Смертельна вода

Родину львів'янки Оксани Яцейко, вчительки початкових класів однієї з львівських шкіл, спіткало лихо - під час великої води, страшної липневої повені, втопився її рідний брат - 36-річний Іван Яцейко, мешканець смт Бориня Турківського району Львівської області

Родину львів'янки Оксани Яцейко, вчительки початкових класів однієї з львівських шкіл, спіткало лихо - під час великої води, страшної липневої повені, втопився її рідний брат - 36-річний Іван Яцейко, мешканець смт Бориня Турківського району Львівської області. Його дружина Галина стала вдовою, а єдиний син - школяр Назар - напівсиротою. Та прізвища цього чоловіка не було у списках 39-ти осіб, які загинули внаслідок липневої повені у Західній Україні. Досі вважали, що Львівщину оминули людські жертви. Виявляється, це не так... 

"У четвер ввечері, 24 липня 2008 року, близько 21.00, Іван у спортивних штанах та футболці вийшов з дому. Не сказавши нічого, кудись пішов і.... не повернувся. На жаль, це була остання дорога для брата. Кажуть, коли йдеш з дому, то прощайся, а коли повертаєшся - вважай за дарунок Божий. Тепер бачу, що це справді так", - зі слізьми на очах розповідає Оксана Яцейко.

Дні і ночі в очікуванні

...Того четверга, 24 липня, у Борині увесь день падав дощ. Пані Оксана разом з донькою та онукою гостювали у мами. Востаннє родина бачила Івана ввечері. Спочатку думали, що він пішов до сусідів чи друзів. Тому не переймалися. О 23.00 полягали спати, а він так і не повернувся. "Вранці мама каже, що Івана й досі немає вдома. Такого ніколи не було, щоб він пішов і не повернувся. Вночі сильно блискало, була гроза, а вранці - сильний гул гірської річки Бориньки. За своє життя я такої води ще ніколи не бачила: вона була чорна, каламутна, густа, несла колоди, пляшки, одяг. Це страшно! - розповідає Оксана Яцейко. Й продовжує: - Уранці мама ходить по подвір'ю. Й раптом біля літньої кухні з її уст виринає: "О, Оксано, наш Івась втопився!.."

Пані Оксана разом з братовою Галею кинулися по селу питати, чи хто, бува, не бачив їхнього Івана. Але у відповідь монотонне: "Ні, не бачили..." Згодом жінки пішли вздовж берега Бориньки. Дійшли аж до того місця, де Боринька впадає у річку Стрий, але додому повернулися ні з чим... Зателефонували до міліції, повідомивши, що зник брат. Односельці ж все приходили до їх будинку, перепитуючи, чи не повернувся Іван. До пізнього вечора жінки обійшли все село, але чоловіка ніде не було. Сильний дощ не вщухав...

Наступного дня, у суботу, вранці поїхали у міліцію та написали заяву про зникнення Івана. Вдома син Назар зі слізьми на очах усе розпитував, чи ніхто нічого не чув про батька. Від розпачу мати Івана пов­торювала: "Оксано, вже не хо­ди, не шукай - він втопився..." Із родичами та сусідами жінки знову рушили вздовж ріки, але знову нічого. "Разом з нами пішли дві наші собаки. Вперше у житті я бачила, як з їх очей текли сльози..." - схвильовано продовжує пані Оксана. А далі - ще одна важка ніч очікування...

Тіло знайшли
аж за 35 км від дому

У неділю поїхали в Турку до церкви. Задзвонив мобільний. Донька сказала, що телефонували з міліції, повідомивши, що знайшли тіло. Треба їхати на впізнання. Мама одразу: "Це його знайшли. Мій Івась знайшовся..." -  переповідає Оксана Яцейко. З  міліціонерами та лікарем-судмедекспертом во­на поїхала на впізнання.

Біля річки сидять четверо хлопчаків, один із них, 11-річ­ний, на березі й знайшов Івана Яцейка (тіло протягнуло водою майже 35 км). "Лежить мій брат, руки підняті... Голова вся темна... Питаю лікаря-судмедексперта: "Чи можна десь забальзамувати тіло? У відпо­відь: "У Турці цього не роблять". Також сказав, що потрібно зробити розтин тіла, - розповідає пані Оксана. - Я ж у відповідь: "Лікарю я вас дуже прошу, як­що можна, дайте довідку, щоб поховати брата". У той момент ми нічого не знали про якусь допомогу від держави". Жінка одразу ж зателефонувала братовій дружині. Вона  також сказала, що не треба розтину: "Просіть, щоб віддали тіло для поховання". Близько 17.00 тіло Івана привезли додому, а наступного дня поховали. Вже у поне­ділок та вівторок односельці, які приходили, переповідали, що уряд видаватиме компенсацію родинам загиблих унаслідок повені.

