Обговоривши держбюджет'2009, урядовці прогнозують інфляцію на рівні 9,5 відсотків
Уже перші дні осені подарували українцям подорожчання газу та цигарок, а жителям міст - ще й збільшення вартості проїзду в маршрутках. Традиційно дефляційні літні місяці минули. Попереду черговий раунд кабмінівської боротьби з інфляцією. І якщо в уряді переконують, що до кінця року ціни вдасться втримати в межах 15,6 відсотків, то в Секретаріаті Президента стверджують, що інфляція буде вдвічі більшою, а саме - 34% в річному вимірі.
Статистика останніх місяців вселяє оптимізм: за даними Держкомстату, в липні ціни впали на 0,5%, в серпні - на 0,1%. За вісім місяців цього року індекс споживчих цін становив 14,8%. Ще у червні цей показник був 15,5%. Певна стабілізація цінової ситуації відбулася, насамперед, через падіння цін на продукти харчування.
За словами міністра економіки Богдана Данилишина, різкої зміни цінової ситуації найближчими місяцями очікувати не варто. Принаймні таких висновків можна дійти із розрахунків уряду з основних товарних груп. Ризикових серед них немає зовсім. Є впевненість і в тому, що ціни не підвищуватимуть штучно. За цим слідкуватимуть і Державна цінова інспекція, і департамент цінової політики, який створили в Мінекономіки.
Утім, фахівці переконані, що втримати ціни в межах, які прогнозує Кабмін, не вдасться. Не досягне інфляція і рівня, який прогнозує Президент. У Міжнародному центрі перспективних досліджень вважають, що в кінці року інфляція становитиме 22%. За словами аналітика Центру Олександра Жолудя, вже у вересні індекс споживчих цін збільшиться до 2%. Адже саме з цього місяця набули чинності нові тарифи на газ для населення, на 13% вищі за попередні.
Крім того, збільшення акцизу на цигарки призведе до подорожчання цього товару на 20 - 30% . Вже призвело. Причому, за нашим "ринковим" варіантом. До прикладу, у Львові цигарки за кабмінівським сценарієм збільшення акцизного збору, подорожчали. Але як? Варіантів продажу після нового ціноутворення безліч. Суть, щоправда, одна - кожен продає, як хоче. Ціна на одну й ту ж марку цигарок різниться просто разюче - майже до гривні на одній пачці. І це при тому, що на кожній пачці разом із датою її виробництва вказана так звана рекомендована для продажу ціна. Здивовані таким продажно-цигарковим "розбратом", ми зателефонували у Львівське відділення Державної комісії контролю за цінами, аби з'ясувати принаймні для себе, що ж відбувається? Поспівчувавши курцям "Суботньої пошти", порадили звернутися до податкової: мовляв, контролювати продажні ціни, точніше, їх звичайне завищення, їхня справа.
Лідерами інфляції прогнозовано стануть тарифи на послуги житлово-комунального господарства та пасажирські перевезення. А от продукти харчування, які навесні стали головним чинником інфляції, на думку експертів, не дорожчатимуть. Гарантією цього є рекордний врожай зерна, якого вже зібрали більше 43 мільйонів тонн, які прогнозував уряд.
В Інституті економічних досліджень та політичних консультацій очікують, що річна інфляція становитиме близько 21%. На думку тамтешніх експертів, варто очікувати зростання тарифів на послуги ЖКГ. Що ж до споживчих товарів, то тут все залежатиме від ситуації на зовнішніх ринках, оскільки значну долю цих товарів імпортують в Україну з-за кордону.
А от столичні баталії, переконаний експерт, на цінову ситуацію не вплинуть. Наша економіка здатна розвиватися, незважаючи на політичні негаразди. Щобільше, як вважають деякі фахівці, розвиток політичної ситуації в Україні не буде визначальним у впливі на курс гривні. Серед основних чинників зміни курсової динаміки вони називають обсяг виплат за рахунок коштів з бюджету, призначених на соціальну сферу.
Що справді може додати інфляції, то це значні темпи споживання. Адже за умови, коли банківські відсотки не покривають інфляції, люди воліють не заощаджувати кошти, а вкладати їх в купівлю товарів. Крім того, інфляційним чинником є дефіцит кадрів на ринку праці. Роботодавці змушені підвищувати зарплати, знову ж таки стимулюючи споживання. Наслідок - зростання цін.
У Центрі Разумкова дають ще оптимістичніші прогнози. За словами директора економічних програм Василя Юрчишина, інфляція на кінець року буде саме такою, як прогнозували експерти Центру ще на початку 2008-го, тобто 18 - 19%. Ще відсоток можуть додати непередбачувані чинники.
Населенню ж, на думку фахівця, варто підготуватися до подорожчання продуктів харчування, зокрема овочів та м'яса. Обсяги виробництва останнього не збільшились, і на ринку можливий дефіцит цього продукту. Подорожчання газу з 1 вересня спричинить перегляд вартості всіх інших комунальних послуг. Крім того, два відсоткових пункти до індексу споживчих цін може додати ухвалення змін до державного бюджету на 2008 рік, які зумовлять збільшення соціальних виплат.