Про це повідомив учора “Інтерфакс–АВН” з посиланням на неназване військово-дипломатичне джерело. “Умови для передачі Росії вертольотоносців поки що не виконані”, – відрубав у відповідь президент Франції Франсуа Олланд. Нагадаємо, що Париж неодноразово наголошував, що Москва отримає “Містралі” тільки за умови встановлення миру в Україні.
У даний час обидва вертольотоносця – “Владивосток” і “Севастополь” – залишаються “на прив’язі” в порту Сен-Назер. Донедавна там же крутилися й 400 російських моряків, яких протягом півроку готували до управління вже готовим “Владивостоком” (“Севастополь” ще перебуває на стапелях – “Пошта”). Однак у середині грудня було прийнято рішення повернути їх до Росії.
Галасу навколо цих двох кораблів упродовж останніх півроку були чимало. Хоча санкції ЄС не перешкоджають виконанню раніше укладених контрактів, керівництво Франції вважає їх передачу росіянам недоречною на тлі подій в Україні. Водночас, незважаючи на всю свою “імперську гордість”, Кремль мало не на колінах випрошує кораблі. І недарма, адже без них Росії складно буде втілювати свої геополітичні мрії.
Після розпаду СРСР картина світу змінилася, що вимагало і відповідного переосмислення концепції ВМФ. На перший план вийшли: боротьба з “іррегулярними загрозами” (піратство, міжнародний тероризм тощо), участь у миротворчих і гуманітарних операціях, конфліктах низької інтенсивності, військово–морська дипломатія і демонстрація прапора. І тут виявилося, що російський ВМФ в океанській зоні виглядає надзвичайно блідонько в порівнянні з іншими великими морськими державами. Зокрема, наявні кораблі не здатні забезпечити тривалу присутність сил морської піхоти з технікою, в тому числі вертольотами, далеко від кордонів Росії, а також перекидання вантажів і людей на значні відстані.
Довідка |
Контракт на будівництво двох вертольотоносців типу “Містраль” був укладений у червні 2011 року. За умовами договору, здача “Владивостока” була запланована на 1 листопада 2014-ого, “Севастополя” – на 1 листопада 2015-ого. У вересні минулого року Париж прийняв рішення відкласти поставку кораблів через агресію Росії проти України. На кораблях типу “Містраль” можуть одночасно розміщуватися: 16 багатоцільових або ударних вертольотів, 4 десантні баржі, до 70 бойових машин, включно з 13 основними танками, 450 морських піхотинців (короткочасно – до 900 солдатів). Три кораблі цього типу – Mistral L9013, Tonnerre L9014 і Dixmude L9015 – перебувають на озброєнні ВМФ Франції. |
Збудувати потрібні судна власними силами росіянам не до снаги. За оцінками фахівців, лише на узгодження технічного завдання між військовими і промисловістю буде потрібно не менше 3–7 років. Водночас досвід використання французами своїх “Містралів” у ході операцій в Лівії в 2011-ому і в Малі в 2013 році показав, що ці кораблі найкраще підходять для подібних завдань.
Універсальні десантні кораблі типу “Містраль” здатні виконувати відразу чотири різних завдання: транспортувати на великі відстані та десантувати на сушу моторизовані військові частини, приймати та обслуговувати бойові вертольоти, бути центром командування і плавучим шпиталем. Беручи до уваги нав’язливу ідею росіян створити власну середземноморську ескадру з базуванням на сирійський порт Тартус або порти Кіпру (попередні домовленості з урядами цих країн існують), ВМФ Росії дозарізу потрібен корабель управління різнорідним угрупованням на значній відстані від берегів Росії. “Містралі” для цього пристосовані ідеально: обчислювальні потужності і канали зв’язку дають можливість забезпечувати штаб повною інформацією про обстановку на обширних театрах воєнних дій в режимі реального часу.
Водночас наявність док-камер для чотирьох десантно-висадочних катамаранів, а також льотної палуби з шістьма злітно-посадковими позиціями і авіагрупи чисельністю до 16 вертольотів робить кораблі цього типу грізними бойовими одиницями в тому, що стосується забезпечення безпосередньої підтримки десанту. Останній може складатися з 450 морських піхотинців та 70 бойових машин (БМП і танки).
Маючи в розпорядженні судна такого типу Росія здатна перетворитися на серйозного геполітичного гравця. Але поки що з океанськими мріями їй доведеться розпрощатися. Принаймні доти, доки попід донецькими териконами гасають “відпускники” в погонах.