На Львівщині у 2009 році фірми, які матимуть намір стати учасниками тендерів, перебуватимуть під пильним оком правоохоронців. Адже вони (згодом як підрядники) виконуватимуть роботи за бюджетні кошти, а суми зазвичай чималі. Водночас, їх детальна перевірка дасть змогу запобігти можливим зловживанням з бюджетними сумами. Ще б пак, минулорічний досвід (особливо ремонту доріг у Львові, як-от площ Торгової - Осмомисла) на практиці довів: перевірки конче на часі, аніж опісля, себто після тендерів, посадовці розмахуватимуть руками і говоритимуть про недобросовісних підрядників. Страждають ж бо саме городяни, бо все ті ж ремонти затягують та затягують...
"Із пропозицією проведення згаданих перевірок ми неодноразово листами зверталися у 2008 р. до Львівської міськради. Щоправда, у відповідь були лише відмови. Нарешті лише з цього року зможемо розпочати таку роботу. Мерія пообіцяла нам надавати інформацію, яка фірма і в якому тендері братиме участь", - каже Василь Телиця, начальник управління Державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області. Себто фірму перевірять ще до того, як відбудеться тендер. Таке ось львівське ноу-хау. "Маємо базу даних, адже деякі фірми "засвічені" у відмиванні коштів, розкраданні грошей з бюджету, ухиляннях зі сплати податків. Скажімо, тендер виграє фірма, де працюють лише двоє - директор та бухгалтер. Вони одразу укладають договір суборенди, і роботи виконує інша фірма. Собі ж забирають 10% коштів", - додає співрозмовник. Під час таких цьогорічних перевірок правоохоронці перевірятимуть наявність ліцензії, спеціалістів, техніки тощо.
Одним із найактуальніших на Львівщині є викриття зловживань у сфері земельних відносин. А таких минулоріч задокументовано 82. За словами В. Телиці, найчастіше злочини є там, де вкрай дорога земля, - у передмісті Львова, а також у рекреаційних зонах - Трускавці, Славському, Сколе та Східниці. Власне торік припинено схеми розбазарювання земель не лише у Львові та прилеглих до міста територіях, а у Східниці та Славському. Лише за однією карною справою, порушеною щодо незаконного відчуження понад 8 га у Східниці, за оцінками експертів, збитки становлять майже 40 млн грн.
Доводиться правоохоронцям ламати й певні схеми, до яких вдаються злочинці. До прикладу: інженер БТІ видав довідку, що на території 3 га землі є незавершене будівництво, а насправді там нічого не збудовано. Натомість відвести вільну земельну ділянку (де нічого не зведено) можна лише через аукціон. Коли ж на ній є якась будівля, то спочатку її орендують, а згодом викуповують, отримують свідоцтво на незавершене будівництво, а потім через сесію узаконюють земельну ділянку. За такою схемою порушені карні справи у Шевченківському районі Львова та смт Східниця. До ще однієї земельної схеми вдаються безпосередньо голови сільрад - роблять фіктивні рішення сесій. Звісно, без участі депутатів. Усе вкрай просто - рішення видрукував, печатку поставив і роздав його на руки. Депутати ж присягаються, що жодних подібних рішень не приймали. Щоправда, як зазначають правоохоронці, на Львівщині жодного голову сільради, який вчинив таку підробку, не засудили до реального позбавлення волі. Їм дають умовні терміни покарання чи з відтермінуванням. Хоча й силовики можуть по тій чи іншій карній справі працювати не один місяць, але у підсумку все впирається у лояльність та гуманність суддів. Є навіть приклад, що особисто прокурор Львівщини порушив карну справу стосовно голови сільради за фіктивне рішення, але суд скасував постанову про порушення кримінальної справи. Натомість Верховний суд України скасовує попередні рішення судів. Так, на Львівщині є дві карні справи щодо самовільного захоплення земельних ділянок, коли Верховний суд скасував рішення місцевих судів.
Особливо характерним для Львова є масове підроблення населенням довідок про доходи задля отримання кредитів для придбання тих чи інших товарів (у середньому беруть кредит на 5 - 10 тис. грн), а також видурення шахраями коштів у жителів під виглядом здійснення підприємницької діяльності. Шквал таких злочинів зареєстровано впродовж останніх двох років.
До речі, причетні до скоєння таких протиправних дій і працівники банків, які самі пропонують громадянам зробити фіктивну довідку. Загалом торік виявлено 112 корисливих злочинів у банківській сфері.
Так, на шлях недоброчесного отримання кредитних коштів стали заступник голови правління кредитної спілки та п'ять керівників територіальних філій банківських установ області. "Торік проти 18 банківських працівників порушено кримінальні справи", - каже В. Телиця. Окрім цього, задокументовано й факт хабарництва під час отримання кредиту на придбання авто.
Управління Державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області за результатами роботи у 2008 р. посідає п'яте місце в Україні, аналогічно, як і торік. Загалом нині служба більше уваги приділяє не стільки кількісному показнику, як якісному (зокрема краще документує злочини). Також особливий акцент правоохоронці роблять на забезпеченні відшкодування завданих збитків. І ще один вкрай важливий факт: якщо у попередні роки з обігу більше вилучали фальсифікованої горілки, то торік і цьогоріч звернена увага на припинення постачання сировини (спирту) для виготовлення сурогату оковитої. Так, на Стрийщині затримано на гарячому злочинну групу, яка намагалася реалізувати 30 т етилового спирту на суму |
У ліс не треба вкладати гроші - деревину потрібно лише зрізати та вкрасти! "Певним чином у таких злочинах часто задіяні й працівники лісових господарств. Є порушені карні справи щодо розкрадання лісу за участі працівників лісової галузі. Було торік і 4 факти хабарництва стосовно вирубки лісу", - каже В. Телиця. Є й кримінальні справи щодо двох директорів лісгоспів, які присвоїли бюджетні кошти, що були виділені на лісову дорогу.
Загалом торік на пилорамах Львівщини вилучено1300 кубів лісу (у 2007 р. - 327 кубів). Також скеровано 215 подань про призупинення діяльності пилорам, за якими майже у половині випадків таки прийнято рішення про призупинення їх роботи.