Щодня центри зайнятості Львівщини відвідують сотні безробітних краян: одні позбулися роботи через звільнення на підприємстві, інші шукають більш прийнятні умови праці та вищу платню. Є й такі, котрі отримали диплом молодого спеціаліста й не можуть самотужки знайти набутим знанням гідного застосування. Досить часто вирішення питання їхнього працевлаштування утруднюється через неактуальний фах або з причини випадково обраної професії чи спеціальності. А між тим щоденні потреби вимагають нових видатків. Життя ж дорожчає!
Що пропонують таким відвідувачам посадовці служби зайнятості? Передусім вчать самостійно шукати роботу, порівняти власні можливості з вимогами ринку праці, щоб активно діяти і якнайшвидше стати до праці. Декому варто змінити фах або підвищити кваліфікацію. Та усіх без винятку заохочують до участі в оплачуваних громадських роботах. Відповідно до чинного законодавства, це загальнодоступна тимчасова зайнятість, що організовується задля додаткової соціальної підтримки осіб, котрі не мають роботи, а також для учнівської і студентської молоді, що виявила бажання працювати у вільний від навчання час, пенсіонерів, інвалідів. На таких працівників поширюються державні соціальні гарантії.
Період участі у громадських роботах може тривати від кількох днів чи тижнів аж до півроку і зараховується до загального трудового та страхового стажу. Важливо те, що, крім заробітної плати, вони отримують ще й допомогу з безробіття і разом із спеціалістами служби зайнятості продовжують пошук постійного місця роботи. Рівень платні зазвичай не є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, а інколи й перевищує її.
Громадські роботи – це передусім роботи з благоустрою та впорядкування територій, з догляду за громадянами похилого віку, проведення будівельних і ремонтних робіт на об’єктах соціальної сфери, упорядкування місць поховань захисників Вітчизни, братських могил. Особливо важливою цього року була робота з ліквідації наслідків стихійного лиха.
Близько 400 безробітних допомагали наводити лад у потерпілих від паводку населених пунктах Миколаївщини, від буревію – у Львові та його околицях, а також від природних катаклізмів у Старосамбірському, Мостиському, Стрийському, Жовківському, Яворівському районах. Вони розчищали території від намулів, сміття і повалених дерев, прибирали придорожні смуги, упорядковували зелені насадження та клумби тощо.
Та, звісно ж, люди з вищою освітою не завжди охоче беруться до некваліфікованої роботи. Саме тому цього року було значно розширено спектр громадських робіт для осіб з вищою освітою: їх залучали до упорядкування архівної документації, відновлення книг у бібліотеках, проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення на актуальну тематику.
З ініціативи обласного центру зайнятості безробітні з педагогічною освітою брали участь у проведенні позашкільної роботи з учнівською молоддю. Відповідно до укладених договорів, близько ста безробітних філологів, істориків, психологів, отримавши у службі зайнятості відповідні матеріали щодо ведення профорієнтаційної роботи зі школярами, розповідали їм про важливість вибору професії, яка б відповідала внутрішній потребі і користувалася попитом на місцевому ринку праці. Вони, зокрема, проводили практичні уроки, виїзні акції у сільські школи, різні профорієнтаційні ігри та вікторини, готували шкільні команди до обласного профорієнтаційного конкурсу винахідливих і кмітливих “Крок до мети” тощо.
Близько 100 безробітних взяли участь в акції “Ні – зарплаті в конвертах!”. Молоді та комунікабельні люди з вищою освітою, поширюючи серед громадськості актуальну інформацію про законодавчо закріплені права працюючої людини, соціальний захист у разі працевлаштування у легальному секторі економіки, здобули ще й навички роботи промоутера. Понад 700 осіб під час громадських робіт ознайомлювали мешканців різних районів із порядком отримання житлових субсидій за спрощеною процедурою. Треба зазначити, що попередньо усі вони навчалися на курсах у службі зайнятості щодо вміння вести відповідну роз’яснювальну роботу.
Нещодавно виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив перелік робіт, які можуть застосовуватися під час організації оплачуваних громадських робіт. Окрім традиційних – благоустрою та озеленення територій населених пунктів, об’єктів соціальної сфери, кладовищ, зон відпочинку і туризму, культових споруд, придорожніх смуг, перелік поповнили такими різновидами, як будівництво та ремонт шляхів, водопроводів, каналізаційних, газових, залізничних та інших транспортних споруд, а також проведення землевпорядних і меліоративних робіт.
Учасники громадських робіт зможуть брати участь у підготовці та проведенні всеукраїнських і місцевих референдумів, соціологічних опитувань, моніторингу руху громадського транспорту. Їх також залучатимуть до проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з населенням щодо надання житлово-комунальних послуг (зокрема проведення інвентаризації та збору показників обліку лічильників водопостачання та водовідведення), а також до інших доступних видів діяльності, які мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам адміністративно територіальної одиниці та сприяють її соціальному розвиткові.
Із року в рік збільшується кількість жителів Львівщини, котрі працюють на громадських роботах. Із 1991 р. понад 212 тис. осіб отримали додатковий заробіток за виконання робіт особливої суспільної користі та ваги. А впродовж цього року до тимчасової зайнятості залучено 12,8 тис. безробітних. На оплату їхньої праці з усіх джерел фінансування – місцевого бюджету, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і коштів працедавців – використано близько 10,5 млн грн.
Та не лише у матеріальному плані виграють учасники громадських робіт – крім явних переваг, вони мають змогу адаптуватися у колективі, відновити або набути трудових навичок, якнайкраще показати свої вміння у практичній діяльності. Для багатьох наших краян тимчасова зайнятість проклала місток до постійної роботи.
Михайло Хміль,
директор Львівського обласного центру зайнятості