Легковажність ціною в життя

Андрій Карпінець, начальник УДАІ у Львівській області, про водійську дисципліну, нетверезих шоферів, несправні маршрутки та новий вимірювач швидкості 

Андрій Карпінець, начальник УДАІ у Львівській області, про водійську дисципліну, нетверезих шоферів, несправні маршрутки та новий вимірювач швидкості 

Щоденні повідомлення від ДАІ вже як зведення з місця бойових дій: то маршрутка з пасажирами перевернулася, то п’яна юна компанія доїздилася до трагедії, то шофер авто збив велосипедиста чи дитину і втік із місця аварії, то водій-лихач джипа вщент “зрізав” дерево. “Швидкі” одна за одною везуть до лікарень травмованих пацієнтів… За кордоном водії залізно дотримуються правил руху, тоді як у нас їздять, як хочуть, і більшість на правила майже не зважає. Ба більше, останнім часом горе-водії напідпитку чи під наркотичним кайфом, які скоїли аварію, згодом ще й руки розпускають до інспекторів ДАІ, грубо лаються та погрожують міліціонерам. Потім таких героїв везуть у кайданках до райвідділу. Завдання бодай частково виправити цю ситуацію, зокрема зменшити аварійність на дорогах, покладено на нового начальника УДАІ у Львівській області 40-річного підполковника Андрія Карпінця, який завітав до редакції “Пошти”.  

 Акцент на профілактику аварійності 

– Скажіть, будь ласка, які завдання мінімум та максимум поставив перед Вами начальник обласного управління міліції Богдан Щур, призначаючи на цю посаду?

– Передусім гаранту­ван­­ня безпеки дорожнього руху та зведення до мінімуму скоєння аварій, відповідно, кількості загиблих та травмованих. Мова і про комфорт на дорогах для усіх учасників дорожнього руху. Також моїм завданням є покращення довіри до працівників ДАІ з боку водіїв. Звісно, серед завдань служби і розкриття злочинів по гарячих слідах, адже ми входимо у блок громадської безпеки. Фактично ДАІ у структурі МВС нині є найбільш мобільною службою. 

– Що особисто Ви робитимете, аби довіра мешканців області до працівників ДАІ стала кращою, адже нині є  досить багато гострих питань?

– Так, рівень довіри ще не той, який би хотілося, тому будемо виправляти ситуацію. Передусім інспектори ДАІ будуть більше спілкуватися з водіями, зокрема з молодими. Ми готові вислухати всі зауваження та поради шоферів, які вони можуть висловити на наш телефон довіри (234-09-32). Також можна надсилати sms-повідомлення на номер – +38 (091) 969-90-49. Важливо, щоб ДАІ водії сприймали не як каральний орган, як це було колись. Зараз акцент на профілактику аварійності та запобігання скоєнню ДТП. Загалом певен: водії мають ставитися з повагою один до одного та чітко дотримуватися правил дорожнього руху, бо дорога – це зона підвищеної небезпеки, яка помилок не пробачає! І будь-який неправильний рух водія може закінчитися летально. 

Побільшало п’яничок та втікачів 

– Прошу сказати, якою є аварійність на дорогах Львівщини? Наскільки ситуація критична, особливо з тими водіями, які кермують напідпитку чи втікають із місця скоєння ДТП?

– Я б не назвав її аж надто критичною, але, дійсно, аварій таки дуже багато. Сидять, п’ють, а згодом кермують і скоюють ДТП. Чомусь забувають, що краще було б полишити авто та пересісти на громадський транспорт чи таксі, й біди не було б. Нині проблема №1 – свідомість водіїв та їх легковажність, бо вживають алкоголь чи наркотики, а потім сідають за кермо. Наше завдання – акцент на покращення транспортної дисципліни водіїв. Так, лише у вересні 2011-го на Львівщині побільшало на 75% ДТП із вини нетверезих за кермом. Це дуже багато! Всього ж цьогоріч виявили понад 5,5 тис. п’яних водіїв. Бідою є й те, що водії перевищують допустиму швидкість. Як наслідок – такі “польоти” часто закінчуються фатальним приземленням. Певен: із такою легковажністю можна і треба боротися! За кордоном український водій і пасок безпеки пристібає, і швидкість не перевищує, і не обганяє інших, а щойно перетнувши кордон, шофера наче підміняють – про всі правила він забуває та скоює ДТП. Особа, яка нехтує паском безпеки, ризикує власним здоров’ям та життям. Загалом за вісім місяців 2011-го в області під час аварій загинуло 125 осіб, ще понад 1300 – зазнали травм. 

– Фактично щодня на Львівщині трапляються випадки, що водії скоюють ДТП, травмують людину і втікають. Чи вдається таких лихачів виявити та затримати? 

– Той чи інший потерпілий, можливо, залишився б живим, якби йому вчасно надали меддопомогу, а не кинули напризволяще. Нехай утікачі дурня не клеять, адже всіх рано чи пізно знаходимо! Акцентую водіям: скоїли – не втікайте, адже покарання так чи інакше не уникнути. По розшукових ДТП оперативно працюють наші інспектори, також у пригоді стають відео­камери, які розташовані на будівлях, також допомагають і свідки, що бачили аварію. Особливо пильно інспектори відслідковують пошкоджені авто. Так, за вісім місяців 2011 р. в області скоєно 135 ДТП, із місць скоєння яких водії утекли (торік – 118). Як наслідок – 11 осіб загинуло та 134 травмовано. Загалом у 129 випадках працівники ДАІ встановили особи втікачів. 

