Відбулося перше судове засідання у справі Тимошенко
Учора Печерський районний суд Києва провів попереднє засідання у кримінальній справі проти колишнього прем’єр-міністра, лідера “Батьківщини” Юлії Тимошенко за обвинуваченням у перевищенні повноважень під час укладення газових контрактів з Росією у 2009 році.
Судове засідання транслювалося у прямому ефірі й супроводжувалося п’ятитисячним мітингом прихильників Юлії Тимошенко під стінами суду та “нелюдськими” умовами усередині. Власне нелюдськими умови, в яких відбувається суд над Юлією Тимошенко, назвав Посол Єврокомісії Жозе Мануель Пінту Тейшейра. За словами Тейшейри, підтвердженням цього є і його зовнішній вигляд – посол вийшов з будівлі суду весь спітнілий. Посол відмовився давати якісь політичні оцінки судовому процесу.
“Я не можу давати політичну оцінку цій справі, але умови, в яких відбувається суд, нелюдські”, – додав він. Зокрема, усі, кому вдалося потрапити в зал засідань суду, виходили звідти на перерву абсолютно мокрими. Хоч у приміщенні і був один кондиціонер, але його потужності не вистачало.
Захисник Тимошенко Сергій Власенко висловлював клопотання щодо виїзного засідання з попереднього розгляду справи проти екс-прем’єра.
Своє клопотання Власенко мотивував тим, що у невеликому приміщенні Печерського суду за такого скупчення людей “неможливо знаходитися”. Власенко демонстрував суду свою мокру сорочку, адже в залі дуже спекотно. Але суддя взагалі відмовився взяти в руки аркуш із клопотанням захисту.
Юлія Тимошенко теж намагалася переконати суддю в тому, щоб перенести засідання у відповідне приміщення: “Я хотіла б вас закликати не принижувати людей, які сьогодні в цьому залі і за межами, не знущатися над ними і над їхнім здоров’ям. Вже декілька людей втратили свідомість в цьому залі. Хочу нагадати, що у радянські часи, коли розглядали справи дисидентів, так само була директива обирати маленькі приміщення, де не можна ні пресу запросити, ні іншим прийти. Сьогодні, по суті, ви продовжуєте ці традиції 1937 року”.
Та суддя, який і сам витирав піт з обличчя, був незворушним.
“Суд вирішить відповідне клопотання на відповідній стадії судового процесу”, – сказав суддя.
За розвитком подій учорашнє судове засідання дуже нагадувало суд над Юрієм Луценком. Як і екс-міністр внутрішніх справ, Юлія Тимошенко двічі заявляла про відвід судді Родіона Кірєєва.
“Є матеріали, які свідчать про те, що є підстави для відводу судді. Суддя Кірєєв не може бути об’єктивним під час розгляду цієї справи. Суддя Кірєєв є особою, яка залежна від члена Вищої ради юстиції, від першого заступника генерального прокурора пана Кузьміна, яким особисто підписаний обвинувальний висновок”, – заявив Сергій Власенко.
Але Печерський районний суд відхилив це клопотання.
“Клопотання залишити без задоволення. Це рішення оскарженню не підлягає”, – сказав Кірєєв. Це рішення прихильники Тимошенко зустріли вигуками: “Судді Кірєєву – ганьба!”.
Також Юлія Тимошенко звернулася до суду з клопотанням про закриття порушеної стосовно неї кримінальної справи щодо газових угод 2009 року. “Я хочу внести ще одне клопотання вам як судді. Я хотіла б, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, вимагати закриття сфабрикованої Генеральною прокуратурою кримінальної справи”, – сказала вона.
“Ми домовилися про ціну не 450 доларів – це пропагандистський чорний піар. Народ навмисно вводять в оману. Ціна на газ, як свідчить експертиза, в тому числі й Генеральної прокуратури, була 232,98 долара, і це було вдвічі нижче від ринкової ціни на той час”, – мотивувала свою вимогу екс-прем’єр.
Судячи із її заяв, Тимошенко таки припускає, що її можуть посадити за ґрати.
“Якщо буде сфальсифіковано все в цьому суді, я обов’язково доведу свою невинуватість. У Європейському суді будуть розставлені всі крапки над “i”, бо такого “свавілля” у міжнародному співтоваристві не допустять. Відповідати будете дуже скоро. І рішення Європейського суду зупинить цю вакханалію”, – повідомила Тимошенко під час судового засідання.
“Вони запланували помістити мене до в’язниці. І мій голос з в’язниці буде голоснішим, ніж зараз. Мене чутиме весь світ. Не беріть гріх на душу перед країною”, – сказала вона, звертаючись до суду. Наприкінці дня Сергій Власенко подав ще два клопотання, у яких вимагав закрити кримінальну справу проти Юлії Тимошенко або повернути її до Генпрокуратури та дозволити ще місяць ознайомлюватися із матеріалами справи. Але суд відхилив їх.
Захисник Юлії Тимошенко також попросив зробити перерву в попередньому засіданні у справі щодо газових контрактів. Однак суддя оголосив перерву на 15 хвилин. “Сьогодні п’ятниця. Вже 15 хвилин, як має бути закритий суд, оскільки робочий день закінчився. Я просив би суд оголосити перерву до наступного тижня. Оскільки на вході висить табличка про розклад роботи суду, де написано: “п’ятниця – 16.45”, – сказав Власенко.
У підсумку в суді над Юлією Тимошенко оголошено перерву до 10.00, 25 червня.