Учора надзвичайний трибунал Камбоджі розпочав розгляд справи трьох лідерів “червоних кхмерів”, яких обвинувачують у злочинах проти людяності.
Чи доживуть підсудні до вироку – невідомо: наймолодшому з них 80 років, двом іншим – 85 і 86 років.
Усі вони були найближчими соратниками кривавого диктатор Пол Пота, за час правління якого в 1975-1979 роках було замордовано, за різними оцінками, від 1,5 до 3 мільйонів чоловік – точну цифру так і не з’ясовано. Якщо брати кількість знищених до загальної чисельності населення – це найкривавіший режим в історії людства.
“Червоні кхмери” – неофіційна назва вкрай лівої течії в комуністичному русі, лідер якої Пол Пот захопив владу в Камбоджі в 1975 році. Лави його прихильників, в основному, поповнювали підлітки 12-15 років, що втратили батьків і ненавиділи увесь світ. Репресії коїлися жахливі: були заборонені гроші, іноземні книги, за найменший непослух карали смертю на місці. Селян загнали в своєрідні колгоспи, вихід за межі яких закінчувався розстрілом. Усіх без винятку городян з метою “евакуації у зв’язку із загрозою американського вторгнення” силоміць вивезли з міст і розмістили в спеціальних комунах, де примушували в тяжких умовах займалися малокваліфікованою фізичною працею. Причому ця доля не оминула ні дітей, ні старих, ні вагітних жінок, ні буддистських монахів. Убивали навіть за зірваний з дерева комуни банан, чи клапоть паперу з іноземними літерами. Сам Пол Пот уникнув покарання, зникнувши без сліду в джунглях. Його доля після 1979 року залишалася невідомою.
Тим часом суд над обвинуваченими в злочинах проти людяності розпочався і в Бангладеш. Першим перед трибуналом постав колишній лідер ісламістської партії Дельвар Гусейн Сайеді. Нагадаємо, що під час війни за незалежність від Пакистану 1971 року загинули понад три мільйони мешканців Бангладеш.