ізраїлю, основною метою Росії в Сирії, швидше за все, є захист власних інтересів, а саме порту Тартус на узбережжі Середземного моря, де ще з часів СРСР облаштовано пункт матеріально-технічного забезпечення російського флоту. Нагадаємо, раніше повідомлялося, що за останні дні до Сирії прибули як мінімум три російських військово-транспортних літаки та два десантних кораблі з морськими піхотинцями на борту.