Воля для в’язнів

Масштабну амністію до Дня незалежності, коли на волю вийде близько 16 тисяч в’язнів, одні називають гуманним та прагматичним кроком, інші –  прогнозують ріст злочинності

Масштабну амністію до Дня незалежності, коли на волю вийде близько 16 тисяч в’язнів, одні називають гуманним та прагматичним кроком, інші –  прогнозують ріст злочинності

З нагоди 20-річчя незалежності в Україні запланована масштабна амністія. Президент Віктор Янукович задля цього має підписати ще відповідний закон.

Цьогоріч в Україні може потрапити під амністію близько 16 тисяч в’язнів. За попередньою інформацією, з цієї кількості –  5,5 тисячі хворі на туберкульоз. Точної цифри, скільки в’язнів вийде на волю на Львівщині, наразі не відомо.

Востаннє амністія в Україні була два роки тому, хоча зазвичай влада щорічно робить подарунок ув’язненим до головних державних свят. Загалом сьогодні  за ґратами перебувають 155 тисяч українців.

Отож, половина тих, кого планують випустити через амністію цього року (8 тис. осіб), засуджена вперше за злочини невеликої тяжкості, а також ті, хто вчинив злочини з необережності. Крім того, на волю можуть вийти 1,4 тисячі неповнолітніх, близько тисячі літніх людей у віці понад 60 років і 717 інвалідів першої групи. Також близько двом тисячам ув’язнених у рамках амністії пропонують скоротити термін удвічі.

Оскільки на волю вийде немала кількість в’язнів, думки щодо амністії в Україні розділилися. Одні кажуть, що це гуманний  і правильний крок, інші акцентують, що в державі буде ріст злочинності, зокрема різних крадіжок, треті – геть критично до цього ставляться. Медики ж побоюються, що таке помилування може спровокувати в країні нову хвилю епідемії туберкульозу…

 

Тим часом, уже сьогодні правоохоронні органи готуються до повернення на волю засуджених, які потраплять під амністію. Передусім – це робота дільничних інспекторів. “Щойно буде підписано закон і він вступить у силу, до нас надійдуть списки тих осіб, які вийдуть на волю. Уже тут наше завдання проконтролювати їхнє прибуття, поставити їх на облік. Отож, додасться роботи міліції. Загалом львівська міліція орієнтована і проінспектована щодо майбутньої амністії”, –  зазначив “Пошті” Михайло Курочка, заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області. 

Амністію співрозмовник розцінює як “жест доброї волі”. Водночас Михайло Курочка вважає, що мешканцям Львівщини її боятися не варто, і це, на його думку, не вплине на криміногенну ситуацію в регіоні  та суттєвого збільшення кількості злочинів не буде. “Передусім на волю вийдуть особи, які були ув’язнені за ненавмисні та нетяжкі злочини. Скажімо, помилують тих людей, які ненавмисно скоїли ДТП. Звісно, тут боятися, що така людина знову стане злочинцем, не треба. Поза тим, хто скоював крадіжки і не зробив висновки, то ризик, звісно, є. Тому, ймовірно, крадіжок може таки додатися”, – зазначає заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області. При цьому він визнає: “Якщо б у нас були робочі місця і базові підприємства, де б працевлаштовували колишніх засуджених, була налагоджена соціальна адаптація такої категорії осіб, то це був би мінімальний ризик. Натомість сьогодні маємо дефіцит робочих місць… Загалом певен: усе залежить від моральності людини і того, чи стане особа на  шлях виправлення. Хто жив у тих умовах, які є у місцях позбавлення волі, і зробив правильні та мудрі висновки, повернутися знову за ґрати, звісно, не захоче”.

Не вважає ризиком для погіршення криміногенної ситуації амністію й заступник прокурора Львівської області Андрій Палюх, який називає її гуманним ставленням до засуджених. Мовляв, як пише Біблія, треба прощати. “На волю вийдуть люди, які скоїли нетяжкі злочини. Зокрема, хтось, можливо, ненавмисно скоїв ДТП й опинився за ґратами. Серед амністованих, звісно, не буде тих, хто скоїв убивства та розбійні напади”, – каже Андрій Палюх.

