Добряче призабутий останнім часом засновник скандально відомого сайту знову опинився в центрі уваги – Джуліан Ассанж написав листа до президента Франції з проханням надати йому політичний притулок.
“Тільки Франція сьогодні може дати мені необхідний захист від політичних переслідувань, мішенню яких я зараз є. Моє життя в небезпеці, пане президент, і моя безпека (як фізична, так і психологічна) з кожним днем усе більше перебуває під загрозою”, – бідкався австралієць. Щоправда, на Франсуа Олланда подібне враження не справило.
“Поглиблений аналіз показав, що через низку юридичних і матеріальних аспектів у ситуації Ассанжа Франція не може задовольнити його прохання”, – йшлось у відповіді з Єлисейського палацу. У канцелярії президента Франції також підкреслили, що засновнику WikiLeaks насправді не загрожує “безпосередня небезпека”, і нагадали, що “на нього видали європейський ордер на арешт”. Додамо, що у Сполучених Штатах Ассанжу за публікацію конфіденційного листування Державного департаменту загрожує довічне ув’язнення або навіть страта.
Джуліан Пол Ассанж народився в 1971 році в Австралії. У 1991-ому його вперше заарештували за злом сервера канадської телекомунікаційної компанії Nortel, у 1995-ому – другий арешт за підозрою у крадіжці 500 тисяч доларів із рахунків американського “Ситібанку”. У 2006 році він засновує сайт Wikileaks, базою для якого обирає Швецію. Ресурс став знаменитим після публікації секретних матеріалів про участь США у війнах в Афганістані та Іраку, частина яких стосувалася розстрілу мирних жителів. Після публікації деяких документів вибухнув міжнародний скандал. 1 грудня 2010 року Інтерпол видав ордер на його арешт за обвинуваченням у сексуальних злочинах.
|
Лист Ассанжа з’явився через тиждень після того, як сайт WikiLeaks почав викладати для відкритого доступу добірку секретних документів Агентства національної безпеки (АНБ) США, що стосувалися перехоплення комунікацій високопоставлених французьких чиновників. Згідно з опублікованою інформацією, об’єктами шпигунства американських спецслужб, зокрема, були президенти Франції Жак Ширак (1995 – 2007), Ніколя Саркозі (2007 – 2012) і чинний глава держави Франсуа Олланд.
Три роки тому, 19 червня 2012-го, громадянин Австралії Джуліан Ассанж попросив політичного притулку в Еквадорі – державі, чиї відносини зі США складно назвати дружніми. З того часу засновник WikiLeaks марудиться на території посольства цієї країни в Лондоні, побоюючись арешту за виданим Інтерполом ордером. Нагадаємо, що влада Швеції звинувачує його у зґвалтуванні жінки та сексуальних домаганнях до ще двох.
Слава засновника WikiLeaks була стрімкою. У 2010 році серія скандальних публікацій на його сайті справила ефект ядерного вибуху. Завдяки Ассанжу весь світ побачив “брудну білизну” американських дипломатів. Нікому до того не відомого програміста почали називати “Робін Гудом світової політики” та “Че Геварою інтернету”. Він став героєм тисяч публікацій, двох художніх фільмів і навіть епізоду знаменитого мультиплікаційного серіалу “Сімпсони”.
Наразі подальша доля знаменитості залишається неясною. Непомітно покинути посольство Еквадору він не може. Дипмісія займає лише частину будівлі в Лондоні і не має власної обгородженої території, тож таємно запхати височенного (його зріст – 188 сантиметрів) блондина в автомобіль, який би доставив його в аеропорт, не вдасться. Наразі “король компромату” живе у крихітній кімнаті, половину якої займає суперкмоп’ютер, за допомогою якого він і далі викладає на WikiLeaks чергові порції секретних документів, викликаючи нервове сіпання американських чиновників.