На західному кордоні України почастішали випадки виявлення контрабанди сигарет. Щотижня прикордонники вилучають одразу по кілька великих партій тютюнових виробів. Кожного року цей вид контрабанди зростає.
Західна ділянка українського кордону є лідером за спробами нелегального вивезення сигарет до країн Європейського союзу. За останніх три роки – це найпоширеніший вид контрабанди, зауважує в інтерв’ю “Німецькій хвилі” керівник прес-служби Держприкордонслужби західного регіону Володимир Шеремет. Порушники намагаються вивозити сигарети й малими, і великими партіями – до 50 тисяч пачок. Особливо актуальною стала протиправна діяльність на ділянці “зеленого кордону”, за межами пунктів пропуску, де мешканці прикордонних районів намагаються переправити сигарети.
“Приблизно останні три роки фіксуємо зростання обсягів контрабанди сигарет на 20-30% у порівнянні з попереднім роком”, – каже Володимир Шеремет. Цей “бізнес” є одним із найприбутковіших, на кожній пачці сигарет можна заробити до 3 євро у країнах ЄС, тому не слід очікувати зменшення обсягів контрабанди з України, адже доки буде різниця у ціні, доти будуть шукачі нелегального заробітку, незважаючи на адміністративну чи кримінальну відповідальність.
Дуже часто іноземні перевізники навіть не здогадуються, що у своєму авто перевозять тютюнову контрабанду разом із легальним товаром, і такі схеми є досить поширеними, розповідає Володимир Шеремет. На боротьбу з цим нелегальним бізнесом ЄС виділяє мільйони євро, поліпшуючи технічне оснащення кордону України. Скажімо, на західній ділянці кордону нині працюють три установки для рентген-сканування вантажу.
Утім, найбільше контрабанди виявляють під час детального огляду транспорту. У прикордонників є групи ризику товарів, у яких найчастіше перевозять контрабанду сигарет, – вироби з дерева, будівельні матеріали та вугілля. Минулої зими винахідливі контрабандисти намагалися перевезти велику партію сигарет навіть у технічній солі, яку вагонами з України ввозили до ЄС під час снігопадів.
Лише з початку року прикордонники вилучили понад півмільйона пачок сигарет на більше як 6 млн грн. Переважно це дешеві сигарети українського та китайського виробництва.