Про останні резонансні події “Пошта” поспілкувалася з Олексієм Баганцем, який обіймав посаду прокурора Львівщини до липня 2010-го, пропрацювавши в нашій області два з половиною роки. Нині він керівник адвокатської компанії. За плечима Олексія Баганця 32 роки роботи в органах прокуратури. Нагадаємо, що він обіймав посаду заступника генпрокурора, окрім Львівської, очолював прокуратури Рівненської, Волинської та Донецької областей.
– Передусім цю надзвичайну подію в Одесі, де злочинці вбили двох міліціонерів та ще чотирьох поранили, сприйняв із глибоким розчаруванням. На жаль, я про це колись говорив і кажу зараз, що поступово йде деградація правоохоронних органів. Зокрема, у міліції все менше залишається професіоналів, а тих, хто приходить на службу, належним чином не готують… Натомість нині бачимо, що працівники “Беркута” перешкоджають студентам проводити мирні акції протесту. Певен, що це не основна їхня функція несення служби. Бійці цього спецпідрозділу мають щодня ретельно тренуватися, зокрема, вправно стріляти, детально відпрацьовувати ті чи інші ситуації…
Особливо неабияк мене здивували слова міністра МВС, що “такий опір від злочинців був доволі не сподіваним”. Вибачте, але за орієнтуванням вони знали, що це міжнародний кілер та бойовик! Ну який працівник ДАІ може підходити до авто такого злочинця?! Якщо говорити про роботу оперативної служби, зокрема УБОЗу, то вони самі мають право перевдягатися у форму працівників ДАІ, вони мають певний вишкіл і знають спеціальні прийоми, як знешкодити небезпечних злочинців.
– Звісно, належні висновки обов’язково треба робити! Я колись говорив і зараз акцентую: треба зайнятися правильним підбором, розстановкою і вихованням кадрів, аби це були дійсно спеціалісти. Певен: спецпідрозділ УБОЗ, який бореться з оргзлочинністю, має бути найкраще тренований із-поміж усіх решти! Його бійці мають бути готові до спецоперацій як удень, так і вночі. Звісно, мають бути створені належні умови, хороша зарплата, відповідний соцзахист.
–Так, із цим стовідсотково згоден. Ротації вищого керівництва фактично тягнуть за собою зміни на усіх щаблях. Поза тим, ядро професіоналів має залишатися завжди. Для звільнення працівника, який має багаторічний досвід, мають бути вагомі підстави, а не те, що він комусь там не сподобався. Професіонал має бути відповідного захищеним, тоді будуть результати роботи… Якщо будемо обирати на керівні посади за політичними вподобаннями, чи то кум чи сват, нічого доброго не буде!
– Якщо міліціонер належним чином професійно підготований, то він і психологічно готовий до будь-яких несподіванок. Якщо ж ні, то він і психологічно програє. Загалом проведення тієї чи іншої спецоперації залежить безпосередньо від керівника та професійної підготовки оперативних працівників.
– Так, коли працював на Львівщині, то, скажімо, УБОЗ Львівщини був набагато слабший за донецький. А якщо порівнювати львівський УБОЗ із рівненським, то перший був на дві голови вищим. При цьому хочу зазначити, що нинішній керівник УБОЗу Львівщини (Василь Телиця – “Пошта”) на дві голови вищий від свого попередника. Про це написав і у своїй книзі “Незручний прокурор”.
– Питання не в озброєнні, питання – у професійній підготовці, особливо спецпідрозділів. Може, і зброю треба міняти, але ті пістолети та автомати, які є на озброєнні у спецпідрозділів, вони не гірші, ніж ті, якими володіють нині злочинці.
– Особисто в мене такі побоювання є. В Україні можлива нова хвиля злочинності. На мою думку, оскільки професіоналів, зокрема працівників карного розшуку та
УБОЗу (перші та другі є ударною силою міліції), стає щораз менше, то такі підстави для побоювання є.
– Якщо вони будуть появлятися та організовуватися, то сфери впливу, де можна отримати прибутки, намагатимуться ділити. Відповідно, де будуть ділити – там чекай перестрілок. Має бути належним чином організована боротьба з ОЗГ!