Ці руки нічого не брали...

Їх багато, і їх вкрай важко подолати. Але можна, якщо буде бажання та професійність працівників правоохоронних органів, але не, навпаки, гальмування кримінальних справ.

bablo.jpgЇх багато, і їх вкрай важко подолати. Але можна, якщо буде бажання та професійність працівників правоохоронних органів, але не, навпаки, гальмування кримінальних справ. Мова про хабарників та хабарництво, на яке українське суспільство нині смертельно хворе, а ефективних ліків досі ще ніхто так і не винайшов. З іншого боку, ніколи не забувайте: не давайте самі хабарів і, відповідно, не будуть брати! Тим часом, щороку суми хабарів ростуть у 1,5-2, а то й 3(!) рази. Скажімо, ще рік тому середня сума хабара сягала 15 - 16 тис. грн, а вже цьогоріч - 25 -
26 тис. грн. Експерти кажуть, що однією з причин зростання сум хабарів є  інфляція.

Засуджують мало хабарників

 "Щорічно за хабарництво затримуємо 1500 - 1700 осіб. У 90 % прокуратура порушує кримінальні справи, але за вироком суду лише близько 40 осіб отримують терміни ув'язнення. З них половина, 20 осіб - колишні міліціонери, яких ми не захищаємо, а піддаємо максимальному покаранню", - наголосив, відповідаючи на запитання "Пошти", міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. Зазвичай правоохоронці вимагають гроші за непорушення кримінальної справи. Головний міліціонер держави певен: ситуація радикально змінилася б, якби щороку 1500 осіб таки засуджували за хабарі.

Цього року МВС України впер­ше оприлюднило так званий рейтинг найбільших за сумами хабарів, викритих у 2008 р. Із 84 позицій - половина у сфері земельних відносин. Його очолює рекордний хабар у 5 млн 200 тис. доларів (!),  де хапугами є голова та депутат Парте­нітської селищної ради (Крим). Згаданий рейтинг засвідчив, що поточного року значно зросли задокументовані суми, які отримували викриті у хабарництві посадовці. Так, в Україні злочинів із сумою хабара понад 10 тис. грн є удвічі більше, ніж торік, із сумою понад 30 тис. грн - майже втричі більше. Більшість фактів хабарництва переважає у державних структурах та органах, які здійснюють контроль. "Є й 100-тисячний хабар високопосадовця МНС, який хотів отримати "відкати" від будівництва житла у постраждалих від повені районах. Великий хабар отримав посадовець ДПА, який координує діяльність оптових  спиртових підприємств України, а ще більша сума була знайдена у нього вдома. Нещодавно наші працівники затримали й начальника управління промисловості обласної держад­міністрації одного з регіонів. Втім, навколо цієї справи відбуваються певні маневри", - говорить Юрій Луценко.

Водночас головний міліціонер держави бідкається: упродовж останнього часу дуже багато справ з хабарництва намагаються загальмувати високопосадовці, які "не очікували такої об'єктивної та радикальної діяльності МВС". Особливо обурений Юрій Луценко тим, що хабарники не отримували запобіжного заходу у вигляді арешту, їх відпускали з-під варти за рішенням суду лише тому, що у них була... "позитивна характеристика з місця роботи".

Один із нещодавніх випадків узагалі шокує! На десятий день після призначення чиновник однієї з інспекцій Мінтрансу взяв 10 тисяч гривень хабара, але його звільнили з-під варти за рішенням суду, бо його "позитивно характеризують на місці роботи". Навіть не врахували того, що п'ять років тому його вже затримували за хабарництво, але тоді відпустили за амністією. "Те, що суди засуджують мало із затриманих хабарників, - звикла проблема, але те, що хабарник не сидить у камері хоча би місяць, - це щось нове!" - емоційно говорить Луценко. Відтак, міністр констатує: вже дійшло до того, що навіть перші кроки покарання спійманих на гарячому хабарників гальмуються.

На Львівщині поменшало заяв до міліції

Василь Телиця, начальник Управління боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області, визнає: цього року мешканці Львівщини пишуть менше заяв до мі­ліції, повідомляючи про хабарників, аніж у 2005 - 2007 рр. (саме тоді було багато заяв, особливо від підприємців. - "Пош­та"). Власне львівські бізнесмени  визнають: набагато простіше дати хабара і швидко вирішити питання, аніж не дати взятку і не вирішити його. Підприємці Львівщини фактично не звертаються до міліції із заявами про вимагання хабарів - бояться за свій бізнес та позитивне вирішення своїх питань згодом. Мовляв, ми залежні від того чи іншого органу. В. Телиця каже, що під­приємці пишуть заяви лише тоді, коли доведені до відчаю - не мають грошей на хабар.

