Скарбницю лататимуть за рахунок пільговиків

Потреба жорсткої економії, з одного боку, та “поліпшення життя вже сьогодні”, з іншого, змушують владу вдаватися до непопулярних кроків

Потреба жорсткої економії, з одного боку, та “поліпшення життя вже сьогодні”, з іншого, змушують владу вдаватися до непопулярних кроків

Єдина тарифна сітка для бюджетників

Щоб виконати передвиборне гасло про поліпшення життя, уряд Миколи Азарова схвалив концепцію удосконалення оплати праці працівників бюджетної сфери. Відтак Міністерство соціальної політики пояснило, що цим документом передбачено розробку і затвердження науково обґрунтованої методики зарахування посад працівників бюджетної сфери до певних розрядів єдиної тарифної сітки (ЄТС).

Крім того, професії мають бути визначені відповідно до розрядів ЄТС на основі вимог довідників кваліфікаційних характеристик професій бюджетників. Цей документ також передбачає врегулювання оплати праці працівників національних закладів, забезпечення єдиних підходів при встановленні доплат, надбавок для працівників різних галузей бюджетної сфери й удосконалення нормативно-правової бази відносно оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери.

Також у рамках виконання програми “поліпшення життя вже сьогодні” уряд з 1 січня 2011 р. підвищив посадовий оклад працівників першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки з 600 до 613 грн.

А пільг і пільговиків щораз менше…

Про те, що в бідній українській скарбниці, де постійно свище вітер, немає зайвих грошей, відомо навіть школярам. Проте  країна якимось чином досі умудрялася нести тягар величезної кількості пільговиків, котрих із кожним роком ставало все більше, а рівень наповнення бюджету все меншим.

У час необхідності жорсткої економії кожної гривні, руки законотворців таки добралися і до пільговиків. Відтепер виплати та компенсації найрізноманітнішим категоріям пільговиків регулюватимуться у ручному режимі, тобто виплати здійснюватимуть лише за наявності достатньої суми коштів у державній скарбниці. Наразі законотворці не скасовують жодних пільг, а просто прописують норму, що надаватимуть їх, виходячи з економічних реалій.

Тобто, закон виписано таким чином, що немає чітко встановлених розмірів доплат, компенсацій, путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення, знижок на оплату житлово-комунальних послуг та інше.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено: “Порядок і розмір виплат щороку встановлюється Кабінетом Міністрів із врахуванням реальних фінансових можливостей держави”.

Дію подібних законів на собі вже відчули військові. Вони з 1 січня 2010 р. мають право отримувати грошову компенсацію вартості житла. Однак уряд досі не прийняв постанови, яка б відрегулювала порядок надання таких компенсацій. Логіка дій зрозуміла: немає грошей – немає під що видавати постанови і створювати у людей безпідставні надії.

Кому пільги тепер нерегламентовані?

Майже усі нинішні пільговики потрапляють у категорію “розмитих” гарантій, тобто отримуватимуть тоді, коли буде чим платити.

Отож, чорнобильці. Досі громадяни, які підпадали під цю категорію, мали право на позачергові щорічні санаторно-курортні путівки або компенсацію за їх невикористання у розмірі середньої вартості путівки такого типу в Україні. Студенти ж отримували подвійну стипендію. Тепер путівки надаватимуть позачергово, але не щороку. Стипендію ж чорнобильцям залишать підвищеною, однак  у розмірах, встановлених Кабміном, виходячи з економічних реалій.

Те саме стосується і сімей з дітьми від 7 до 16 років, які проживають на забруднених територіях. Досі вони отримували допомогу у подвійному розмірі, тепер же їм надаватимуть допомогу вищу, ніж усередньому в країні, однак на скільки – визначатиме щороку Кабмін окремою постановою.

Інваліди-чорнобильці першої категорії отримували 50-75% мінімальної пенсії за віком. Тепер їх гаманець наповнюватиметься не чітко прописаними цифрами на десятки років наперед, а щороку – окремою постановою уряду встановлюватимуть щомісячну додаткову пенсію за шкоду, нанесену здоров’ю.

Учасники бойових дій досі мали право на щорічне санаторно-курортне лікування або на грошову компенсацію за невикористаний шанс оздоровитися за рахунок держави. Тепер же пільгу не мають наміру скасовувати, однак порядок надання путівок, розмір та порядок виплати вартості невикористаних путівок встановлюватиме Кабмін самостійно і знову ж таки, виходячи з реалій наявності коштів у держбюджеті. Те саме стосується і матеріальної допомоги, яку щороку учасники бойових дій отримували до 5 травня у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Тепер їх розмір встановлюватимуть на засіданні уряду. Те саме стосується учасників війни та дітей війни.

Люди, які мали особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, отримували надбавки до пенсії у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком. Скасування надбавок цим законопроектом не передбачено, однак питання її розміру знову ж таки виноситься на розгляд урядовців.

Досі пожежники, працівники міліції та члени їх сімей мали 50-відсоткову знижку на оплату за житлові квадратні метри, комунальні послуги та паливо. Тепер же норми знижок на ці блага цивілізації у рамках соцзахисту пожежників та міліціонерів встановлюватиме Кабмін щороку, у якому розмірі – законом не передбачено. Все впирається в українські економічні реалії.

Олег Мельник

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4306 / 1.59MB / SQL:{query_count}