Кінець іранської проблеми

Багаторічне протистояння Ірану та країн Заходу, перш за все США та Ізраїлю, нарешті добігло кінця

фото: geotimes.ge
Цього тижня в швейцарській Лозанні пройшли багатосторонні переговори, які, так виглядає, знаменують кінець іранської проблеми.
Влада Ірану погодилася обмежити запаси урану, вивезти за межі країни надлишки радіоактивної сировини та не створювати нові ядерні центри, натомість США та Євросоюз готові зняти санкції з Ісламської республіки. При цьому жоден з існуючих атомних об’єктів Ірану не буде демонтовано. Водночас Міжнародне агентство з контролю над ядерною енергетикою МАГАТЕ отримає широкий доступ на будь-які об’єкти. Підписання повноцінного багатосроннього договору заплановане на 30 червня.
Президент США Барак Обама назвав досягнуті домовленості “історичними”. “Це – величезний внесок у нерозповсюдження ядерної зброї”, – констатував він. За його словами, згода Тегеранa на проведення “найсуворіших міжнародних інспекцій означатиме, що Іран не буде здатний створити ядерну зброю”.
Минулоріч влада Ірану заявила, що готова різко збільшити обсяги газового експорту, більше того – Ісламська республіка цілком серйозно запропонувала замінити Росію на ринку газу в Європі
У контексті врегулювання іранської проблеми цікавим виглядає пункт про скасування запроваджених проти Тегеранa економічних санкцій. Зрозуміло, що насамперед йдеться про зняття обмежень на імпорт нафти, запасів якої в Ірані дуже багато. Це означає, що вже незабаром на світовий ринок потече струмок дешевої іранської нафти, що остаточно поховає надії Росії на відновлення високих цін на вуглеводні. 
Не варто забувати і про те, що за запасами газу Тегеран поступається лише Москві. Ще минулоріч влада Ірану заявила, що готова різко збільшити обсяги газового експорту, більше того – Ісламська республіка цілком серйозно запропонувала замінити Росію на ринку газу в Європі. Досі на перешкоді цим грандіозним планам стояли лише міжнародні санкції. Досягнуті домовленності в Лозанні знімуть цю проблему. Задоволеними будуть усі, крім Росії, чий бюджет і так уже тріщить, як перезрілий огірок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4383 / 1.54MB / SQL:{query_count}