Веб-камери на виборчих дільницях: чому опозиція проти?

Подальша євроінтеграція України безпосередньо залежить від проведення чесних, прозорих, демократичних парламентських виборів у країні.

Подальша євроінтеграція України безпосередньо залежить від проведення чесних, прозорих, демократичних парламентських виборів у країні.

Про це неодноразово заявляли лідери країн ЄС. 10 липня Верховна Рада прийняла закон, який стане гарантією чесних виборів.
Народні депутати проголосували за те, щоб на кожній з 34 тисяч виборчих дільниць країни були встановлені мінімум дві веб-камери, які здійснюватимуть трансляцію в інтернеті. На ці потреби виділено з держбюджету близько мільярда гривень.
Першою країною, яка застосувала веб-камери на виборчих дільницях, стала Російська Федерація (РФ). Їх встановили після того, як опозиція заявила про фальсифікації під час голосування на парламентських виборах 2011 року. Щоб уникнути звинувачень, вибори Президента РФ у березні цього року вже проходили під відеоспостереженням. Практично безперебійна система відеотрансляції з дільниць була схвалена міжнародними експертами як зручний і сучасний спосіб спостереження за голосуванням, який виключає випадки фальсифікації. Деякі з них навіть запропонували використовувати веб-камери під час виборів до Європарламенту.
“Прийнятий нами закон спрямований на забезпечення відкритості, прозорості та демократичності парламентських виборів. У день голосування камери будуть працювати в режимі он-лайн. Відео з цих камер кожен  громадянин зможе подивитися на відповідному сайті. Це вбереже процес голосування від будь-яких фальсифікацій”, – пояснив суть свого законопроекту депутат Партії регіонів Владислав Забарський.
Про необхідність встановлення відеоспостереження на виборчих дільницях заявляв напередодні, під час зустрічі з членами делегації Парламентської асамблеї НАТО, прем'єр Микола Азаров.
“Було прийнято рішення встановити на кожній виборчій дільниці веб-камери, щоб кожен спостерігач міг подивитися в Інтернеті процес голосування”, – так пояснив необхідність установки камер глава Кабміну. “Уряд зробить усе, щоб ці вибори були чесними, демократичними, прозорими”, – додав він.
Проте, всупереч очікуванням, цей закон викликав запеклі дискусії серед вітчизняних політиків і експертів. Не зважаючи на те, що більшість політиків і експертів оцінили його позитивно, перший віце-спікер Микола Томенко, одразу забажав його скасувати. Він навіть зареєстрував відповідну постанову у Верховній Раді. Лідер об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк заявив: “У веб-камер на дільницях дві мети: залякати виборця, адже влада буде знати про те, хто і як голосує”.
Те, що закон, спрямований на запобігання правопорушень і фальсифікацій під час парламентських виборів, не знайшов підтримки в української опозиції, виглядає дивно. Хоча, цілком очікувано, тому що проект був внесений депутатом від Партії регіонів. Справді, чи може, на думку наших опозиціонерів, виходити від ПР щось дійсно дієве?
Виявилося, що організовано це не опозицією, а владою. Тому і неприйнятне, відповідно, для опозиції. Чому? Якщо дійсно більшість українців за опозицію, а ПР здатна лише на приписки, чому б не радіти вилученню головного інструменту фальсифікацій?
Чергова відповідь: “Шкода народних грошей!”. Бютівець Остап Семерак заявив: “Опозиція і влада повинні мати рівні представництва на дільницях і, відповідно,  рівні можливості контролю один одного. А веб-камери, окрім величезних витрат з бюджету і кумедного відео в інтернеті, потім нічого не дають”.
Чого так злякався Арсеній Петрович, і що кумедне розраховує побачити Остап Михайлович під час виборів залишається тільки припускати ...
Варто пам’ятати, що зав­дяки зусиллям соратників Юлії Тимошенко, в європейських і американських політичних колах поступово набирає силу “рух за санкції”. У випадку, якщо опозиція вибори програє і зможе переконати західний істеблішмент, що причиною були саме зловживання влади, є всі підстави говорити про “спусковий гачок”, який змусить Європейський Союз і США діяти суворіше.
“Яценюк і компанія чомусь бояться світла, – наголошує народний депутат від Партії регіонів Олена Бондаренко. – Ми вважаємо, що це додатковий інструмент контролю, і за нами (Партією регіонів) також, і в східних, і в центральних, і у західних областях. Щоб жоден голос виборця не зник, навіть якщо він буде відданий не за нас”.
Депутат переконана: встановлення веб-камер дозволить відслідковувати весь процес голосування в режимі он-лайн і зробить його максимально відкритим і прозорим, адже громадськість отримає можливість дійсного контролю за процесом голосування, а правоохоронні органи, в разі порушень на виборчих дільницях – фіксацію цих порушень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4233 / 1.58MB / SQL:{query_count}