“Турецький потік” іде на дно

Анкара відмовляється йти на поступки “Газпрому”

фото: gazprom.ru
Таку несподівану заяву зробив міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йилдиз, повідомляє інформаційне агентство “Росбалт”. “Москва бачить у нас тільки транзитну країну. Для нас у цьому немає ніякого сенсу – ми зацікавлені у створенні спільної системи поставок. Принципової угоди з цього питання досягнули, проте Росія пішла назад”, – зазначив турецький урядовець.
На його переконання, “Турецький потік” повинен відповідати інтересам як Москви, так і Анкари. “Ми ніколи не підемо на поступки, які загрожують нашим інтересам”, – зазначив Танер Йилдиз і додав, що проблему не можна вирішити тільки наданням знижок на газ. 
Нагадаємо, що у грудні 2014 року Росія демонстративно відмовилася від будівництва газопроводу “Південний потік” в обхід України через опір Єврокомісії. Тоді ж під час  візиту до Туреччини президент Росії Путін домовився про прокладання дном Чорного моря газопроводу “Турецький потік” протяжністю 1100 км і потужністю до 
60 млрд кубометрів газу на рік. Перша нитка нового газогону повинна була повноцінно запрацювати наприкінці 2016 року.
“Газпром” заявив, що має намір транспортувати ним паливо у країни Південно-Східної Європи. Передбачається, що на турецько-грецькому кордоні створять газовий хаб (магістральне газосховище) і країни ЄС самостійно будуватимуть інфраструктуру для прийому палива на своїй території.
Однак гучно розрекламований Кремлем проект із самого початку почали переслідувати неприємності. Першими “газовий ніж” у спину Путіна встромили нібито лояльні до Москви балканці. Наприкінці травня прем’єр-міністр Македонії Нікола Груєвський офіційно заявив, що його країна приєднається до “Турецького потоку” тільки за умови досягнення домовленості між Росією та Єврокомісією. Трохи раніше президент Сербії Томіслав Ніколіч заявив, що вважає неможливим будівництво на території його країни продовження нового газогону. Болгарія нібито не проти приєднатися до проекту, але відразу ж наголосила, що російський газ цілком може замінити паливо з родовища “Хан Аспарух” на шельфі Чорного моря, яке вже з наступного року розроблятиме консорціум у складі французької Total, австрійської OMW та іспанської Repsol.
Новини з Балкан стали для Кремля справжнім шоком, особливо беручи до уваги той факт, що “Газ­пром” уже “втопив” у Чорному морі 4,6 млрд доларів, проклавши частину “Південного потоку”, який мав плавно перетворитися на “Турецький”. Приреченість амбітного проекту усвідомили, здається, і в Москві. На початку липня стало відомо, що “Газпром” вирішив призупинити розширення системи газопроводів, які планували використовувати в рамках “Турецького потоку”. Топ-менеджер російського монополіста наказав “до особливого дозволу” призупинити всі інвестиційні проекти з розширення системи трубопроводів “Південний коридор”, будівництво якої розпочалося ще у 2010 році. Водночас без цього коридору наповнити “Турецький потік” паливом технічно неможливо. 
А тут ще й самі турки почали “качати права”, вимагаючи створення спільної системи поставок, що людською мовою означає бажання Анкари забрати в “Газпрому” частину прибутків (судячи з усього, чималеньку).

Україна вже два тижні не використовує газу з Російської Федерації, наповнюючи сховища паливом зі Словаччини, а також користується власним видобутком. Про це заявив глава Міненергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин в інтерв’ю “5 каналу”. “Росія транзитує збільшений об’єм газу. Через українську ГТС прокачується газ, але ми цього палива не залишаємо собі. Зараз закачуємо газ у сховища в об’ємі приблизно 30 млн кубів щодня, приблизно 14-15 млн отримуємо зі Словаччини, 15 нам залишається з власного видобутку”, – пояснив Володимир Демчишин. Нагадаємо також, що оператори газотранспортних систем України та Словаччини знай­шли технічне рішення з розширення словацького газового коридору в Україну з 1 грудня 2015 року. Зі слів голови “Укртрансгазу” Ігоря Прокопіва, з 1 грудня можливості імпорту природного газу з ЄС в Україну через територію Словаччини можуть зрости до 57 млн кубометрів на добу з нинішніх 40 млн.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4450 / 1.56MB / SQL:{query_count}