Подолати “хронічну недугу”

Андрій Палюх, заступник прокурора Львівської області, – про зарплатні борги, кримінальну відповідальність та недопрацювання органів контролю

Андрій Палюх, заступник прокурора Львівської області, – про зарплатні борги, кримінальну відповідальність та недопрацювання органів контролю

Роботодавці Львівщини примудрилися заборгувати працівникам виплату заробітної плати на майже 60 мільйонів гривень! Цю цифру озвучили під час недавньої колегії у прокуратурі Львівської області. Як наслідок, прокурор області Олег Василенко висунув підлеглим вимогу: “Захист прав громадян щодо оплати праці – один із основних пріоритетів прокурорської діяльності, відтак кожен прокурор має щодня працювати над цим питанням для досягнення позитивних результатів”.

Ще у березні 2012-го, нагадаємо, генеральний прокурор України Віктор Пшонка, представляючи нового прокурора Львівщини Олега Василенка, доручив йому першочергово “побороти хронічні невиплати зарплат у регіоні”.

Завдяки втручанню прокуратури Львівської області працівникам виплачено понад 43 млн грн заборгованої заробітної плати. Про це  “Пошту” повідомив заступник прокурора Львівської області Андрій Палюх.

 З його слів, у Конституції України, в ст. 43,  зазначено, що “кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом… Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищене законом”. Андрій Палюх критикує органи контролю, що не вжили адекватних заходів до порушників закону.

– Майже 60 мільйонів гривень боргів – колосальна сума! Пане Андрію, чому маємо таку складну ситуацію на Львівщині – хтось недопрацьовує чи такими недолугими є керівники підприємств?

–Підприємства-боржни­­ки поділяються на три категорії. Перша – підприємства-банкрути (майже 19%). Друга – економічно неактивні підприємства (до 15%). Третя – економічно активні підприємства (до 36%)… Передусім ми зосередили свою увагу на роботі служб контролю. Зокрема нині постало питання, чому вони недопрацьовують. 

– Про які служби контро­лю йдеться?

– Про інспекцію праці та податкову, до повноважень яких входить забезпечення законності щодо виплати заборгованості із зарплат. З’ясували те, що керівники цих органів контролю проводять перевірки, але їх ефективність украй низька. Отож, органам  контролю треба відійти від формалізму в роботі… 

Звісно, усе впирається в порядність того чи того керівника підприємства. Так, 10 липня у прокуратурі області ми ініціювали інший формат наради. Покликали 15 керівників підприємств-боржників, усі служби контролю і вислухали кожного керівника. Ба навіть більше, представники трьох підприємств-боржників прийшли на нараду з підтверджувальними документами про погашення  заборгованості із зарпла­ти на суму понад мільйон гривень.  

– Злякалися цієї наради, що так швидко ліквідували заборгованість?

– Виходить, що так. У цьому списку – Львівське комунальне автотранспортне підприємство №1 (заборгованість сягала 366 тис. грн)  та ПАТ “Нафтогазбуд” (сума боргу становила 767,5 тис. грн). 

– Прошу сказати, які причини невиплат зарплат озвучують роботодавці?

– Різні. Якщо це комунальне підприємство, то питання – до мерії, як у випадку з Бориславом. На сесії міськради треба вирішувати питання кредитування, а не сидіти і чекати субвенції від держави. Серед виходів із ситуації – взяти кредит для виплати боргів.  

– А чи цілком розуміють свою відповідальність ці керівники? Чи, можливо, посиділи на нараді, послухали, розійшлися і забули?..

– Можливо, є керівники, які ще не усвідомили всієї  відповідальності. Маємо у області, скажімо, резонансний приклад Львівського автобусного заводу, керівник якого кілька місяців провів у СІЗО. 

Керівник має чітко розуміти: якщо він прийняв пропозицію обійняти посаду, то    повинен сумлінно працювати і вчасно розраховуватися  з працівниками. 

Нагадаю: керівник ЛАЗу, проти якого порушили кримінальну справу (за заборговану зарплату та ухилення від сплати податків), перебував у СІЗО майже 9 місяців. За цей час власник підприємства (Чуркін) знайшов кошти і всі борги перед робітниками погасив. Згодом керівника ЛАЗу звільнили з-під варти, а опісля  суд ухвалив рішення про звільнення його від кримінальної відповідальності…

Тут не варто послабляти – рука має бути постійно на пульсі! 

– Скажіть, будь ласка, скільки загалом порушено кримінальних справ за наслідками перевірок щодо дотримання законодавства про оплату праці?

– 39 кримінальних справ. Крім того, прокурори внесли понад 290 подань про усунення виявлених порушень, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнули 19 посадових осіб органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та державного контро­лю і 118 посадових осіб підприємств. 

– Щороку Львівщина має мільйонні борги із виплати зарплат. Яким є ваш особистий рецепт подолання такої “хронічної недуги”?

– Це комплекс заходів, який керівники підприємств мають уживати спільно з владою. Певен: органи місцевого самоврядування не повинні стояти осторонь, а активно займатися цим питанням. Якщо керівники не розуміють відповідальності, не вміють забезпечити не лише організацію роботи підприємства, але й виплату зарплат, то їм краще піти, адже вони не на своєму місці.   

ДО ТЕМИ

Підприємства-боржники (за даними прес-служби прокуратури області): 

ДП “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” (заборгованість становить 15,7 млн грн),

ПАТ “Нафтогазбуд” (767,5 тис. грн), 

Львівська геологорозвідувальна експедиція ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” (761 тис. грн), 

ПАТ “Дрогобицький завод автомобільних кранів” (2,4 млн грн), 

ПАТ “Львівська вугільна компанія” (1,4 млн грн), 

КП “Берізка”(489,3 млн грн) та ін. 

Керівники цих підприємств зобов’язалися вжити усіх заходів для повної виплати заробітної плати у найкоротші терміни та недопущення такої заборгованості у майбутньому. Прокурорам доручено взяти на особ­ливий контроль їх виконання.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4080 / 1.6MB / SQL:{query_count}