Уряд обіцяє невдовзі знизити ціни на гречку з 22 до 14 гривень. Про це повідомив прем’єр-міністр Микола Азаров. Досягти зниження планують за допомогою завезеної із Китаю крупи. Раніше, нагадаємо, в Кабміні заявляли, що саме закупівля 20 тисяч тонн гречки у Китаї допоможе подолати і ажіотаж, і підвищення цін.
Щоправда, відтоді, як глава уряду почав заспокоювати, обіцяючи швидке зниження цін, гречка ще більше подорожчала. За інформацією dt.ua, в Україні сьогодні гречана крупа дешевша, аніж в сусідських Білорусії та Росії. Поза тим, глава Кабміну заявляє, що “дефіцит гречки в Україні створили лобістські групи”: “У нашому, так званому ринковому господарстві, існують певні лобістські угруповання, які за гроші можуть поширювати абсолютно будь-яку інформацію, працюючи зі своїми конкурентами, борючись зі своїми конкурентами. Ці ж сили створюють ажіотаж на споживчому ринку, який призводить до зростання цін, до дефіциту”, – розповів Микола Азаров. Така позиція, безперечно, зручна для уряду, однак саме він мав би слідкувати за ціновою політикою. Хоча б тому, що кілька місяців тому прем’єр та Президент декларували готовність відстоювати ціни на найважливіші продукти харчування.
Сьогодні ж рецепти від прем’єра такі: “Нам потрібно розробити систему протиотрути, систему, яка дозволить до наших людей доносити абсолютно достовірну інформацію. Ніякого дефіциту гречки не було б, якщо б не було створено штучний ажіотаж певними ділками, які хотіли заробити на аномально високому попиті, на аномально високих цінах”. Тобто – ключ у правильному інформуванні. Проте прилавки в магазинах це не наповнить, принаймні доки не завезуть китайську гречку.
Цікаво, що, за словами міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Присяжнюка, гречка буде незвичною. Як повідомляє радіо “Ера-fm”, чиновник попередив, що закуплена у Китаї гречка відрізнятиметься від тієї, до якої звикли українці. “Зрозуміло, що ця гречка відрізнятиметься, але не тому, що вона кормова, а тому що це інші сорти крупи. До того ж, ми підходимо до цього питання виважено і побачимо за першою партією, чи сприйме наш споживач цю продукцію. Потім робитимемо висновки”, – сказав міністр. Микола Присяжнюк теж наполягає на тому, що дефіциту крупи сьогодні в Україні немає. А ввозять її із Китаю для того, аби знизити ціни. “Дефіциту гречки у нас немає. Але коли почався ажіотаж, ми проаналізували рівень споживання цієї продукції за останні 5 років. І виявилося, що одна людина в середньому споживала 2 кг гречки на рік, тобто виходило 90 тис. т. Сьогодні ж ми за перше півріччя спожили 70 тис. т. Чому? Через ажіотаж, бо люди скуповують у запас за принципом “як би чого не трапилося”, – розповів урядовець.
Чи вдасться розібратися урядовцям із ажіотажем, дефіцитами та цінами – побачимо невдовзі, коли магазини наповнять, сподіватимемось, дешевою та якісною крупою.