Нерейтингова Україна

Висновки Fitch радше моральні, ніж реальні

Висновки Fitch радше моральні, ніж реальні

jon-taplin.jpg 

Міжнародна рейтингова агенція Fitch змінила прогнозний рейтинг для України зі "стабільного" на "негативний."

Стелю країнового рейтингу України також підтвердили на рівні "BB-".

Серед небезпек, що чигають на стабільний стан українського господарства, експерти Fitch назвали валютні ризики, пов'язані зі зростанням дефіциту торгівельного балансу, погіршенням перспектив у галузі фінансування, значну залеж­ність від цін на сировинні товари на світових ринках, особливо, коли йдеться про зростання цін на імпортний газ та падіння цін на український метал. Причому, фахівці прогнозують, що потреби України в закордонному фінансуванні, ймовірно, зростатимуть навіть з урахуванням того, що до­ступність такого фінансування, схоже, обмежують умови погіршення глобальної ринкової і макроекономічної кон'юнктури. Зокрема, за прогнозами Fitch, негативне сальдо рахунку поточних операцій України в 2008 році зросте до 7% ВВП, а в 2009 році - до 8,5% ВВП (у порівнянні з 4,2% у 2007 році) на тлі дефіциту торговельного балансу, який зростає.

"Україна зазнає значного впливу з боку цін на сировинні товари, особливо на природний газ і сталь. Імпортна ціна газу повинна підвищитися в 2009 році, залежно від того, як Росія скорочуватиме розрив між цінами для України і країн Західної Європи... Якщо відбудеться різке зниження цін на сталь з наявних високих рівнів, це підсилить шок в сфері умов торгівлі для України. Показник зовнішньої ліквідності в України на рівні 96% у 2008 році значно нижчий медіанного значення для країн з рейтингами категорії "BB" у 223%, що забезпечує країні досить невеликий запас міцності на випадок різкої зміни ситуації у галузі зовнішнього фінансування", - йдеться в прес-релізі Fitch.

"Негативний прогноз відображає занепокоєння агентства ризиком валютної кризи, що зростає і випливає з дефіциту поточного рахунку, що розширюється, і фінансових перспектив, що погіршуються, - зазначає директор суверенної групи агентства Ендрю Колхаун. - Сильний приплив капіталу і приріст резервів у 2008 році, очевидно, створюють стій­кість, але Україна стоїть перед ризиком погіршення фундаментальних показників, що зростає".

Причому експерти агенції пов'язують такий стан речей не тільки з глобальними еконо­міч­ними процесами. Fitch особливо наголошує, що розпад коаліції, яка сформувала уряд, спричинив четверту політичну кризу в Україні за чотири роки і залишив країну без надійного уряду, що був би здатен подолати ризики, що накопичуються в економіці, зазначають у повідомленні Fitch.

Водночас прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко вважає, що експерти міжнародної агенції більше орієнтувалися на політичні події в Україні, і, зокрема, на розпад "демократичної" коаліції. "Підставою для того, щоб це зробити (погіршити прогноз - "Пошта"), агентство Fitch назвало якраз руйнування демократичної коаліції... Ось яка для цього причина", - сказала керівник уряду.

При цьому вона вкотре заявила, що необхідно відновлювати демократичну коаліцію, яку зруйнували виходом з неї команди Президента.

Крім того, Fitch змінив на "негативні" і рейтинги укра­їнських банків. Серед них - Сведбанк, банк Форум, ПроКредит банк, ВТБ, Укрсиббанк, Укрсоцбанк, Правекс-банк, Ощадбанк та Укрексімбанк. Тим часом керівник групи радників голови Нацбанку Валерій Литвицький назвав оцінки Fitch необ'єктивними. Він твердить, що в Україні немає валютної кризи, а іноземні інвестори зовсім не прагнуть вивести свої капітали з України.

А голова правління "Приватбанку" Олександр Дубілет взагалі вважає, що глобальна економічна криза навряд чи позначиться на українській фінансовій галузі. "Українські банки не відчули і навряд чи відчують на собі вплив американської банківської кризи, оскільки ресурсна база наших банків майже на 80% складається із коштів населення і підпри­ємств, а ліквідність найбільших банків задовольняє найжорсткіші вимоги банківського нагляду, - сказав пан Дубілет в інтерв'ю УНІАН. - Українські банки не так залежать від тенденцій світового ринку, як європейські чи російські, оскільки обсяги запозичення банківської сфери за кордоном становлять незначну суму".

Схожої думки дотримуються й вітчизняні незалежні фахівці. Погіршення прогнозу щодо рейтингу України матиме радше моральний, аніж реальний вплив, оскільки наразі стабільними є чинники, які не залежать від рейтингових агенцій, - таку думку висловив РБК-Україна заступник директора Інституту економічного прогнозування НАНУ Анатолій Даниленко. За його словами, світовий фінансовий ринок дедалі більше відчуває брак ресурсів, і це спонукатиме не тільки до розгляду таких питань, але й до вимог якомога швидше повернути кошти, вкладені в економіку України. "Перегляд рейтингу, безумовно, неприємна річ, - каже пан Даниленко. - Для багатьох країн це впливає на умови отримання ресурсів ззовні, та в ситуації, яка зараз розвивається в світі, це все вторинне. Первинне те, що вся світова економічна система, зокрема американська, вливає сотні мільярдів доларів, але економіка США падає надалі".

На думку експерта, Україні загрожує економічна криза, але у світових масштабах вона буде незначною. "Мова може йти лише про глибину кризи. І це значною мірою залежить від кредитної, валютної та інших видів регуляторної української державної політики, які мають стати амортизаторами", - пояснює він.

Анатолій Даниленко зауважує, що в Україні нерезиденти впливають на економіку через зовнішні ринки, зокрема через фондовий ринок країни, тому нині для нас важливою є мобілізація внутрішньої економічної політики. За словами експерта, про глибину економічної кризи в Україні можна буде говорити після дій американської влади, яка намагається зупинити рецесію в США. Україна надто мала і незначна на тлі світового фі­нансового ринку, аби якось впливати на процеси, які від­буваються за межами нашої держави, - підбив підсумки пан Даниленко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.6699 / 1.59MB / SQL:{query_count}