Ще один арешт екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, яка й так вже перебуває за ґратами, та судові засідання у слідчому ізоляторі разом із різким погіршенням здоров’я підсудної зворохобили Україну.
Нагадаємо, щодо Юлії Тимошенко порушені ще дві кримінальні справи, які стосуються діяльності корпорації “Єдині енергетичні системи України” (ЄЕСУ). Ці справи об’єднані в одне провадження, їх розслідуванням буде займатися спільна слідча група СБУ.
Варто нагадати також і те, що у провадженні Головного слідчого управління СБУ перебуває кримінальна справа за обвинуваченням Тимошенко в скоєнні у 1996-2000 рр. спроби розтрати коштів державного бюджету України в сумі 405,5 млн доларів.
Шевченківський райсуд Києва 8 грудня задовольнив подання слідчого СБУ про обрання стосовно Юлії Тимошенко запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Таке рішення суд виніс о 20.45, після майже 12-годинного засідання у Лук’янівському СІЗО.
Окрім того, в провадженні Головного слідчого управління Державної податкової служби України перебуває кримінальна справа за обвинуваченням Тимошенко в організації приховування валютної виручки в сумі понад 165 млн доларів, незаконне відшкодування бюджетних коштів та ухилення від сплати податків на загальну суму понад 47 млн грн шляхом запровадження фінансової схеми за розрахунками за товарно-матеріальні цінності корпорацією “Єдині енергетичні системи України” та приховування отриманих від підконтрольних їй офшорних компаній доходів, які використані для особистого збагачення.
ДО ТЕМИ “Пошта” звернулася за коментарем до виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Володимира Яворського, щоб він прокоментував, чи дозволяє українське законодавство та Європейська конвенція з прав людини виїзні судові засідання у СІЗО та допити лежачої Тимошенко. “Оскільки немає інформації про реальний стан здоров’я Тимошенко, то не можна говорити про порушення статті про свободу від катувань чи жорстокого поводження і Європейські стандарти не вимагають проведення суду щодо обрання запобіжного заходу публічно. Публічність важлива при розгляді питання про кримінальне обвинувачення, але не про арешт. Це можливо, відповідно до законодавства. Проте, загалом, дії суду мають зовнішньо викликати довіру. У такій ситуації дії суду підривають довіру до суду населення та шкодять авторитету правосуддя. Відповідно ні у кого не буде довіри до результатів такого процесу”, – повідомив “Пошті” правозахисник. |
У рамках розслідування цих справ до Тимошенко у камеру регулярно навідуються слідчі для того, аби проводити допити. Тим часом адвокат Тимошенко Сергій Власенко каже, що стан здоров’я його підзахисної суттєво погіршився, вона вже навіть не встає з ліжка.
Але медичні працівники пенітенціарної служби кажуть, що систематично контролюють здоров’я екс-прем’єрки. “Її здоров’я є під постійним динамічним контролем наших медпрацівників. Були представники МОЗ з нашими лікарями, було запропоновано пройти додаткове медичне обстеження для того, щоб з’ясувати істинну картину”, – зазначив голова Державної пенітенціарної служби України Олександр Лісіцков.
Він також наголосив, що від цього додаткового медичного обстеження Тимошенко відмовилась в черговий раз.
“Я розумію так, якщо людина хвора, вона буде просити допомоги і отримає її. Тим більше, таку допомогу нададуть наші провідні фахівці: це і професори, і академіки, і просто практикуючі лікарі. Вона відмовляється. Очевидно в неї таке розуміння. Вважаю, що тут може бути і якась симуляція”, – каже голова пенітенціарної служби. Відтак медики зробили висновок, що підстав для хірургічного втручання Ю.Тимошенко або лікування її за межами СІЗО немає. Протипоказань за станом здоров’я щодо проведення слідчих дій відносно неї не виявлено.
Якщо екс-прем’єр-міністр не буде у повному обсязі проходити призначене лікування у медичній частині СІЗО, то пенітенціарна служба розгляне питання щодо її переведення у камеру відбування покарань.
Олександр Лісіцков нагадав, що Тимошенко проводили обстеження і були встановлені методи її лікування. Для цього її було переведено у санчастину, щоб пройти повний курс лікування.