Чи не найбільше ураженими хабарництвом на Львівщині є органи місцевого самоврядування. Зокрема, сільські та селищні голови, у підпорядкуванні яких є земельні ділянки. Найчастіше саме вони отримують хабарі за вирішення земельних питань (надання в оренду землі, її приватизації, отримання ділянки для ведення власного сільського господарства). Бізнесмени твердять: чим менше залишається віль­ної землі, тим більше зростають на неї ціни - як ринкові, так і суми хабарів. Те ж стосується й оренди приміщень, започаткування власного бізнесу. Правоохоронці спецпідрозділу з боротьби з хабарництвом Управління боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області за­тримали на гарячому одного із сільських голів Жовківського району. Чоловік вимагав 4 тис. доларів хабара за позитивне рішення сільради про виділення земельної ділянки під індивідуальне житлове будівництво. Фігурують як хабарники у міліцейських зведеннях й представники санепідемслужби. Серед них - лікар санстан­ції шахтарського Червонограда. Щодо нього міліціонери задокументували майже 15 фактів отримання хабара від шахтарів за одержання резюме про ступінь захворюваності на професійну хворобу шахтарів - силікоз. Цей медичний документ і так мали їм видати, але лікар вимагав у них від 150 до 250 євро. За цим фактом порушили кримінальну справу. Уражені хабарництвом й заклади освіти та медицини, сфера відчуження майна та надання його в оренду, сфера фінансових послуг, дозвільна система.

Міліціонер та прокурор Львівщини про смертельний вірус

Василь Пісний, начальник ГУ МВСУ у Львівській області, боротьбу з хабарництвом на Львівщині називає ще як недостатню, згадуючи при цьому Управління боротьби з організованою злочинністю (УБОЗ). Поліпшити ситуацію має заміна керівника відділу з боротьби з хабарництвом цього спецпідрозділу та укомплектування його впродовж двох тижнів новими працівниками. Набагато краще нині працює Управління боротьби з економічними злочинами, працівники якого днями затримали ке­рівника Центру психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору при одній з відомчих  лікарень Львова. Порушено кримінальну справу. Чоловіку інкримінують майже 30 випадків отримання хабарів за видавання довідок, каже
В. Пісний. В. Телиця додає, що 10 епізодів уже доведено. Сума ж хабара становила 500 грн за довідку, що людина є психічно здорова.

Олексій Баганець, прокурор Львівської області, у розмові з "Поштою" зазначив, що ситуація на Львівщині стосовно боротьби з хабарництвом зміню­ється на краще, бо почали активніше працювати правоохоронні органи. Зокрема, прокурор позитивно оцінює роботу працівників Управління боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській об­ласті, натомість за бездіяль­ність критикує Управління боротьби з організованою злочинністю (УБОЗ)  ГУ МВСУ у Львівській області. Водночас, О. Баганець визнає: скажімо, незаконна діяльність пилорам на Львівщині не можлива без потурання чи "дахування" як з боку правоохоронних органів, так і з боку органів контролю. "Слідчий відділ прокуратури області розслідує кримінальну справу стосовно начальника сектору служби боротьби з економічною злочинністю одного з районів області, який отримав хабар у сумі 300 дол. за непроведення перевірок незаконного функціонування пилорами", - каже він.

Водночас О. Баганець визнає, що і у їхній сім'ї (прокуратурі. - "Пошта") не без виродка, коментуючи нещодавнє затримання працівниками СБУ у Львівській області двох працівників прокуратури за хабарництво. Вони вимагали 10 тис. грн за те, щоб не порушувати кримінальну справу. "Сьогодні в Україні немає ідеального державного органу. Суспільство хворе. Дійсно, два працівники прокуратури Шевченківського району - помічник та слідчий, молоді хлопці, - під час одержання хабара були затримані працівниками СБУ області за участю працівників Генпрокуратури України. Кримінальну справу розслідує Генпрокуратура. Через той факт цих пра­цівників ми одразу звільнили", - розповів "Пошті" Олексій Баганець. Співрозмовник також повідомив, що його обласне управління СБУ не поставило до відома, хоча в інших областях, де він працював, зокрема на Донеччині, спільно з працівниками СБУ затримали слідчого прокуратури під час одержання хабара. Місцеве управліня СБУ затримало під час отримання хабара у сумі 1,5 тис. дол. й ще одного працівника прокуратури. Факт другого затримання прокурор підтвердив, сказавши, що "рішення за цим фактом слідчим слідчого відділу прокуратури області ще не прийнято".

Розмір хабарів на Львівщині коливається у межах від 10 тис. грн до 5 тис. доларів. Принаймні на таких хабарах упродовж останнього року "погоріли" місцеві посадовці

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.5243 / 1.64MB / SQL:{query_count}