Гумова мілітаризація

Влада спочатку озлобила громадян, а тепер МВС хоче їх озброїти. Оперативники називають ініціативу безглуздою, бо Україна може стати ареною війни всіх проти всіх

Влада спочатку озлобила громадян, а тепер МВС хоче їх озброїти. Оперативники називають ініціативу безглуздою, бо Україна може стати ареною війни всіх проти всіх

zbroja2.jpg 

У полум'я надто криміналізованого суспільства невдовзі обіцяють підкинути полінець: Міністерство внутрішніх справ хоче дозволити "свідомим" українцям (окрім наркоманів, алкоголіків, психічно неврівноважених та колишніх засуджених) вільно купувати травматичну зброю (пістолети на гумові кулі з калібром 9 мм) - "для самозахисту".

Поза тим, найвище мі­ліцейське керівництво визнає, що прикрих трафунків не уникнути, втім вважає цілком до­цільним дозвіл на її продаж. Свою позицію міністр МВС Юрій Луценко пояснює так: задля безпеки потрібно дати можливість людям купувати зброю несмертельної дії. Мовляв, "буде пропонуватися громадянам для захисту і психологічного заспокоєння". Втім, перебуваючи 17 січня в Івано-Франківську, міністр визнав: "Не виключаю, що деякі українці не так будуть захищатися, як розбиратися з кумом чи з тещею, але люди отримають можливість для самооборони".

Нині право на вогнепальну зброю в Україні мають лише особи, які виконують службові обов'язки, - міліціонери, прикордонники, працівники СБУ. Пересічним українцям дозволено мати мисливську та газову зброю (для самооборони). Дозвіл на придбання газової зброї видають із 18 років, придбати мисливську гладкоствольну зброю можуть громадяни, які досягли 21-річного віку, мисливську нарізну зброю - 25-річного. Пістолети ж із гумовими кулями зараз доступні вузькій категорії осіб - правоохоронцям, членам їх сімей, держслужбовцям, парламентарям, журналістам та членам добровільної народної дружини, військовим (крім стройоковиків).

Якщо ініціативу МВС таки втілять, то травматична зброя вже до кінця лютого з'явиться на полицях спеціалізованих магазинів у вільному продажу. Щоб стати законним  власником "гумового" пістолета, потрібно буде надати довідки про відсутність судимості та від медиків - психіатра та нарколога. А якщо це справжнісінький наркоман, але він не перебуває на обліку у наркодиспансері? Або, що гірше, - психопат, який за гроші може купити довідку про богатирське здоров'я.

Думки стосовно доцільності дозволу на придбання травматичної зброї діаметрально розділилися. Одні - за, інші - проти. Переважають противники ініціативи МВС. Власну критичну позицію пояснюють логічно: чим більше зброї, тим частіше вона стріляє. З цим важко не погодитися.

Апелюють і до того, що "вибухові",  наелектризовані та озлоблені від негараздів українці ще не дозріли до згаданих дозволів, як куди більш врівноважені західні європейці.

Ба більше, поки вище мілі­цейське керівництво носиться зі своєю ідеєю й двома руками "за" масовий дозвіл на "гуму", звичайні оперативники, які щоденно мають справу зі злочинцями, зі жахом хапаються за голови! "Це дуже поганий задум та дурість, адже в Україні буде тотальний безлад!" - лаконічно та з обуренням констатують вони.

Психологічний аспект також дасться взнаки. Скажімо, потягне того чи іншого молодика на подвиги, як-от замислить нову забавку навести на громадянина ввечері, або ж  у темному під'їзді - чи то просто налякати, або, не дай Боже, пограбувати. Боязко? Та звісно ж! Звідкіля наляканому знати, що це не вогнепальна зброя, а правоохоронцеві, якщо він приїхав на виклик (особливо вночі), - що не вогнепальна?

До речі, згідно зі ст. 15 Закону України "Про міліцію", правоохоронець мо­же  застосовувати вогнепальну зброю у шести випадках. Дозволяє застосовувати вогнепальну зброю і ст. 15-1 Закону ("Гарантії особистої безпеки озброєного працівника міліції").

Оперативники обурені: чо­му перед тим, як дозволити усім "свідомим" українцям піс­толети на "гуму", вище мілі­цейське керівництво, скажімо, не провело опитування серед правоохоронців на предмет доцільності такого дозволу.

Хоча й верхівка МВС наголошує на самозахисті, постає цілком логічне запитання: для кого саме ця травматична зброя? Злочинці та "мажори" вже давно озброєні, і не однією одиницею. Пересічний українець, який живе на зарплату, а нині заледве зводить кінці з кінцями, собі цього аж ніяк не дозволить. Тоді хто ж? Можливо, парубки, яким мама висилає з-за кордону валюту і які живуть у власне задоволення? До речі, ці фінансово забезпечені юнаки нерідко і скоюють злочини.