“Але, через те, що Тимошенко не проходить цей курс лікування в повному обсязі, вона сама обирає, чи лікуватися їй, чи ні. Наступного тижня ми будемо розглядати питання, якщо людина не буде лікуватися, то вона буде переведена саме в камеру, де потрібно відбувати покарання, або знаходитися під вартою. Тому, що потрібно, або лікуватися, або не займати там місце”, – резюмував голова ДПСУ.
У цьому питанні, як і в попередньому (про стан здоров’я Юлії Тимошенко) є більше питань, аніж відповідей. Чи відповідає закону повторний арешт Тимошенко, якщо вона вже кілька місяців перебуває у СІЗО? Чи можна проводити судові засідання в ізоляторі біля (як стверджують її захисники) лежачої Тимошенко? У пояснення слідчих служб важко повірити через атмосферу недовіри, яку вони сформували навколо себе.
Не легше вірити й захисту Тимошенко, бо, якщо у неї такі проблеми зі здоров’ям, то чому вона вперто відмовляється від огляду? Хоча так само невідомо чому до екс-прем’єрки не допускають міжнародних лікарів. Коментарі тут розділилися на емоційні і прагматичні.
Так, у четвер, 8 грудня ситуацію намагався пояснити начальник головного слідчого управління СБУ Іван Дерев’янко. За його словами, в СБУ не вбачають будь-яких процесуальних порушень у тому, що судові дії з екс-прем’єром Юлією Тимошенко відбуваються у СІЗО.
“Що стосується слухання по суті клопотання про обрання міри запобіжного заходу, то я знаю про те, що існує відповідна довідка про відсутність заперечень лікарів про проведення з нею такої процесуальної дії, як розгляд питання про обрання міри запобіжного заходу. Так само, як і на сьогоднішній день відсутні заперечення лікарів стосовно можливості проведення слідчих дій із обвинуваченою”, – зазначив Дерев’янко.
Щодо наявності законних підстав для проведення відповідних дій у СІЗО з Тимошенко, він сказав: “Мені також достеменно відомо про відмову Тимошенко, щоб це питання розглядалося у Шевченківському суді, куди вона повинна була бути доставлена. У зв’язку, мабуть, із цим суд і прийняв таке рішення, оскільки подання слідчого повинно бути розглянуто і по ньому повинно бути винесено відповідне рішення. Мабуть, у зв’язку з цим і засідання проводиться у СІЗО”, – припустив він.
“До речі, у Кримінально-процесуальному кодексі України ця процедура не заперечується, у зв’язку з чим я не бачу правових підстав говорити, що в даному випадку є порушення якихось вимог закону. Я вважаю, що такого порушення немає”, – наголосив Дерев’янко.
Чи не найбільше шокувала громадськість заява правозахисника Євгена Захарова. За його словами, втаємничених судових засідань у приміщеннях слідчого ізолятора не проводили, навіть за часів сталінізму.
“Я почав пригадувати, чи було колись таке і нічого не пригадав. Уваги не звертають абсолютно ні на що – ні на закон, ні на її фізичний стан, ні на здоровий глузд. У процесуальному законодавстві немає навіть натяку на те, що судове засідання може проводитися у камері слідчого ізолятора. Це порушення”, – зазначив Є. Захаров.
Український омбудсмен Ніна Карпачова також вважає судове засідання в камері СІЗО, де утримується Тимошенко, брутальним порушенням норм Європейської конвенції з прав людини та ігноруванням рішень Європейського суду з прав людини. Вона нагадала, що ще десять років тому парламент України вилучив частину п’яту статті 20 Кримінально-процесуального кодексу України, яка передбачала так звані виїзні засідання. “Тому сьогодні будь-яке виїзне засідання, тим більше у слідчий ізолятор, є брутальним порушенням і національного законодавства, і пункту першого статті 6 Європейської конвенції з прав людини”, – каже омбудсмен.
Ніна Карпачова вдруге (7 грудня) відвідала ув’язнену і повідомила, що Тимошенко скаржиться на те, що вже тривалий час їй відмовляють у знеболювальних препаратах, які раніше вона отримувала протягом 20 днів.“Через це ув’язнена зазнає страждань і позбавлена нормального сну”, – йдеться у повідомленні правозахисниці.
Ніна Карпачова також повідомила, що запросила до камери начальника медичної частини СІЗО Віктора Пирогова, після чого було задоволено прохання Тимошенко, і фельдшер медчастини зробив їй ін’єкцію знеболювального, яке діє 24 години.