Екс-керівник міліції Львівщини Богдан Шкарада також певен, що збільшення злочинності через масштабну амністію не варто чекати, бо на волю вийдуть люди, які скоїли нетяжкі злочини. “Тут магістральне питання – чи знайдуть роботу ці люди та які вони матимуть умови проживання. Загалом все залежить від реабілітаційного періоду. Звісно, якщо екс-засуджені таки не знайдуть засобів для життя, то підуть красти. У такому випадку ймовірні, крадіжки, вуличні злочини та дрібні пограбування”, – наголошує Богдан Шкарада.

До теми:

Медики побоюються, що амністія може спровокувати в країні хвилю епідемії туберкульозу
Усього за роки незалежності України було проведено 16 амністій, завдяки яким на волю вийшло 162 тисячі осіб
За міліцейською статистикою, кожен третій злочин у державі скоюють саме колишні засуджені

До теми: 

За даними Лондонського королівського коледжу, що опублікував результати дослідження на своєму сайті WORLD PRISON POPULATION LIST, Україна за кількістю в’язнів посідає десяте місце в світі серед 217 країн.

Геннадій Москаль,
народний депутат України, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією:

– Амністія до якогось свята – це абсолютна дурниця і радянське минуле. Так колись влада СРСР робила з нагоди жовтневої революції… Тут варто згадати хоча б 1953 рік, коли після масового виходу колишніх в’язнів у СРСР був  справжній розгул злочинності! Особисто я до амністії цілком негативно ставлюся! Кажуть, що, провівши амністію, держава економить бюджетні кошті. Я ж певен, що це економія на безпеці українців! А економити на наших громадянах – це не що інше, як велика дурниця! Статистика свідчить, що 70%  тих, хто виходить із тюрем, згодом туди знову повертаються – через 1-5 років. Лише 30% колишніх ув’язнених роблять правильні та мудрі висновки і аж ніяк не горять бажання повертатися на нари… Переконаний, що після масштабної амністії-2011 в Україні побільшає злочинів, зокрема,  крадіжок, особливо мобільних телефонів, а також пограбувань помешкань та дач. Збільшиться й кількість кишенькових злодіїв. Кажу про все те, що й нині неабияк дошкуляє простим громадянам України…

Скажіть, будь ласка, а що, сьогодні колишніх засуджених чекають у трудових колективах, для них є робочі місця?! Ні! Так, колись принаймні держава дбала, аби люди, які побували у місцях позбавлення волі, мали роботу. Нині цього нема. Ба більше, сьогодні для порядних і законо­слухняних людей робочих місць немає!

Євген Захаров,
правозахисник:

– Особисто у мене подвійне ставлення до амністії – негативне і позитивне. По-перше, це рудимент радянської доби, коли це робили з барського плеча під ювілей вождя чи з нагоди чергової річниці жовтневої революції. Як бачимо, й у незалежній Україні це залишилося й досі… Загалом в Україні нині надто багато людей позбавляють волі. Отож, з іншого боку, цей крок роблять з прагматичної точки зору, щоб розвантажити пенітенціарну систему і зменшити кількість в’язнів у тюрмах. А, як відомо, ця система у нашій державі недофінансована і завше бракує грошей на утримання установ виконання покарань. Це добре, коли в колонії є кусень землі, де засуджені можуть вирощувати для себе овочі. Зрештою, не у всіх тюрмах є можливість засудженим працювати. Нема роботи – нема грошей. Тут лягає тягар на родину. А якщо немає родини? За статистикою, нещодавно не більше половини мали можливість працювати.

У нашого правосуддя ухил каральний, тоді як у низці випадків тюрми можна було б уникнути. Наприклад, вкрав молочні бідони – і сів на три роки за ґрати. А держава на утримання цього в’язня витрачає куди більше грошей, аніж він украв. Абсурд!

Ба більше, нині великою проблемою є те, що СІЗО в державі дуже переповнені. Так, за статистикою, у СІЗО зараз перебуває трохи більше 40 тис. осіб! Зокрема, у лук’янівському, харківському, кримському, донецькому та дніпропетровському СІЗО є значно більше людей, аніж місць. Скажімо, у лук’янівському СІЗО столиці є 2900 місць, а зараз там перебуває 4000 затриманих!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4627 / 1.63MB / SQL:{query_count}