Власним прикладом  

– Ви говорили про довіру до людей у формі. Поза тим, в області бували непоодинокі випадки, коли п’яні міліціонери сідали за кермо. Про яку довіру до міліції може бути мова, коли мешканці бачать таке неподобство? Хіба не варто починати насамперед із себе?

– Цілком згоден, що передусім правоохоронці мають показувати власний  приклад, що потрібно сідати за кермо цілком тверезими, не порушувати правила дорожнього руху, користуватися пасками безпеки. Наголошую: хто грубо порушуватиме це золоте правило, зокрема керуватиме авто напідпитку, нехай одразу готується до звільнення! Звісно, що ми самі маємо бути взірцем для водіїв.

– Нині в Україні, зокрема й на Львівщині, для так званих мажорів, серед яких і діти багатих та відомих батьків, правил дорожнього руху наче не існує. Скажіть, будь ласка, чи це коли-небудь врешті-решт припиниться, чи марно на це сподіватися?!

– У вівторок, 20 вересня, відбулася селекторна нарада під керівництвом міністра МВС Анатолія Могильова, який наголосив: завдання №1 для правоохоронців, зокрема служби ДАІ, – перед законом усі рівні! Вчинив злочин чи скоїв правопорушення – відповідай за законом, незважаючи на посаду чи колір прапорів… Загалом ми оформляємо ДТП, а остаточне рішення приймає суд. 

– На Вашу думку, у більшості водіїв реальні водійські права чи куплені? Судячи з того, скільки нині аварій на дорогах, можна дійти висновку – ці люди не знають, що таке правила руху. Можливо, проблема сягає корінням  автошкіл?

– Тут інше питання. Кожен водій на дорозі кудись поспішає і не хоче пропустити іншого. Такий ось менталітет. Якби він був іншим, можливо б, такої кількості автопригод не було. На заході цілком по-іншому – там є повага водія один до одного. У нас, на жаль, цього немає. Що ж до автошкіл, то обов’язково, згідно з планом, будемо їх перевіряти. Зокрема, буду ставити питання про закриття тих, де бракує досвідчених  викладачів. Пріоритетом має бути випуск водіїв, які добре знають ПДР. 

Про автовикрадення та несправні автобуси 

– Прошу сказати, яку маємо ситуацію з автовикраденнями в регіоні? Адже у минулі роки Львівщина була серед лідерів із-поміж регіонів, де найбільше крали машини.

– Тішитися особливо немає чим, бо авто ще крадуть, але куди менше, ніж колись. Так, за вісім місяців 2011-го автозлодії привласнили 131 транспортний засіб, тоді як за аналогічний період торік –  182. Себто, є зменшення на 28%.  Дві третини усіх крадіжок скоюють ОЗГ. Так, більшість автовикрадень  скоюють із 2.00 до 5.00 та з 19.00 до 22.00. Частіше викрадають автомобілі таких марок, як ВАЗ, а також іноземного виробництва престижних моделей, таких як “Фольксваген”, “Шкода”, “Деу”, “Ауді”, “Мерседес”.

– Є інформація, що кожен п’ятий автобус в області технічно несправний. Можливо, варто куди жорсткіше ставитися до перевізників? Чи є тут провина й працівників ДАІ, що такі несправні автобуси возять пасажирів?

– Дійсно ситуація з марш­рутками бажає бути куди кращою. Ми не маємо права позбавляти ліцензії перевізника – можемо хіба подати інформацію до Головавтотрансінспекції. До слова: власника автобуса Львів – Давидів, який перекинувся на вул. Зеленій, за результатами проведених перевірок і виявлених недоліків мали позбавити ліцензії ще півтора року тому. Було відповідне скерування від УДАІ до Головавтотрансінспекції… Одразу ж після цієї страшної аварії працювала комісія, яка перевіряла технічний стан маршруток. Так, лише за один день перевірки з’ясувалося, що у дев’яти автобусів була несправна гальмівна система, у трьох виявили зношеність протекторів шин. Один автобус було переобладнано без дозволу ДАІ, а ще в одному був заблокований аварійний вихід. Загалом певен: переобладнані автобуси невдовзі стануть історією. Нові сучасні автобуси їх все більше витісняють. 

Про новацію 

– Знаю, що невдовзі на дорогах області запрацює вимірювач швидкості “TruCam”. Розкажіть детальніше про цю новацію.

– Це лазерний вимірювач швидкості “TruCам” (виробництва США) для спостереження за дорожнім рухом. Інформація, яка створюється цим приладом, не може бути змінена та виправлена. Вся інформація з цих вимірювачів надходитиме на центральний сервер ДАІ у Києві. Зокрема, пости ДАІ, які є в області, а це у Холодновідці, Великосілках та Стрию (четвертий, можливо, запрацює у Куровичах), будуть обладнані цими приладами. 

ДОВІДКА

Посаду начальника УДАІ підполковник Андрій Карпінець обіймає з 14 вересня 2011 року. Він народився 1971 р. у  Львові. У 2005 р. закінчив Львівський юридичний інститут МВСУ за спеціальністю “правознавство”. З березня 1993 р. до вересня 2011 р. працював на різних посадах в ОВС – від міліціонера окремого батальйону ППС Львівського відділу внутрішніх справ на транспорті до заступника начальника відділу – начальника сектору дорожньо-патрульної служби та організації розшуку викраденого автомототранспорту відділу ДАІ УМВСУ у Рівненській області. Одружений, виховує трьох дітей. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4478 / 1.66MB / SQL:{query_count}