 Довгий шлях
у пошуках істини

...У вівторок поїхали до райцентру. У Турківській рай­держ­адміністрації працював штаб із ліквідації надзвичайної ситуації внаслідок дощового паводку. Там розповіли, як оформити документи, та сказали чекати. Написали заяву, надали копію лікарського свідоцтва про смерть № 28, яке видав 28 липня 2008 р. лікар-судмедексперт І. Малендевич, де сказано: дата смерті Івана Яцейка "25 липня 2008 р."; причина смерті  - "утоплення";  смерть настала  - "в р. Стрий по трасі Турка - Львів".

Через кілька днів жінки знову поїхали до Турки, де їм відповіли, що Івана Яцейка подали у списки як утопленого під час повені... Та у переліку загиблих унаслідок повені його не було. Просвіток у справі з'явився лише у вересні. А з липня і до вересня родичам довелося не раз спілкуватися з працівниками міліції, прокуратури, посадовцями, зокрема з головою Турківської РДА. 15 серпня також надіслали телеграми в обласний штаб із ліквідації НС унаслідок дощового паводку та до першого заступника голови Львівської ОДА В. П'ятака. А далі - чекати, чекати, чекати, шукаючи істину, що Іван утопився саме внаслідок повені. "Він був спокійним, і факт самогубства відкидаємо. Жодної сварки у той вечір не було", - запевняє співрозмовниця. У розмові з "Поштою" Оксана Яцейко наголошувала, що і в міліції, і в прокуратурі їм вірили, що він утопленик, але всі одноголосно повторювали: "Потрібно було зробити розтин".

Олексій Титаренко, начальник управління з питань НС Львівської ОДА, повідомив "Пошту", що обласний штаб (подавав запит у РДА та прокуратуру - "Пошта") чекає матеріалів перевірки від прокуратури. "Матеріали мають під­твердити, внаслідок чого помер чоловік. Тоді РДА має звернутися у штаб із підтверджувальними документами. Далі - прийматимемо рішення", - сказав він.

Турківський райвідділ мілі­ції, згідно з довідкою від 29 липня 2008 р. № 2310,  за під­писом ст. слідчого СВ Турківського РВ ГУ МВСУ у Львів­ській об­ласті В. Цапа, відмовив у порушенні кримінальної справи "за відсутністю складу злочину" (відмовний матеріал № 333-0805 від 29 липня 2008 р.). РДА про цей випадок також поінформувала Турківську районну прокуратуру. Остання згодом скерувала матеріали перевірки стосовно смерті І. Яцейка у прокуратуру Львів­ської області.

Андрій Затверський, прокурор Турківського району Львівської області, повідомив "Пошту", що прокуратура своєю постановою повернула райвідділу матеріали на доопрацювання. Відтак, міліціонери провели додаткове опитування сусідів та односельців. "Були сумніви в тому, коли зник
І. Яцейко - 24 липня чи раніше. Згодом ми отримали остаточне підтвердження, що це сталося таки 24 липня", - каже  Затверський. На запитання, чому від липня аж до вересня затягнулася перевірка матеріалів, прокурор відповів: "Основна причина - не було зроблено розтину тіла". До речі, лікарю-судмедексперту І. Малендевичу, згідно з наказом по бюро судово-медичної експертизи ГУОЗ Львівської ОДА  від 10 серпня 2008 р. № 130, винесли догану, бо він видав лікарське свідоцтво про смерть І. Яцейка з "порушенням вимог п. 2.3 наказу МОЗ України від 08.08.2006 р. № 545". Пан Затверський інформував, що ра­йонна прокуратура вже подала у РДА потрібну документацію з висновком, де зазначено, що Іван Яцейко втопився під час повені.

P. S. Коли верстався номер, стало відомо, що сім'ї Яцейків буде виплачено компенсацію від держави. Про це їх повідомила Турківська РДА.

Суб'єктивний погляд

Богдан Бегей,
голова Турківської РДА

Матеріали стосовно утопленого, мешканця с. Бориня, у мене на контролі. Маю три заяви від Галини Яцейко - дружини Івана Яцейка. Райдержадміністрація подала інформацію про утоплення І. Яцейка в обласний штаб із ліквідації НС, що виникла внаслідок дощового паводку, у райвідділ міліції та районну прокуратуру. Прокуратура проводила перевірку матеріалів, бо не було зроблено розтину тіла. 9 вересня від прокурора А. Затверського надійшла відповідь. Отримавши її, я написав листа на ім'я голови Львівської ОДА та в обласний штаб з ліквідації НС про виділення  Г. Яцейко компенсації розміром 100 тис. грн.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.8574 / 1.63MB / SQL:{query_count}