У Німеччині, де дозволили травматичну зброю, криміногенна ситуація поліпшилася. У Росії ж, навпаки, - погіршилася. Останнє свідчить, що наші східні сусіди також іще не дозріли до цього. Керівництво МВС поглядає на Європу, але чомусь не хоче й близько бачити, що для озлоблених громадян України будь-яка зброя не на часі. Проте в МВС певні: надання громадянам дозволів на придбання травматичної зброї не призведе до погіршення криміногенної ситуації в державі. Принаймні так вважає заступник міністра внутрішніх справ України, начальник міліції громадської безпеки Олександр Савченко.

Цікаво, що, говорячи про травматичну зброю, Ю. Луценко на одному з телеканалів заявив, що він має на увазі пістолети казенного підприємства науково-виробничого об'єд­нання "Форт" МВС України (нині це підприємство виробляє кілька моделей травматичних пістолетів - "Пошта"). Постає питання, чи це, бува, не є лобіюванням бізнес-інтересів заводу?

10 січня  2008 р. на Сихові  львів'янин, лікар санаторію-профілакторію, із пристрою для відстрілу гумових куль поранив у шию 41-річну сусідку, яка від отриманої рани померла. Як інформував прес-центр обласного управління міліції, у затриманого вилучили пристрій для відстрілу гумових куль, а вбивство він скоїв на ґрунті особистої неприязні.
У спеціалізованих зброярських крамницях Львова "Пош­ті" повідомили: щойно наприкінці грудня міністр оприлюднив ідею з дозволом на травматичні пістолети, громадяни активно почали цікавитися ними. Зазвичай цікавість проявляє молодь віком 25 - 30 років. І щодня таких охочих  стає дедалі більше. Є серед них і жінки.

Серед того, що пропонують покупцям, - пістолети марки "Форт", "Шмайсер" та "Сафарі". Найдорожчими є "Форти" (від 4450 до 7800 грн, останній - подарунковий ва­ріант).

Торкнулося зростання цін і пістолетів з гумовими кулями (на 30%). Набої ж до "Фортів" коштують від 5,5 до 7,5 гривень за одиницю.

До речі, до травматичної зброї є набої з чорними та жовтими кулями. Жовті - менш травматичної дії, чорні - більш травматичної. Якщо стріляти чорними кулями з відстані до 5 м, то можна переламати і хребет. Продавці кажуть, що популярними є чорні. Цінова ж пропозиція на "Шмайсери" - від 2360 до 3330 грн, "Сафарі" - 1560 - 1755 грн.

zbroja.jpg

Суб'єктивний погляд

Володимир Цікало,
начальник відділення дозвільної системи та ліцензування ГУ МВСУ у Львівській області:

З одного боку, я за таку ініціативу МВС, адже громадяни зможуть самі себе захистити і почуватимуться безпечніше. З іншого - проти, бо можливі і зловживання. Зокрема, був цьогоріч у Львові і резонансний випадок на Сихові, де сусід убив сусідку, вистреливши з пістолета з гумовими кулями. Певен, що буму на придбання пістолетів на "гумі" не буде. А купуватимуть таку зброю переважно бізнесмени, банкіри та фінансово забезпечені громадяни.

Геннадій Москаль,
перший заступник голови Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією:

Інна Кисіль,
директор Департаменту зв'язків із громадськістю та міжнародної діяльності МВС України:

Ідея та наміри самі по собі хороші, але у міністра МВС нині є багато недругів, зокрема у Секретаріаті Президента, які, врешті-решт, її спаплюжать, а самого  Луценка звинуватять у всіх смертних гріхах. Оскільки сьогодні натягнуті стосунки між Президентом, Секрета­ріатом Президента та Кабміном, то це не на користь Юрію Луценку, зокрема і стосовно згаданої ініціативи МВС. З огляду на такий стан справ, можна сказати, що це нічим так і не закінчиться. Скажімо,  Кабмін прийме таку постанову, але Президент звернеться до Конституційного Суду щодо її неконституційності. А правові колізії таки є. Адже в Україні досі не прийняли Закону "Про зброю", і навряд чи його приймуть найближчим часом. Загалом вважаю, що ідея МВС правильна, але зараз не на часі при тому депресивному стані та ситуації, яка нині є Україні. Також у нашій державі зараз не найкращий рівень правової культури та  людських стосунків. А якщо взяти до уваги й велику пристрасть українців до чарчини, то й поготів!

МВС підготувало усі необхідні документи та внесло постанову про внесення змін до постанови Кабміну від 7 вересня 1993 р. № 706 "Про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеці­альних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії". Наразі цей нормативний акт візують у Мінфіні, Мінекономіки та Мін'юсті. Сподіваємося, що постанову буде прийнято найближчим часом. Цією ініціативою МВС хоче надати право на придбання травматичної зброї особам, які не конфліктували зі законом, себто не мають судимості, та подадуть необхідні медичні довідки від психіатра  та нарколога. Крім того,  охочі придбати таку зброю мають ще пройти спеціальні курси, а згодом у дозвільну систему МВС подати довідку про їх проходження. Ці курси в Україні нині можна пройти у 29 таких центрах. МВС вважає, що кожна людина має право на самозахист. Загалом торік дозвільні органи МВС видали 64 591 дозвіл на придбання зброї.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4941 / 1.66MB / SQL:{query_count}