Нині своєрідним епіцентром викрадень автотранспорту в нашій державі є Київ. Минулими роками Львівщина могла “похвалитися” лідерством в Україні за кількістю незаконних заволодінь автівками. Найбільш криміногенними містами щодо цього виду злочину були Львів, Дрогобич і Стрий.
Особливо гостро керівництво МВС критикувало львівських правоохоронців за катастрофічну ситуацію з викраденнями машин упродовж 2005–2007 років. Тепер ситуація з цим у нашій області вже не має таких загрозливих масштабів.
Поза тим, Львів залишається епіцентром крадіжок транспорту в регіоні. Найбільш криміногенним вважають Шевченківський та Залізничний райони міста, тож втрачати пильність водіям не варто!
Хоча це зло викоренити не вдалося, хребет злочинності, пов’язаної з викраденням машин, таки зламали: за останні роки оперативники карного розшуку області ліквідували кілька великих груп, що спеціалізувалися на крадіжках автомобілів.
Історією став і надто популярний колись серед викрадачів метод повернення автівки власнику за винагороду. Зрештою, не секрет, що причетними до “відкупної” системи були й самі правоохоронці, котрі “дахували” злодюжок. На жаль, жоден із них реального суворого покарання не отримав!
І хоча таких злочинів стає менше, ніж у минулі роки, самі правоохоронці ситуацію спокійною не називають. Як зазначив “Пошті” начальник міліції Львівщини Олександр Рудяк, і зараз за престижними іномарками полюють маститі злодії, які вже відбували покарання за аналогічні злочини. Вони викрадають автівки, як правило, скануючи сигналізацію.
Інші крадуть машини, аби згодом продати автозапчастини. У селах бувають взагалі курйозні випадки – викрадають автівки навіть учні(!), аби самим покататися і дівчат здивувати. Буває, що хтось привласнює жигулі товариша, з яким перед тим чаркувався. “Всі відповідатимуть згідно з чинним законодавством. Усі ці факти стосуються викрадення транспортних засобів. Наше завдання – затримати викрадачів і задокументувати злочин, а вже термін позбавлення волі визначатиме суд”, – каже Олександр Рудяк.
На Львівщині мав місце і такий факт, що суди були дуже поблажливі до викрадачів автівок і засуджували їх на малі терміни або, що гірше, – умовно. Приміром, у 2005-му тодішнє керівництво міліції Львова апелювало до Президента, МВС та Вищої ради юстиції з приводу того, що судді виносять занадто “гуманні” вироки, через які дуже мало автозлодіїв Львова опиняються за ґратами. Міліція їх затримувала, а суди ухвалювали рішення про відтермінування вироку чи взагалі застосовували умовне покарання, і спритники знову бралися за своє…
Звернення подіяло. Згодом місцеві суди вже виносили більш суворі рішення щодо автовикрадачів.
І ось, за інформацією “Пошти”, один із райсудів Львова вирішив повернути “традицію”: мав намір відпустити затриманого злодія, на рахунку якого не одна викрадена машина, під заставу 90 тисяч гривень.
– Олександре Вікторовичу, під час торішнього вересневого інтерв’ю “Пошті” ви казали, що ситуацію з викраденням автотранспорту на Львівщині вважаєте контрольованою і що автозлодії – під пильним оком міліції. Прошу сказати, якою є нинішня ситуація?
– У 2012-му ми затримали п’ять груп серійних викрадачів автотранспорту. Майже всі вони – місцеві жителі. Цього року серед найбільш резонансних було затримання групи зловмисників, які вкрали Volkswagen Caddy. На їхньому рахунку – дев’ять угонів, вісім з яких сталися у Львові. Мали місце автовикрадення й на Івано-Франківщині. Винні затримані, одного злодія заарештували. Кілька автівок вилучили. Кілька машин крадії вже встигли розібрати на запчастини. Тепер розслідуємо кримінальне провадження, аби скерувати його до суду.
Що й казати, на Львівщині існує ця проблема. Потенційні злочинці працювати не хочуть, а заробляють гроші, займаючись злочинним бізнесом. Крадуть, а потім продають авто чи його запчастини…
Проте й ми не сидимо на місці: торік рівень розкриття таких злочинів сягав 69%. Варто зазначити, що до розкриття автовикрадень оперативники нині ставляться більш відповідально. Щотижня це питання заслуховую особисто я або ж мій заступник. І оскільки крадіжки майна громадян, зокрема машин, мають значний суспільний резонанс, ці злочини на пильному контролі! Певен: цьому питанню треба приділяти значну увагу, тоді й результат буде.
– Чи вистачає кваліфікованих працівників у карному розшуку області, аби професійно розкривати такі злочини?
– Так, кваліфікованих оперативників маємо достатню кількість – і в карному розшуку, і в Управлінні боротьби з організованою злочинністю.
– Розкажіть, будь ласка, детальніше про одну із затриманих груп автозлодіїв.
– Одна з них викрала автівку, сканувавши сигналізацію. Не вони нас, а ми їх здивували та затримали… Викрадені машини повернули власникам. Злочинці спокусилися на BMW X6 2011 року випуску вартістю
800 тисяч гривень, що стояло у Львові біля “Гранд-готелю”. Автомобіль належав жителеві Кам’янець-Подільського.
