Українські правозахисники наголошують, що народний бунт проти свавілля правоохоронців у Врадіївці на Миколаївщині засвідчив, наскільки нагальною є люстрація в правоохоронній системі. “Коріння надмірної жорстокості співробітників міліції – у корумпованості правоохоронної системи, – зазначає полковник міліції у відставці, а нині правозахисник Олег Мартиненко, інформує “Німецька хвиля”.
З його слів, ця система сьогодні не виконує своїх прямих функцій, а перетворилася на прибутковий бізнес. “Чим більша корупція, тим більша агресія”, – додає Олег Мартиненко. Правозахисник каже, що нині у правоохоронній системі працюють або люди, пов’язані з кримінальним світом, або ті, хто прийшов заробляти “на погонах” через погрози, фальшування доказів чи переслідування.
Події у Врадіївці можуть стати “точкою неповернення” самодискридитації української міліції та підштовхнути владу до радикальних реформ у правоохоронній системі та люстрації
А ось в Асоціації українських моніторів з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів вважають, що лише люстрація може виправити ситуацію. “У значної частини представників української міліції вже відбулася деформація моралі. Система прогнила. Треба законні підстави, аби провести люстрацію там”, – наголосив “Німецькій хвилі” член правління асоціації Володимир Батчаєв. З його слів, молодь приваблює розкішне життя стражів порядку. “Молоді хлопці бачать, на яких машинах їздять, як відпочивають начальники УБОЗів чи управління по боротьбі з наркотиками, і самі хочуть так жити, а не працювати на тракторі. Тому йдуть у міліцію заробляти”, – акцентує Володимир Батчаєв.
Есперти певні: події у Врадіївці можуть стати “точкою неповернення” самодискридитації української міліції та підштовхнути владу до радикальних реформ у правоохоронній системі та люстрації. Втім наголошують, аби звільнити всіх з правоохоронної структури без права відновлення на посаді, а потім набрати нових, потрібні чималі гроші для виплати соціальної допомоги звільненим.
Окрім цього, необхідно забрати у МВС непритаманні їй функції, на кшталт розслідування економічних злочинів чи слідство, залишивши лише патрульну службу, ДАІ та дільничних, – певен Олег Мартиненко. Все це може зайняти 4-5 років. “Найголовніше – потрібна політична воля це зробити. Адже керівники МВС не хочуть втрачати свої довгі щупальця та вплив”, – резюмує він.