У Львівській області встановили 193 профорієнтаційні термінали, які допоможуть учням визначитися зі професією
Вибір професії – справа надзвичайно важлива. Це як інвестиція в майбутнє: правильно обраний фах, що є затребуваний на ринку праці, убезпечить від проблем із пошуком роботи. Тому ще у шкільні роки з дитиною слід говорити про її плани й шукати такий вид діяльності, до якого вона має здібності і який користується попитом працедавців.
На думку фахівців, завершальним етапом психологічної та практичної підготовки учнів до трудової діяльності є їх правильна професійна орієнтація. Служба зайнятості активно проводить цю роботу в загальноосвітніх навчальних закладах, використовуючи інноваційні технології професійного інформування. Відтак у місті з’явилося майже дві сотні профорієнтаційних терміналів, зокрема в школах-інтернатах для дітей-сиріт та дітей з вадами здоров’я.
За допомогою зручних пошукових серверів користувачі можуть ознайомитися з довідниками, в яких міститься цікава й пізнавальна інформація про нові професії, навчальні заклади, особливості ринку праці Львівщини, перспективи працевлаштування. Термінали встановили також у Самбірській виховній колонії для неповнолітніх, ще 133 – планується встановити до квітня 2011 року. Профорієнтаційна діяльність служби зайнятості спрямовується на дві цільові групи – незайняте населення з метою інформування та переорієнтації на здобуття актуального фаху, а також учнів, аби допомогти в професійному виборі.
Як розповіла Ольга Огерчук, начальник відділу організації профорієнтації Львівського обласного центру зайнятості, упродовж навчального року фахівці служби зайнятості проводять системну та поетапну профорієнтаційну роботу з учнівською молоддю. Задля того організовуються різні заходи: семінари, групові консультації із застосуванням профдіагностики, професіографічні дослідження, зустрічі з представниками професій, екскурсії на підприємства, а також масові заходи – Марафони актуальних професій, Дні професійного самовизначення, Калейдоскопи професій, КВК “Крок до мети” та інші. Під час літніх канікул працівники служби зайнятості відвідують літні табори відпочинку.
У цікавій формі вони проводять з юними відпочивальниками ігри, вікторини, брейн-ринги про світ професій. Їхня мета – підвищити престиж робітничого фаху, сформувати позитивне ставлення громадськості до здобуття професій, актуальних на місцевому ринку праці. Сприяння у професійній та особистісній реалізації учнівської молоді на рідній землі гарантуватиме в майбутньому збереження інтелектуального, творчого, професійного потенціалу держави.
Нині профорієнтаційна робота ґрунтується на застосуванні інноваційних технологій, таких, як ПАК “Профорієнтаційний термінал”. За своєю сутністю, термінал є сучасною формою та інструментом здійснення профорієнтаційної роботи зі школярами, яка передбачає: ознайомлення школярів, їх батьків та вчителів зі змістом професій, їх вимогами до працівника, шляхами одержання професії та умовами професійного навчання, станом та перспективами ринку праці, основами трудового законодавства, законодавства про зайнятість, послугами державної служби зайнятості. Значний вплив на професійний вибір школярів мають їхні батьки, тому змістова частина Терміналу розрахована також на батькіів та педагогічних працівників.
Під час встановлення Терміналу на першому етапі у тач-скрін завантажується програма і базовий обсяг інформації. Надалі передбачається постійне оновлення інформації Терміналу через мобільний інтернет. Періодичність оновлення визначається для кожної тематичної сторінки окремо.
Апаратура дозволяє переглянути і відеофільм про професії, здійснити тестування своїх нахилів та здібностей за допомогою так званого барометра професій. Термінал працює в автоматичному режимі та передбачає можливість підключення до шкільної комп’ютерної мережі, аби використовувати інформацію у комп’ютерному класі, зокрема, під час профорієнтаційних заходів. Робота з терміналом починається з анімаційної заставки. Провідний лозунг проекту – “Живи і працюй в Україні”. Одна із цілей профорієнтаційної роботи – дати молоді мотивацію до легальної зайнятості в Україні.
Достеменно вивчили і використовують інновацію вихованці Жовківської спеціальної загальноосвітньої середньої школи-інтернату для глухих дітей, Червоноградської загальноосвітньої школи-інтернату для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, Сокальської загальноосвітньої середньої санаторної школи-інтернату для дітей, хворих на сколіоз, СШ №11 при Самбірській виправно-трудовій колонії та багато інших школярів.