Услід за дефіцитом гречки, а в деяких регіонах і борошна, незабаром українцям проблематично буде зварити навіть борщ. Зокрема і через… сильні морози
Дорогий борщовий набір
Експерти одностайні у своїх прогнозах – незабаром вітчизняні картопля, яблука та капуста вкотре здивують споживачів цінами на них. Окрім того, купити їх у супермаркетах буде непросто, адже за таких показників термометрів більшість сільгоспвиробників не бажають ризикувати. А тому наразі призупиняють відвантаження своєї продукції, адже звичайний транспорт не в змозі у такі морози перевезти товар до споживача у належному стані.
Окрім того, більшість товарних мереж заздалегідь не створили належних товарних запасів, оскільки, відповідно до чинних норм, постачання такої продукції має відбуватися двічі на тиждень. Зважаючи на ці фактори, незабаром овочі та фрукти в Україні подорожчають на 10-15%. Зазначимо, що за останній рік овочі з так званого борщового набору в Україні вже подорожчали на 17%, передусім мова про картоплю та капусту. Представники торгових мереж переконані, що ці овочі дорожчатимуть і надалі. І не зупинить ріст цін навіть те, що з цього місяця розпочалося постачання капусти з Грузії, на підході – картопля з Єгипту, яблука – з Польщі.
А тим часом ціни на продукти харчування в Україні догнали і навіть перегнали ціни в європейських столицях. Так, сьогодні ми витрачаємо на придбання їжі стільки ж, як жителі США та Британії, і дещо менше, ніж французи та німці. Голова парламентського комітету з питань аграрної політики і земельних відносин Анатолій Матвієнко певен, що є три причини такої ситуації – тотальна корупція, монополізація ринків та відсталість аграрного і фінансового секторів української економіки.
Українські яблука і картоплю їдять росіяни
У тому, що українські продукти стали дефіцитними, експерти теж називають кілька причин. Перша – об’єктивна і така, яка від людини не залежить: несприятливі погодні умови минулого літа, коли частина врожаю зігнила просто в полі. Друга – економічні моменти. Нині українські сільгоспвиробники та посередники масово вивозять вирощене в Україні в Росію. Чому? Бо там ціни значно вищі. Скажімо, картоплю росіянам (а зараз її вивозять масово) збувають по 8-9 грн за кілограм. Окрім того, росіяни за отриманий товар платять одразу на місці і готівкою. Українські торгові мережі, які практикують розрахунок потім і у безготівковій формі, програли битву за товар східним сусідам. Відтак експерти прогнозують, що картопля в Україні різко подорожчає, і ввезення єгипетської цьому процесу не завадить. До слова: Росія стала більш привабливою для експорту картоплі нещодавно, коли ввела нульове ввізне мито на експорт овочів – картоплі та капусти.
До цього варто додати, що картопляні регіони України минулого літа суттєво постраждали від погодних факторів і, за даними деяких аналітиків, урожай в Україні зібрали на 15% менший, ніж у 2009 році. Відтак в умовах дефіциту на ринок потрапила і кормова картопля, яку зазвичай використовують для кормів худобі.
Капуста, яку завозять в Україну, теж апріорі не може бути дешевою. Адже ввізне мито становить 47 євроцентів за кілограм, тобто майже 5 грн за кожен ввезений кілограм капусти автоматично потрапляє до державної кишені. Відтак нині капусту продають за 7,5-8 грн за кілограм.
На очах дорожчають і яблука, попри хороший минулорічний урожай. Причина знову ж таки у дефіциті товару, адже українськими яблуками все частіше ласують росіяни. Нині у тих виробників, які ще мають запаси яблук, просто під воротами стоять черги з фур, котрі одразу ж прямують до Росії. Посередники та росіяни також платять за українські яблука фермерам одразу і готівкою. Відтак українські торгові мережі знову залишаються у програші. А разом із ними – і ми, мільйони пересічних українців.
Світовий дефіцит харчів
Через природні катаклізми продовольство стає дорожчим та дефіцитним в усьому світі. Засуха минулого літа в Росії перетворила цю країну з традиційного експортера зерна в імпортера. Замість очікуваних 98 млн т збіжжя, росіяни зібрали лише 60 млн т. Відтак на світовому ринку утворилася діра обсягом як мінімум 10 млн т зерна.
Не виправдалися сподівання і на новий урожай в Австралії. Адже на початку року там сталася найбільша за останні десятиліття повінь, відтак посіви опинилися під водою.
Окрім того, постачання продуктів на світові ринки частково призупинила Аргентина через страйки місцевих фермерів проти урядової політики у сфері експорту сільгосппродукції. А через посуху в Аргентині не варто сподіватися на високі врожаї у цій країні, відповідно, і на значний експорт сільгосппродукції з неї.
Ще одна штучна причина подорожчання продуктів у всьому світі – величезний попит на продукти харчування з боку Китаю. Нині китайці оптом купують великі обсяги продовольства, не зважаючи особливо на ціни.
У січні міністерство сільського господарства США оприлюднило звіт, який став підставою для паніки на світових продовольчих ринках, адже в ньому йшла мова про зниження запасів головних сільськогосподарських культур. Миттєво ціни на зернові стали відразу ж найвищими за останні 30 місяців. За інформацією цього американського відомства, співвідношення головних запасів та попиту у цьому році впаде до 55% – це рівень середини 70-х років минулого століття. Пропозиція групи зернових культур скоротиться у світі на 5,11 млн т і становитиме 1,106 млрд т. Прогнозують і зменшення світової пропозиції кукурудзи – на 4,7 млн т – до 816,01 млн т через зменшення виробництва у США та Аргентині, Індонезії та Туреччині.
У Бразилії прогнозують зменшення виробництва вівса, соєвих бобів та олійних культур. Вже нині можна говорити про те, що торік зернові та соя у світі подорожчали на 60%, а пшениця – на 45%. Загалом за минулий рік у світі їжа подорожчала на 24,3%. На цей рік експерти прогнозують зростання цін на 11%, а в більшості країн – на 20%.