На силовиків хабарників та грубіянів можна поскаржитися на телефони довіри
На зловживання та протиправні дії працівників силових структур (скажімо, хабарництво, тяганину під час розслідування карних справ) жителі Львівщини можуть поскаржитися на телефон довіри чи гарячу лінію. Такі спеціальні телефони є в міліції, Державтоінспекції та в Службі безпеки. Можна пожалітися і на хабарників-фіскалів у податкову.
Для керівників силових відомств такий тип спілкування з народом є корисним, бо можна щоденно отримувати від населення інформацію про роботу своїх підлеглих - специфічний моніторинг громадської думки. "Пошта" поцікавилася, чи можна сподіватися на дієвість реагування на повідомлення цими телефонами, і чи почують людей, які звертаються на них. Насамперед нас запевнили: це не для галочки, а кожен дзвінок обов'язково беруть до уваги та реагують на скаргу.
В обласній міліції функціонують два телефони. Як повідомив "Пошту" Ігор Кравчук, працівник прес-центру обласного управління міліції, один - так званий "загальний" - для звернень та скарг громадян (278-22-69), працює цілодобово у черговій частині ГУ МВСУ у Львівській області. Повідомити про неправомірні дії працівників міліції Львівщини можна на телефон довіри за номером 261-61-01, який функціонує безпосередньо у прес-центрі ГУ МВСУ області. Телефонувати можна щоденно, з 9.00 до 18.00, крім неділі. Тут кожне повідомлення фіксує працівник прес-центру. І. Кравчук запевнив видання, що згодом ця інформація потрапляє безпосередньо на стіл головного міліціонера регіону для реагування.
Тарас Гаталяк, помічник міністра внутрішніх справ з питань дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ, певен: телефони довіри однозначно потрібні, а громадяни можуть сподіватися на дієвість реагування. "Кожен дзвінок автоматично реєструють у журналі обліку та звернень громадян. Є так звана "карта реєстрації", яка перебуває на контролі у керівництва", - каже Т. Гаталяк. За його словами, мешканці регіону, згідно з даними моніторингу, впродовж 2005 - 2008 рр. скаржилися на невжиття міліціонерами належних заходів до правопорушників, зловживання становищем правоохоронців, на їхню грубість, хамство та бездіяльність. До таких горе-міліціонерів вжито відповідних заходів.
Цілодобово працює телефон довіри в УДАІ у Львівській області - 64-69-41. Дзвінки приймає та реєструє у журналі працівник чергової частини автоінспекції. Щоправда, водії про хабарників-даішників усно не повідомляють (швидше пишуть заяви). На цей номер, за словами керівника прес-центру ДАІ у Львівській області Світлани Добровольської, водії найчастіше повідомляють про ДТП, розбійні напади чи крадіжки авто, інциденти з працівниками ДАІ.
Із телефоном довіри найактивніше цього літа пропіарилося УСБУ у Львівській області. Десятки білбордів та ситі-лайтів СБУ регіону закликали: "Викрий хабарника - зателефонуй в Управління СБУ у Львівській області (298-66-22)". Телефонувати можна цілодобово, повідомлення приймає працівник цієї служби, який їх фіксує. "За цим номером повідомляють про факти корупційних дій з боку державних службовців, вимагання та отримання хабара, протиправні дії представників правоохоронних, судових органів, органів прокуратури, незаконне відчуження та приватизацію державного та комунального майна, а також про неправомірне надання дозволів представниками органів влади на заняття тими чи іншими видами діяльності та інші корупційні прояви, витрачання бюджетних коштів, незаконні оборудки із землею", - повідомив "Пошту" керівник прес-центру СБУ області Володимир Кривошея. Співрозмовник каже, що інформування жителів Львівщини про телефон довіри через білборди дало вельми позитивний результат - суттєво побільшало звернень до СБУ про хабарників, адже мешканці активно відгукнулися на звернення та зросла довіра громадян до служби. Цьогоріч СБУ в області порушила 11 кримінальних справ за фактами хабарництва та 10 - за зловживання владою та посадовим становищем.
Про неправомірні дії податківців та про факти хабарництва у податкових органах можна повідомити на телефон довіри ДПАУ у Львівській області за номерами: 297-39-56 або 297-33-89. Як повідомили "Пошту" у податковій, ці телефони працюють цілодобово: з 9.00 до 18.00 повідомлення приймає службовець, а після 18.00 і до 9.00 - у режимі автовідповідача.