Силовики очікують його у лютому-березні. А весь 2009-й в Україні оголошено роком протидії вуличній злочинності та злочинам проти особистого майна громадян
У лютому-березні на Львівщині буде неспокійно - саме на цей час правоохоронці прогнозують сплеск злочинності, серед причин, зокрема, і звільнення з роботи жителів регіону.
Стражі порядку не приховують, що свою негативну лепту можуть внести і звільнені з місць позбавлення волі та "гастролери" з інших регіонів. Колишні зеки вже й зараз скоюють левову частку злочинів. "Пошта" аж ніяк не має на меті вас налякати, навпаки, даємо слушні поради від міліціонерів, аби у згаданий період не стати жертвою, скажімо, квартирних злодіїв. Власне, правоохоронці й передбачають збільшення крадіжок, а також шахрайств і злочинів корисливого напрямку.
Зараз міліціонери несуть службу у посиленому режимі. Так буде і згодом. "Якщо й надалі не працюватимуть підприємства і люди будуть без роботи, то ймовірність скоєння злочинів на теренах Львова та області збільшується. Хоча ми й передбачали таку ситуацію. Тому торік 30 грудня начальник Головного управління міліції у Львівській області підписав розпорядження про залучення додаткових сил для забезпечення охорони громадського порядку та профілактики скоєння злочинів", - зазначив "Пошті" заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області-начальник штабу Володимир Дитюк. Так, в обласному центрі нарядам патрульно-постової служби додатково допомагають військовослужбовці внутрішніх військ (полк 4114 щоденно виділяє людей у всі райвідділи міста - "Пошта") та бійці спецпідрозділу "Беркут" (загалом у Львові щоденно додатково чергують 60 беркутівців). У такому складі зі 16.00 до 01.00 вони щоденно несуть службу у місцях, де ймовірно можуть бути скоєні злочини. Окрім цього, зі слів В. Дитюка, налагоджено належну взаємодію й з нарядами Державної служби охорони. "Якщо вони перебувають на вулиці, де скоєно злочин, задіюємо і їх. Реагують одразу ж - йдуть на пошуки зловмисника чи надають допомогу потерпілому. Аналогічне стосується й ДАІ, адже посилено й наряди на трасах", - каже співрозмовник.
Правоохоронці наголошують, що збільшення щільності нарядів, які забезпечують охорону громадського порядку, таки стримали наступ злочинності в регіоні, а факт присутності більшої кількості патрулів на вулицях - 50% запобігання злочинів. Таке ж триватиме й надалі, бо ці кроки дали свій позитивний результат. Статистика свідчить: якщо торік у січні, особливо на свята, було скоєно більше злочинів, то у 2009-му менше (тоді за добу ставалося 35 злочинів, тепер - 25). На Львівщині у перший місяць року суттєво поменшало викрадень автівок, пограбувань, квартирних крадіжок та крадіжок із об'єктів торгівлі. Цупити машини в регіоні стали менше, бо торік оперативники затримали кілька груп, які спеціалізувалися на такому "ремеслі". Натомість, хоча й минулого року заарештували кілька груп "домушників", але розкриття квартирних крадіжок, на жаль, залишаються слабким місцем львівських міліціянтів.
Що ж до грабунків, то зазвичай зараз їх вчиняють безробітні - раніше засуджені, які привласнюють мобільні телефони переважно школярок (тому дітей попереджайте, щоб не розмовляли по мобільному на вулиці!). Будьте обачні, бо в області вже почали виривати з рук сумочки. Жертвою злочинця ввечері 19 січня стала мешканка м. Золочева, в якої невідома особа вирвала з рук сумочку, де був гаманець із 818 грн та мобільний. Наступного дня, також увечері, раніше засуджений вирвав сумку, де були 1,5 тис. грн, у мешканки Стрия. А ось жертвою грабіжника, колишнього зека, 17 січня став дідусь на Самбірщині, до якого той проник у будинок та, застосовуючи фізичне насилля, відкрито заволодів 70 грн і... 20-ма пляшками горілки. Колишні зеки йдуть і на квартирні крадіжки. Двоє з таких та ще один їх спільник на Водохреща обікрали квартири у Шевченківському районі. Пошкодивши замок у дверях, поцупили 3,4 тис. грн та... килим. Трійцю затримали. Поза тим, начальник управління міліції м. Львова Ігор Цікало запевнив "Пошту", що "зараз ситуація у Львові контрольована" і, навпаки, є зменшення кількості злочинів, аніж торік, а "через залучення додаткових сил насамперед поменшало пограбувань у місті Лева".
