Для формування трибуналу у справі щодо авіакатастрофи пасажирського лайнера “Боїнг 777”, що сталася 17 липня 2014 року в Донбасі, потрібно принаймні два-три роки. Про це в інтерв’ю Deutsche Welle заявив адвокат і юридичний консультант міжнародних трибуналів Ґеерт-Ян Кноопс.
“Ми всі знаємо, що однією з найбільших проблем буде позиція Росії, яка має право накласти вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, голосування за яку призначене на 27 липня. Це залишає потенційно можливими дві інші опції. Перша – трибунал, створений кількома державами та підтриманий ООН, наприклад, Генеральною асамблеєю. Друга – суд у Нідерландах”, – пояснив юрист, пише newsru.ua.
“Таке вже відбувалось у минулому. Наприклад, спеціальний суд щодо Сьєрра-Леоне, заснований за угодою між ООН та урядом цієї країни. Можна згадати і суд стосовно Камбоджі у Пномпені. Його створили за угодою між ООН та урядом Камбоджі. Резолюції Ради Безпеки не було”, – розповів Ґеерт-Ян Кноопс.
Адвокат додав, що за будь-якого з можливих варіантів створених трибуналів найвищою мірою покарання для винних буде довічне ув’язнення. При цьому покарати можуть навіть політиків, причетних до катастрофи літака.
“Відповідно до міжнародного кримінального права, і прямі виконавці (direct perpetrator), і непрямі (indirect perpetrator) теоретично можуть бути обвинувачені. Тобто не тільки особа, яка натиснула кнопку на полі бою, а й командир, якщо він знав, що його підлеглий був готовий випустити ракету, яка, ймовірно, уразить пасажирський літак. Зрозуміло, що знайти відповідні докази зовсім непросто, проте в минулому ми бачили такі випадки в міжнародних судах, зокрема, у трибуналі щодо Югославії. Хоч і не всіх, але політиків і генералів успішно покарали й за ті події, які відбулися там, де їх у той момент не було”, – резюмував Кноопс.