Безпрецедентна ексгумація

Справа Чорновола може повторити долю справи Ґонґадзе

Справа Чорновола може повторити долю справи ҐонґадзеМатвій Стріха

Прокуратура Києва провела ексгумацію тіла колишнього лідера Народного руху України В’ячеслава Чорновола. Сталося це 2 червня, о 5.00.  Прес-служба прокуратури столиці поінформувала, що ексгумацію тіла Чорновола провели за призначенням слідчого з дозволу його близьких родичів.

Нагадаємо, що В’ячеслав Чорновіл трагічно загинув у автокатастрофі на трасі Бориспіль – Золотоноша 25 березня 1999 року. Розслідування справи про його загибель досі не завершено. 22 березня 2011-го Генпрокуратура  передала на додаткове розслідування до столичного управління міліції кримінальну справу, порушену за фактом загибелі політика в ДТП.

Позафракційного депутата Верховної Ради Тараса Чорновола вчинок прокуратури шокував. “Я сам маю досить поверхневу інформацію. Можу лише підтвердити, що ексгумацію вночі таки провели”.

“Ще давно я давав згоду на ексгумацію, і я її підтверджував. Але очікував виконання мінімум двох речей. По-перше, що попередні заяви щодо цього не робитиме керівництво Генпрокуратури. Але Віктор Пшонка про це розповів на телебаченні. Це було некоректним, адже попередньо він обіцяв, що такого не буде. По-друге, мені попередньо ген­прокурор обіцяв, що мені наперед повідомлять про те, коли буде проходити ексгумація. Мене повин­ні були запросити, щоб я повністю був у курсі процесуальних дій і дав пропозиції щодо складу групи медичних експертів. А вийшло так, що  дізнався про ексгумацію постфактум, майже випадково. Сестра батька – Валентина прийшла на кладовище і побачила, що вже була здійснена ексгумація. Такі речі й таким способом робити не можна!” – наголосив “Главкому” Тарас Чорновіл.

Він каже, що слідчі також повинні були отримати згоду інших родичів, але цього не зробили. “Думаю, все зроблено з ігноруванням принципів моралі. Я не був проти ексгумації, але наполягав, що є інші родичі, і вони повинні дати згоду: дружина батька – Атена (зараз вона у лікарні – “Пошта”), його сестра – Валентина. З ними треба було все узгодити, а цього не зробили”, – вважає Тарас Чорновіл.

Водночас він сумнівається, що слідство прагне знайти правду в цій справі, а не закрити її заради галочки. “Я боюся, щоб не відбулися юридичні маніпуляції. Щоб ексгумацію не використовували для швидкого закриття кримінальної справи. Наполягаю на тому, що ексгумація, може й потрібна, але вона не повинна бути головною. Вона лише повинна заповнити вакуум слідства. Але основні питання пов’язані з іншим: допитами, слідчими діями, плівкою Марчука та іншими моментами. Якщо ексгумацію зробили для галочки, то це елементарне і тупе хамство”, – вважає син екс-голови НРУ.

Тим часом прокурор Києва Анатолій Мельник каже, що повторна комісійна судово-медична експертиза тіла Чорновола триватиме від двох до шести місяців і допоможе усунути “деякі протиріччя у доказовій базі у кримінальній справі (за фактом загибелі Чорновола), а також допоможе більш об’єктивному розслідуванню і сприятиме встановленню характеру тілесних ушкоджень”.

Прокурор також зазначає, що сучасна медицина дозволить встановити причину смерті лідера НРУ. “Сьогодні медицина є сучасною, і я думаю, що це можливо”, – сказав прокурор, відповідаючи на питання, чи можливо встановити причини смерті, зважаючи на те, що з моменту самої смерті минуло вже більше 10 років.

Мельник розповів, що спілкувався з експертами, які сказали, що сподіваються “отримати деякі відповіді після проведення експертизи”.

Звичайно, на перший погляд, намагання влади розкрити загибель Чорновола не може не тішити – стільки років гальмування резонансної справи не робили честі жодному Президентові. Але українці є свідками гучного “розкриття” справи про убивство журналіста Георгія Ґонґадзе. Сьогодні винуватці убивства вже мертві, а ті, кого всі українці вважали замовниками цього страшного злочину, виявилися повністю непричетними до злочину. Відтак є підстави вважати, що заради спокою осіб, причетних до справ Ґонґадзе та Чорновола, обидві ці справи вирішено раз і назавжди “розслідувати” та кинути в архів.

Андрій Корнат,
голова Львівської крайової організації НРУ:

– Це свідчить про те, що нинішня влада теж причетна до цієї справи, не є чиста у справі Чорновола. Тому вона підігрує тим зацікавленим особам, які хочуть собі спокійної пенсії, не бажають бути у влади на гачку. Коли йдеться про якусь резонансну нерозкриту справу, то це автоматично означає, що є зацікавлені державні структури, які вмикають захисні механізми, щоби не дати інформацію, яка шкодить тим, хто нині є діючими особами в політиці. Сьогодні ще живі впливові фігуранти цієї справи, вони є в структурах влади і безпосередньо причетні до вбивства В’ячеслава Чорновола. Ці люди вмикають захисні механізми, щоб затягнути цю справу. Можемо собі уявити, що ці фігуранти вже померли. Тоді справу буде розкрито. Але ми знаємо усіх фігурантів цієї справи. Живий сьогодні Кучма, живий екс-керівник СБУ Марчук, живі ті особи, які є у підпорядкуванні керівництва держави. Є люди, які на той час вважали небезпечною для себе діяльність В’ячеслава Чорновола. Сьогодні вони намагаються вести гру у великій політиці, шукають для себе перспективи. Те, що нинішня влада прикриває все це, означає, що вона також причетна до тих нечистих справ. Те, що робить влада, намагаючись начебто розкрити справу Чорновола – абсолютна бутафорія. Кожного разу ця справа відкривається, їй надається резонанс, щоби здобути собі якийсь авторитет, заробити політичні дивіденди. Але у підсумку справу знову кидають в Лету… Тому й сьогодні її реанімували, щоб випустити пару та здобути авторитет, підняти свій рейтинг в очах певної цільової групи. Передусім йдеться про старше покоління. Не буде резонансних викриттів, все це спишеться і потрапить у довгу шухляду.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4154 / 1.6MB / SQL:{query_count}