Наразі немає випадків обкрадання дач та підвалів у будинках, хоча в області, нагадаємо, був час, коли кілька років поспіль зловмисники вчиняли такі крадіжки. "Але передбачаємо, що через кризу такі злочини можуть знову розпочатися. Звісно, якщо люди будуть доведені до безвиході, то це може штовхнути їх і на злочин", - констатує В. Дитюк. Крамниці грабують вже - на Жовківщині 16 січня перед обідом до магазину зайшли двоє невідомих та заволоділи харчами на 150 грн. Одного з грабіжників, раніше засудженого, затримали.
2009-й оголошено роком патрульно-постової служби, про що заявив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. "Це зараз найбільший виклик для правоохоронних органів, і ми будемо на нього реагувати. 2009-й оголошено роком протидії вуличній злочинності та злочинам проти особистого майна громадян. МВС вживатиме низку заходів задля посилення охорони громадського порядку на вулицях, попередження проявів вуличного бандитизму, формування ОЗГ, насамперед серед неповнолітніх і молоді, що займаються вуличними грабежами та розбійними нападами, збройними пограбуваннями установ, де зберігаються гроші та цінності, та квартир", - сказав головний міліціонер країни, інформує сайт МВС. Задля оптимальної розстановки нарядів у чергових частинах ОВС будуть вести робочі карти стану щодобової оперативної ситуації на вулицях та в інших громадських місцях із нанесенням місць скоєння вуличних злочинів та іншої оперативної інформації для управління силами та засобами патрульної служби. Підрозділам оперативних служб доручено збирати інформацію про місця концентрації осіб, схильних до вчинення вуличних розбоїв, грабежів і хуліганства для профілактичного відпрацювання.
Особливу увагу міністр доручив звернути на помешкання осіб похилого віку, самотніх пенсіонерів, особливо в селах, аби вони не стали жертвами протиправних проявів (як-от шахрайств). Власне львівським дільничним дали завдання навідуватися до таких самотніх людей. На запитання "Пошти", чи виконуватимуть це дільничні, В. Дитюк відповів: "Будуть, бо зобов'язані! Звісно, є різні правоохоронці, одні більш сумлінні, інші - менш. Але контролюватимемо виконання цього завдання". До речі, 2009-й є роком не лише патрульного міліціонера, але й дільничного, тому значну увагу акцентуватимуть на роботі цієї служби. "Якщо буде сформовано потужну службу дільничних, то вдасться зняти дуже багато питань. Бо, якщо матимемо постійного потужного дільничного інспектора у зоні обслуговування, там буде лад", - констатує В. Дитюк.
Щоб не стати жертвою "домушників", правоохоронці радять громадянам бути дуже обачними. "Помешкання, за можливості, варто обладнати сигналізацією. Жоден господар квартири, яка перебуває під захистом ДСО, не став жертвою крадіїв", - говорить В. Дитюк. Правда, це задоволення не з дешевих, але принаймні злодії не обкрадуть ваше житло. Попередженням квартирної крадіжки є міцні двері та надійні замки. Особливо пильними варто бути жителям сіл, які не укріплюють двері або ж взагалі залишають ключі у замку! Ну і, звісно, коли ви самі вдома, не відчиняйте двері незнайомцям, які можуть завітати під будь-якими приводами, як-от у ролі працівників соціальних служб. Не можна відразу впускати навіть осіб у міліцейській формі, коли ви не викликали правоохоронців. З'ясуйте, з якого він відділу міліції, телефон чергового, обов'язково вимагайте документ, що засвідчує особу. І ще кілька порад. Не зберігайте ключі від квартири разом із документами. Не приєднуйте до них чогось такого, що вказувало б на вашу домашню адресу. Загубивши ключі, негайно замініть замки. Нагромадження кореспонденції в поштовій скриньці може вказати на вашу тривалу відсутність, тому домовтеся із сусідами чи родичами, аби вони забирали пошту. Зачиняйте кватирки, якщо мешкаєте на першому поверсі, або у квартирах, розташованих поблизу пожежних драбин чи прибудов.