У ніч проти четверга, 2 квітня, в акваторії Охотського моря біля берегів Камчатки перекинувся і затонув великий автономний траулер морозильного типу “Дальний Восток” (збудований, до речі, в 1989 році в українському Миколаєві). Усе сталося настільки швидко, що екіпаж навіть не встиг передати сигнал SOS.
На борту траулера було 132 особи – суцільний інтернаціонал: 78 росіян, 42 громадян М’янми, п’ять громадян Вануату, троє латвійців і четверо українців. На момент підготовки цього матеріалу до друку було відомо, що 56 моряків загинули, доля 13 людей залишалася невідомою. Шансів знайти їх живими обмаль – температура води в Охотському морі близько нуля градусів, людина здатна протриматися на поверхні в середньому 8-10 хвилин, після чого настає переохолодження і смерть.
Найімовірнішою причиною трагедії російські слідчі вважають порушення правил ведення риболовного промислу. Фахівці припускають, що перекидання судна сталося через підйом на борт 100-тонного невода. Менш вірогідна причина – зіткнення судна з крижиною, яка дрейфувала.
14 українських моряків заблоковані на борту корабля Asian Dream під ліберійським прапором, який адміністрація болгарського порту Варна не випускає в море. У лютому судно прибуло до Варни для здійснення ремонтних робіт, однак через накопичені борги фірми-власника корабель арештували. Моряки вже більше чотирьох місяців не отримують зарплату, в них немає коштів для придбання харчів та прісної води. “Судно зареєстроване в Китаї, однак фірма-власник має також представництво в Греції. Кому конкретно належить компанія – невідомо, про це можна тільки здогадуватися”, – повідомив директор морської адміністрації Варни Валентин Єнчев. Болгарські ЗМІ зазначають, що всі зусилля ліберійської й української влади зв’язатися з власником корабля не дали результатів, оскільки сама фірма “захована” в одній з офшорних зон. Тим часом становище українських моряків на борту судна стає все критичнішим. Болгарський Червоний Хрест почав постачати морякам продукти харчування і товари першої необхідності.
|
Значно цікавішу версію висунув президент Далекосхідної асоціації капітанів Петро Осичанський. “Судно могло зачепитися тралом за субмарину, в результаті чого перекинулося. Тільки підводний човен здатен перевернути великий автономний траулер”, – заявив він.
Ця версія викликала нервову реакцію військових. Офіційний представник міністерства оборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков грізно заявив, що подібне припущення – маячня. “У момент трагедії в даному районі акваторії Охотського моря жодних підводних човнів військово-морського флоту не було”, – наголосив генерал.
Водночас варто зазначити, що подібні прецеденти вже траплялися в історії світового судноплавства. Лише за період з 1982 по 1986 роки в європейських водах Північної Атлантики було зафіксовано не менше 10 випадків потрапляння військових субмарин у риболовні сітки мирних траулерів. Усі інциденти, на щастя, минулися без жертв.
А ось у 1981 році в Східно-Китайському морі американський підводний човен “Джордж Вашингтон” врізався в японське вантажне судно “Нісса-мару”, потопивши його. Тоді загинули два японських моряки. Ще більше не пощастило японському навчальному траулеру “Ехіме-мару”, який в 2011-ому під час спливання протаранила субмарина ВМС США “Грінвілл”. Із 35 осіб з траулера врятувалося тільки 26.
До речі, того ж року в акваторії Авачинської бухти на Камчатці в атомний підводний човен Тихоокеанського флоту “Святой Георгий Победоносец” врізався російський же риболовецький сейнер, екіпаж якого включно з капітаном був п’яним, як чіп. Хтозна, чи цього разу не було навпаки – “Дальний Восток” міг наскочити на субмарину, екіпаж якої занадто бурхливо відзначив День сміху.
До теми. Унікальний випадок порятунку в кораблетрощі трапився 2013 року, коли в Атлантичному океані біля берегів Нігерії затонув буксир Jascon. Через сильний шторм рятувальники змогли дістатися до місця катастрофи тільки через три доби і на глибині 30 метрів виявили живу людину (!). Коли судно пішло на дно, під стелею камбуза залишився прошарок повітря, яким кок дихав усі три доби. Також вижити йому допомогли кілька пляшок мінералки з корабельних запасів. Решта 11 членів екіпажу загинули.