Під арештом можуть опинитися банківські рахунки та об’єкти елітної нерухомості, що належать російським компаніям МТС і Vimpelcom, а також шведській Telia Sonera на суму мільярд доларів, пише The Wall Street Journal з посиланням на інформацію з компетентних джерел та наявні в її розпорядженні судові документи. Зокрема, мова йде про арешт 300 мільйонів доларів на рахунках у трьох країнах – Ірландії, Люксембурзі та Бельгії. Крім того, слідчі хочуть заарештувати активи в Швейцарії на загальну суму 640 млн доларів, включаючи елітну віллу біля озера. Ще 30 мільйонів має бути заблоковано в Швеції.
Прохання США пов’язане з так званою узбецькою справою, яку американські слідчі почали розслідувати після публікації матеріалів міжнародного арбітражу в Стокгольмі. Мова про масштабні факти корупції в Узбекистані, пов’язані з донькою президента Іслама Карімова Гульнарою. За версією слідства, російські стільникові оператори платили десятки мільйонів доларів хабарів за право вести бізнес в Узбекистані. У своєму позові міністерство юстиції США вказує, що Vimpelcom і МТС використовували мережу підставних компаній і фальшиві консультаційні контракти для передачі хабарів на суму приблизно 500 мільйонів доларів структурам, пов’язаним із сім’єю узбецького президента.
У липні про розслідування писало агентство Bloomberg, називаючи компанію Takilant Ltd, пов’язану з Гульнарою Карімовою. При цьому мас-медіа знайшли документальний зв’язок між Takilant і російським Vimpelcom. “Американські прокурори вважають, що компанія Vimpelcom Ltd, яка розташована в Амстердамі (їй належать російський оператор “Білайн” і український “Київстар”), російська MTS PJSC і шведська Telia Sonera переказали мільйони доларів на рахунки компаній, контрольованих Гульнарою Карімовою, старшою донькою президента Узбекистану Іслама Карімова, щоб гарантувати наявність радіочастот та на інші проекти в цій країні”, – пише The Wall Street Journal. Додамо, що розслідуванням “узбецької справи” також займаються правоохоронні органи Нідерландів (в Амстердамі знаходиться штаб-квартира Vimpelcom), Швеції та Швейцарії.
Водночас цим російські проблеми не обмежилися. Віце-президент Європарламенту Ришард Чарнецький заявив, що зараз настав вдалий момент для того, щоб ЄС і США збільшили тиск на Російську Федерацію. “Кремль повинен знати, що у разі ескалації ситуації у Донбасі, Росію можуть очікувати нові санкції з боку Європейського Союзу та США”, – заявив політик, передає Радіо Свобода.
На думку віце-президента Європарламенту, відчутним ударом по російській економіці могло б стати відключення Росії від системи міжнародних банківських платежів SWIFT. “Зрозуміло, що це було б значно болючішим ударом для Росії, ніж персональні санкції проти олігархів і чиновників з оточення Путіна”, – констатував Чарнецький.
Зазначимо, восени минулого року вже виникала загроза відключення російських банків від системи міжбанківських переказів SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), через яку проходять платіжні доручення більш ніж на шість трильйонів доларів і в якій беруть участь більше 10 000 фінансових організацій у 210 країнах.
Німецькому Deutsche Bank загрожує величезний штраф за відмивання грошей y Росії і порушення санкцій. Про це пише “Німецька хвиля” з посиланням на Spiegel Online. Справи стосовно Deutsche Bank розслідують відомства чотирьох країн і лише в одній Британії банку загрожує стягнення в розмірі сотень мільйонів євро. Однак найбільший штраф може бути призначений у США: як раніше повідомляло агентство Bloomberg, американський Мін’юст має намір з’ясувати, чи не проводили російські клієнти банку незаконний обмін рублів на долари і чи не порушувалися при цьому запроваджені проти РФ міжнародні санкції. Американське слідство, зокрема, цікавлять так звані дзеркальні угоди, завдяки яким клієнти могли виводити з Росії кошти сумнівного походження. Розслідування перебуває на початковій стадії і точну суму штрафу наразі визначити складно.