У Мінрегіонбуді встановили розмір пені та взялися за спрощення механізму затвердження тарифів
В уряді розібралися із нарахуванням пені. На початку тижня Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ опублікувало законопроект “Про внесення змін до Закону України “Про житлово-комунальні послуги””, яким і пропонують прописати умови та суму стягнення пені за несвоєчасну оплату послуг. “У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплачувати пеню у розмірі 0,1% від суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не більше 100% загальної суми боргу”, – йдеться в проекті закону.
Короткий екскурс
Зі жовтня 1996 р. “у зв’язку із невиконанням державою зобов’язань із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій…” парламентарі ввели мораторій на пеню за послуги ЖКГ. 17 грудня ВРУ скасувала заборону, а через кілька днів Президент підписав відповідний закон. 1 січня документ набув чинності, і відтоді заборгованість за комунальні послуги мали б підсумовувати. Однак, якою має бути ставка пені – ані парламентарі, ані урядовці не уточнили. Це, звісно, ж спричинило низку непорозумінь. Нагадаємо, до жовтня 1996 р. пеня становила 0,01% від вартості наданих послуг за кожен день заборгованості. У проекті Житлово-комунального кодексу України йдеться про 0,1%, однак цей документ пройшов лише перше читання, а тому посилатися на нього у такій ситуації неможливо.
Наприкінці січня з’явилось чимало заяв місцевих посадовців різних регіонів щодо пені. В основному дійшли висновку, що вводити її неможливо, позаяк механізму стягнення та нарахування парламентарі ще не розробили. У Мінрегіонбуді тоді зазначали, що методику нарахування розроблять до 20 лютого. І от тепер маємо проект змін до закону. Щоправда, триває його громадське обговорення, а згодом документ розглядатиме парламент, а тому, коли набере чинності – невідомо.
Відколи і скільки нараховуватимуть?
Крім того, у змінах, які прийняв парламент, йдеться про те, що нарахування пені за несвоєчасну оплату квартплати та житлово-комунальні послуги здійснюватиметься на суму заборгованості, що утворилась із 1 січня 2011 року. Тобто, незважаючи на те, коли ВРУ затвердить механізм стягнення пені (а це може тривати кілька місяців), підсумки заборгованості підбиватимуть від початку року. У будь-якому випадку сума пені не буде великою. Напприклад, споживши послуг на 500 грн і не оплативши їх, наступного місяця доведеться викласти додаткових 15 грн за невчасну оплату (по 50 коп., тобто 0,1%, за кожен день). Її нарахування розпочинатиметься з першого робочого дня, після граничного строку платежу.
Зміни до формування тарифів на послуги ЖКГ
Того ж дня, коли з’явився проект закону, що встановлює механізм нарахування пені, Мінрегіонбуд оприлюднив і зміни до процесу встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги. Нагадаємо, 24 січня Президент під час засідання Ради регіонів говорив про необхідність “виваженої та справедливої політики” формування тарифів. Зокрема, глава держави казав про необхідність введення чіткого і зрозумілого механізму їх регулювання.
Зміни самого механізму у законопроекті не передбачили: там обмежились нормами про швидке введення нових тарифів. Якщо сьогодні, згідно зі законом про житлово-комунальні послуги, про зміну тарифів необхідно повідомляти за 30 днів до набуття чинності нових стандартів оплати, то міністерство пропонує зменшити цей термін до 10 днів.
Із подібних міркувань акти, якими встановлюються ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги, мають намір вивести з-під впливу Закону “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”. У цьому документі, зокрема, йдеться про вимоги до термінів оприлюднення проектів рішень, вказується на необхідність громадських слухань та обговорення намірів змінити тарифи на житлово-комунальні послуги.
На думку урядовців, це фактично збільшує вартість послуг. А тому, якщо формування тарифів на послуги ЖКГ не регулюватиме закон, то, по-перше, йдеться в пояснювальній записці до законопроекту, їх реальна вартість не перевищуватиме розраховану на основі подорожчання енергоносіїв, газу… А, по-друге, це мало б пришвидшити процес зміни тарифів. Зважаючи на вимоги МВФ та реакцію на них урядовців, цьогоріч ми ще не раз спостерігатимемо підвищення цін на послуги, тому таке вивільнення рук урядовцям саме в пору.