Торік на початку лютого автозлодії вкрали іномарку і вирішили її повернути власникові за винагороду. Злодії зачекали місяць і на початку березня зателефонували чоловікові. Призначили йому зустріч у Львові, наказали покласти в поліетиленовий пакет гроші та залишити його під мостом, що в напрямку Тернополя. Автомобіль заховали в гаражі, а після одержання грошей обіцяли залишити його на вулиці Замарстинівській у Львові. Щоправда, замість власника по машину прийшли… правоохоронці. Авто повернули чоловікові, а на руках викрадачів клацнули кайданки.
Під час особистого огляду в 36-річного львів’янина вилучили ключі від гаражів. Під час обшуку міліціонери знайшли номерні знаки двох автомобілів BMW X5, поцуплені у Івано-Франківську в грудні 2011 року. В іншому гаражі знайшли викрадені автівки.
– А які автомобілі в 2012-му та 2013-му роках викрадали найчастіше? Якими є “уподобання” автозлодіїв?
– Як я вже казав, Volkswagen Caddy. Не гребували й Daewoo Lanos, бусами Mercedes Sprinter, Volkswagen Vento, Volkswagen Passat , навіть ВАЗами.
Вкрали і один Lexus бізнесмена. Наразі ми його ще не знайшли, але працюємо над цим.
– Прошу сказати, чи вдалося ліквідувати бодай одну злочинну групу, до складу якої входили українці та іноземці, зокрема громадяни Польщі?
– Так. У 2012-му ми спільно з польськими колегами затримали групу, що працювала на теренах України і Польщі. Автівки викрадали у нашій державі, а реалізовували в Польщі і навпаки. Злодіїв засудили, вони вже перебувають у місцях позбавлення волі.
– Чи мають спільну думку міліція Львівщини та обласна прокуратура щодо затримання та покарання автовикрадачів?
– Так. І це добре. Де б я не працював, і на Львівщині, і в інших регіонах, міліція та органи прокуратури практично завше мають спільну думку. Але окремі рішення суддів інколи дивують…
– Який із районних судів Львівщини створює проблеми правоохоронцям?
– Жоден. У мене немає проблем ні з судами, ні з викрадачами…
– Львівщина колись “славилась” вельми популярним серед автозлодіїв методом повернення машини власникові за викуп? Жертви крадіїв не зверталися до міліції…
– Мабуть, не було довіри до правоохоронців… Зараз звертаються.
– Скажіть, а викуп за машину злодії нині вимагають чи ні?
– Повернення за гроші – то вже історія. Знаю, що колись таке відбувалось систематично у Львові та області. Нині це вже не масове явище. Але не відкидаю, що одиничні випадки все ж трапляються. Окрім цього, історію з BMW Х5 я вже розповідав.
– А міліцейський “дах” для викрадачів автівок?..
– За мого керівництва міліцією області (з грудня 2011-го) таких ганебних випадків не було. Якби були, то такі горе-міліціонери опинилися б на лаві підсудних! Бувало, що правоохоронці цікавилися певними речами. Таких працівників за нестатутну поведінку звільнили з органів внутрішніх справ. Історія була торік і стосувалася співробітників ДАІ.
Якщо одержу інформацію, що міліція має стосунок до викрадачів автомобілів чи іншої злочинної діяльності, у мене рука не затремтить затримати таких “правоохоронців”! Я це робив на попередніх місцях праці, роблю так і у Львові!
– Свого часу львівських міліціонерів гостро критикував за погане розкриття злочинів, пов’язаних із викраденням автомобілів, тодішній заступник міністра МВС, а нині перший заступник голови комітету ВРУ з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією Геннадій Москаль. Як нині виглядає Львівщина на тлі України і яку оцінку діяльності правоохоронців дає МВС?
– Глобальних зауважень з боку колегії Міністерства і підрозділів МВС до міліції Львівщини щодо автовикрадачів немає. Певні зауваження є, але ми працюємо… Керівництво завжди хоче, аби ті чи ті злочини розкривали ще краще. Це нормально. Вважаю за потрібне наголосити: ситуація із розкриттям злочинів щодо угонів машин у Львівській області істотно покращилася! Якщо будуть зауваження з боку МВС, ми поінформуємо про це мас-медіа.
– Окрім самих автівок, злодії придивляються й до речей, які в них є. Маю на увазі передусім барсетки. Що порадите робити водіям, аби не залишитися без документів та грошей?
– Насамперед бути обачними, не залишати на видному місці барсетки, портфелі, ноутбуки. Виходячи з авто, обов’язково брати зі собою цінні речі.
Як не стати жертвою автокрадіїв
•Правоохоронці рекомендують обладнати автівки системами захисту (сигналізацією, так званими “секретками”, супутниковою системою спостереження). Найкраще встановити комбіновану систему захисту (механічне і автоматичне блокування). Набагато дешевше придбати ці засоби, аби згодом не купувати нової автівки!
•Не варто залишати ключі в замку запалювання, відчиненими двері, навіть коли необхідно відкрити чи закрити гараж.
•Якщо сигналізація на автівці не вмикається з першого разу, то, можливо, її сканували злочинці – не залишайте машину без нагляду ні на мить. В такому випадку правоохоронці радять перепрограмувати сигналізацію.
•Будьте пильними в людних місцях (на ринках, у супермаркетах, розважальних закладах). На ніч не залишайте машин у місцях, де немає вуличного освітлення.
•Найкраще тримати машину на автостоянці, що охороняється. Втім спочатку з’ясуйте, чи легальна її діяльність.
•Ремонтуючи машину в автосервісах, автомайстернях, СТО, пильнуйте ключі та документи.