На Львівщині під прицілом кримінальників забезпечені родини, зокрема ті, які мешкають у добротних особняках. Загалом упродовж двох останніх років в області вчинено близько 20 зухвалих розбійних нападів. Здебільшого жертвами таких пограбувань цього року ставали сім’ї, які живуть у районах області. Про це “Пошті” зазначає заступник прокурора Львівщини Володимир Гураль, з яким спілкуємося про криміногенну ситуацію на теренах регіону.
За його ж словами, у 2011-му до відповідальності притягнули членів кількох злочинних угруповань, які вчиняли розбої та інші тяжкі кримінальні злочини.
ДО ТЕМИ Цього року виявлено та знешкоджено організовану банду у складі трьох осіб, яка вчинила у квітні розбійний напад на АЗС у Львові, на вул. Городоцькій, 284. Тоді молодики поцупили 70 тис. грн. Прокуратура області порушила кримінальну справу за статтею “Бандитизм”. Розслідування цієї кримінальної справи триває, перевіряють заарештованих на причетність до скоєння інших тяжких злочинів на території Львівщини.
|
– Тут впливає багато чинників, але і цей також. Зокрема, одна зі злочинних груп, яку затримали цьогоріч за розбійні напади, вже скоювала такі ж злочини в одній із країн Європи. Власне, там відсиділи свій термін ув’язнення, а згодом повернулися в Україну і знову взялися за старе… На їхньому рахунку 13 зухвалих розбоїв у Дрогобицькому, Пустомитівському, Городоцькому, Жовківському районах області, а також у Львові. Троє злочинців заарештовано, ще двоє перебувають у розшуку. 20 жовтня щодо цих осіб прокуратура області порушила кримінальну справу про бандитизм. Справу розслідує слідчий відділ прокуратури області… На збільшення кількості розбійних нападів впливає й погіршення соціально-економічного стану в суспільстві. Хтось починає більше працювати – інший іде красти.
– Упродовж 2011-го на Львівщині, порівняно з іншими областями, поменшало злочинів (на 5,1%) та покращилося їх розкриття (на 4,2%), зокрема поменшало пограбувань на 22,1%. Варто зазначити, що і робота правоохоронних органів покращилася – міліціонери професійніше документують злочини. Краще працюють управління з боротьби з економічною злочинністю ГУ МВСУ області, спецпідрозділ УСБУ…
Водночас на цьому тлі турбує жахлива ситуація з аварійністю на дорогах, збільшенням злочинності серед неповнолітніх, а також розбої.
Збільшення кількості розбійних нападів свідчить і про те, що ці злочинці не отримали достойної відсічі з боку правоохоронців. Є питання і до профілактики злочинності, участь в якій мають брати всі державні органи.
Особливе занепокоєння викликає збільшення добре спланованих, підготовлених зухвалих розбійних нападів, поєднаних із проникненням у житло потерпілих та вчинених із застосуванням вогнепальної та холодної зброї.
При цьому акцентую: всі нерозкриті розбої під пильним та постійним контролем прокуратури. Загалом ужиті заходи привели до позитивних наслідків, бо за дев’ять місяців 2011-го розкрито 90% скоєних в області розбоїв – 58 із 65.
Так, викрито та заарештовано злочинну групу в складі трьох осіб, які вчиняли розбої на території Яворівського та Городоцького районів. Кримінальна справа щодо цих осіб зараз перебуває на розгляді у суді…
А ось у червні в Жовківському районі п’ять молодиків залізли через вікно балкона в житловий будинок та вчинили розбійний напад на сім’ю. Невідомі були одягнені в маски, рукавиці, озброєні пістолетами. Під час нападу злочинці побили господаря дому та його дружину. Усього ж розбійники вкрали 10 тис. доларів, 30 тис. грн та ювелірні вироби.
– Злочинці йдуть до тих, хто має гроші, займається бізнесом. Останній зухвалий розбій стався 21 жовтня у Жидачеві, де потерпіла родина чоловіка, який займався обміном валюти. П’ятеро непроханих візитерів у масках, застосувавши насилля, прихопили зі собою суму, еквівалентну майже 100 тис. грн, та золоті вироби. Порушено кримінальну справу… Держава почала регулювати процес обміну валюти, частина цих процесів пішла в тінь. Як наслідок – ймовірно, цей чоловік зараз більш активно почав займатися цим “бізнесом”, то злочинці знали, що є гроші.
– Звичайно, тому передусім не варто розповідати про свої статки стороннім, бо, можливо, потім зайві слова будуть на шкоду! Особливо варто звертати увагу на оточення. Також потрібно поставити оселю під сигналізацію Державної служби охорони, працівники якої в разі чого за лічені хвилини приїздять на місце.
– Не менш жорстокі та цинічні. І прасками катують, і пательнями… З іншого боку, працюють більш професійно та обережніше. Працюють лише в рукавичках та масках.
– Жителі нашої області.
– Наразі ще ні, розробляємо одну з груп на причетність до цього злочину.
– Могли, і пересічних людей, звісно, це лякає. Небезпечні злочинці, а вони колись займалися розбоями, вийшли на волю і знову можуть займатися протиправною діяльністю. Вони були членами банди – однієї з найбільш зухвалих на Львівщині.
Тим часом прокуратуру області в цій ситуації турбує те, що Апеляційний суд у Львівській області досі не вирішив питання з подальшим розглядом цієї справи. Ми зверталися з листами до голови Апеляційного суду, але… Справа має бути у провадженні конкретних суддів, а зараз немає цих суддів. Наприклад, щодо одного триває перевірка і вирішують питання про його звільнення. Нехай передають справу іншим суддям.
– Звісно, відпускати таких осіб на волю несправедливо та незаконно! Безперечно, що суспільна небезпека тут абсолютно очевидна.