Прокуратура Львівської області порушила кримінальну справу за фактом підробки диплома про вищу освіту на ім’я екс-начальника управління освіти Львівської міськради Володимира Огури. Про це інформує прес-служба прокуратури області.
Правники прогнозують: колишньому посадовцю загрожує покарання у вигляді штрафу. За результатами прокурорської перевірки, з’ясовано, що колишній головний освітянин Львова не закінчував Львівський держуніверситет ім. І. Франка у 1998 р. за спеціальністю “фінанси і кредит” і не отримував диплом цього закладу. За фактом підроблення документа порушено кримінальну справу (ч.1 ст.358 КК України). На чисту воду посадовця вивели депутати Львівської міськради, які перші зробили заяви, що номер і серія диплома чиновника не відповідають зразкам цього року випуску, а підписи – підроблені. Того ж дня мер відсторонив чиновника від виконання обов’язків, а згодом звільнив.
Більшість таких справ правоохоронні органи доводять до кінця і передають до суду, прокоментував для “Німецької хвилі” голова Центру громадської адвокатури, адвокат Леонід Тарасенко. Утім, як показує судова практика, покарання за такі злочини є мінімальними, каже адвокат. Очевидно, тут йтиметься не про позбавлення волі, а радше про штраф у розмірі до 70 неоподаткованих мінімумів (1190 грн). Хоча стаття передбачає і ув’язнення до трьох років. Не слід виключати, що під час досудового слідства частини статті можуть перекваліфіковувати, відтак змінюватиметься покарання.
Подаючи неправдивий документ, чиновники найбільше ризикують своєю репутацією, вважає Тарасенко. Адже влаштуватися на відповідну посаду, маючи за плечима такий вирок, вже буде складно, запевняє правозахисник. І додає: водночас такі справи є певним застереженням для тих службовців, що хочуть скористатися незаконним документом.
Адвокат припускає, що в масштабах України є певний відсоток посадовців із липовими дипломами, але тепер чиновники віддають перевагу іншому – законному способу отримання документа. Йдеться про здобуття післядипломної, тобто другої освіти, що цілком реально зробити за 2 – 3 роки, каже голова Центру. Очевидно, додає він, про здобуття якихось знань тут складно говорити, лише про легально отриманий документ.
Правник сумнівається, що Закон “Про засади боротьби з корупцією”, який набере чинності з наступного року і кваліфікуватиме такого роду злочини, як корупційні діяння, кардинально змінить ситуацію з використанням підроблених дипломів. На його думку, відповідальність за такий злочин непогано прописано і в чинному законодавстві.