"Деу-Ланоси", ВАЗи-99, 10 і 14 та "Шкоди-Октавії" - так звана група ризику викрадень легковиків на Львівщині
Упродовж 2005 - 2007 років керівництво МВС України вкрай гостро критикувало львівських правоохоронців за катастрофічну ситуацію з викраденнями автомобілів. Ці три роки Львівщина "пишалася" лідерством в Україні за кількістю незаконних заволодінь, а найкриміногеннішими містами в цьому плані були Львів, Дрогобич та Стрий Зараз, навпаки, - влітку головний міліціонер країни Юрій Луценко позитивно оцінив поступ оперативників регіону у боротьбі з автовикрадачами та розкритті цього виду злочинів. Суттєве зниження викрадень авто дало затримання чотирьох організованих злочинних груп (у складі кожної було по 5 - 7 осіб), внаслідок чого власникам повернули майже 80 поцуплених у них автомобілів.
![]() |
Шрот у селі Гаї Пустомитівського району, на якому було знайдено викрадені автомобілі, що їх розшукував Інтерпол |
- Відтак нам вдалося очистити від автовикрадачів Дрогобиччину та Самбірщину, де злодії безкарно займалися таким бізнесом роками й тримали в напрузі ці райони. Одягнули кайданки на руки й викрадачам на Яворівщині. Крім того, два серйозні угруповання затримали й у Львові. На рахунку одного з них - понад 20 незаконних заволодінь. Це серйозна група, яку неодноразово затримували, але тоді суттєвого покарання молодики не понесли, - зазначив "Пошті" Олександр Синявський, начальник управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області. Співрозмовник говорить, що правоохоронцям відомо й про інших злодіїв, до яких обіцяють "також добратися".
- Найближчим часом наведемо лад у Червонограді та Радехові, - додає він.
Мозковим центром боротьби з автовикрадачами є створений на базі управління карного розшуку спеціалізований відділ, що займається виключно попередженням та розкриттям незаконних заволодінь авто. Тобто тепер є оперативники, які персонально відповідають за дану ділянку. Колись автовикраденнями займалися всі і ніхто конкретно.
- Ми вдосконалили роботу щодо розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами. По-перше, змінили тактику. По-друге, у кожному райвідділі міліції створені спеціалізовані групи, які займаються лише розкриттям викрадень авто. По-третє, більш фаховим є документування цього злочину та зібрання доказів, - зазначив "Пошті" Володимир Хаба, начальник відділу розкриття майнових злочинів управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області.
Хоча й на Львівщині суттєво поменшало викрадень авто (з початку року, станом на 26 серпня, в області скоєно 224 незаконних заволодіння, тоді як за аналогічний період торік - 373), але автозлодії не сидять склавши руки й продовжують свій злочинний промисел. "Деу-Ланоси", ВАЗи-99, 10 та 14 та "Октавії" - власне на ці автівки викрадачі нині мають найбільші апетити. Відтак, їх власникам варто бути дуже пильними. Водії ж "Мерседесів" можуть бути спокійними - на щастя, бум на їх викрадення вже минув. Хоча у першому півріччі цього року саме "Мерседеси-124" користувалися неабияким "попитом" серед злодіїв.
В обласному управлінні міліції акцентують, що позитивно вплинула на ситуацію й Феміда, адже тепер місцеві суди виносять куди суворіші рішення щодо автовикрадачів. Пригадується, ще у 2005-му тодішнє керівництво міліції Львова апелювало до Президента, МВС та Вищої ради юстиції з критикою на адресу суддів, що через їхні гуманні вироки дуже мало автозлодіїв Львова потрапляють за тюремні ґрати. Мовляв, міліція їх затримувала, суди ухвалювали рішення про відтермінування вироку чи умовне покарання, а далі - знову все по колу...
Правоохоронці констатують: у Львові та області, на жаль, й надалі є випадки, коли потерпілі автовласники не звертаються із заявою до міліції, а "викуповують" поцуплені у них машини за певну "винагороду" (вона залежить від марки. - "Пошта"). Злодії ж взяли собі це до уваги й таким методом тероризували господарів. Деякі потерпілі не шкодують відкупного, аби тільки повернути цілу й неушкоджену машину. Водії шукають канали та ймовірні шляхи розшуку машини.
Якщо у Львові авто можуть вкрасти як вдень, так і вночі, то в районах області це стається лише вночі. Найчастіше викрадення машин стаються у робочі дні. У Львові від цього злочину найбільше потерпає центр міста та Шевченківський район. У Львові зараз крадуть 4-5 автівок за тиждень, колись стільки ж викрадали за день. |
У серпні на Яворівщині викрито автозлодіїв-вимагачів: 28-річний львів'янин разом зі своїм спільником упродовж чотирьох років у Новояворівську викрадали іномарки та вимагали за їх повернення гроші, інформує прес-центр ГУ МВСУ області. Злочинці поцупили "Деу-Ланос", два "Ауді-80", "Фольксваген-Пасат" та ГАЗ-3110. За їх повернення вони вимагали у власників від 700 дол. до 10 тис. грн. Переважно потерпілі віддавали гроші, але коли власник ГАЗу відмовився платити за нього 1,5 тис. дол., машину розкомплектували.
Те, що ви ставите свого "залізного коня" у гараж чи на стоянку, ще не означає, що ви не під прицілом автозлодіїв. Це для них не перепона. Міліціонери кажуть, що викрадення трапляються там, де автостоянки поганенько охороняють, де немає відповідальності, а сторожі легковажать. Зазвичай, це стосується неофіційних стоянок, які не сплачують податків. На офіційних же стоянках власник авто укладає договір, згідно з яким, у випадку пошкодження чи викрадення машини, йому повністю відшкодовують завдані збитки. З таких автостоянок, наголошують правоохоронці, викрасти автомобіль майже не можливо.