“Золотий” бензин

Чи досягне пальне психологічної позначки десять гривень?

Чи досягне пальне психологічної позначки десять гривень?

Уже наступного місяця вартість пального перетне позначку дев’ять гривень, стверджують експерти. А за найгіршого сценарію ціна бензину може сягнути й десяти гривень. Уже вчора літр А-95 на АЗС Львова коштував у середньому 8,75 грн.

– З урахуванням зростання цін на нафту й пальне у світі та  підвищення акцизів на нафтопродукти в Україні, вартість бензину А-95 зростатиме до рівня 9,40-9,50 гривні за літр, а на дизельне пальне зафіксується на рівні 8,30-8,35 копійки за літр. Це за умови збереження ціни нафти на міжнародних біржах у межах 90 доларів за барель і незапровадження  ввізного мита на нафтопродукти, як це пропонує нині Міненерго, – розповів “Пошті” Олесь Пограничний, прес-секретар ВАТ “Концерн Галнафтогаз”.

За його словами, вартість бензину зростає і в Європі. “На європейських ринках, і в гурті, і в роздрібі, ціни прив’язуються до котирувань агентства  “Platts”. Так-от, якщо брати період з 1 листопада до середини січня, то вони виросли для бензину А-95 на 14,7%, для ДП – на 13,6%. Якщо порівнювати з тенденціями в Україні, то динаміка дизельного пального була приблизно такою ж, як по А-95, – навіть повільнішою, тобто в Україні на АЗС ціни росли не так швидко”, – зазначив Пограничний.

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України заспокоюють: вони домовились із представниками нафтопереробних заводів і нафтотрейдерів про стабілізацію внутрішніх цін на бензини і дизельне пальне з 1 лютого 2011 року. Щоправда, чи вдасться уряду зупинити стрімкий ріст цін, який розпочався наприкінці минулого року, наразі не відомо.

Серед основних причин подорожчання нафтотрейдери називають, зокрема, подорожчання нафти на світових майданчиках, а також вплив підвищення в Україні акцизів на бензин і дизельне пальне з 1 січня 2011 року. Зокрема, ставка акцизного збору на бензини зросла із 132 до 182 євро за тонну, тобто на 50 євро, на дизпальне – в середньому на  12 євро за тонну.

Водночас, Антимонопольний комітет України вбачає у стрибку цін спекуляцію. Нагадаємо, зараз АМКУ завершує розслідування та готовий прийняти рішення у справі, порушеній проти основних гравців ринку нафтопродуктів за фактом стрімкого підвищення цін на бензин, яке розпочав 4 січня цього року. Комітет розслідує діяльність ПП “Окко-Нафтопродукт”, ТОВ “Континент Нафто Трейд”, ТОВ “Альянс Холдинг”, ПІІ “Лукойл-Україна” і ТОВ “ТНК-ВР Коммерс” щодо дотримання вимог конкурентного законодавства під час ціноутворення на пальне.

За попередніми даними фахівців комітету та експертів ринку, ціни, встановлені на бензин марок А-95 та А-92, є економічно необґрунтованими та виходять за межі рекомендованої ціни, яку щодекади розраховує експертно-аналітична група Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Зважаючи на обсяги прибутків відповідачів, розмір штрафу для кожного з них може становити до 10% річного доходу – від 300 млн грн до 900 млн грн. Рішення з цього приводу комітет прийме вже цього тижня.

Олег Дорожовець, головний редактор журналу “Газ і нафта”, про причини подорожчання бензину

– На Вашу думку, до якої позначки зросте вартість пального і протягом якого часу?

– Думаю, що межу дев’ять гривень А-95 перетне. Точна ціна залежатиме від багатьох аспектів. До прикладу, якщо зараз ціна нафти на світових ринках стабілізується і Україна не введе додаткові мита, можна очікувати, що ціна зупиниться на позначці 9,20-9,30 грн. Очевидно, таку ціну ми побачимо вже у лютому.

– Це буде єдине подорожчання цього року чи можна очікувати на подальші стрибки цін?

– Зараз дуже складно прогнозувати, що буде протягом року. Ринок нафти надзвичайно спекулятивний, і на ньому відбуваються шалені скачки. Ціна залежатиме від двох основних чинників: по-перше, якою буде ціна нафти на світовому ринку, по-друге, як в цій ситуації буде поводитись український уряд. Скажімо, якщо приймуть пропозицію про введення мита на імпортний бензин на рівні 130 євро за тонну, то його ціна на заправках перетне позначку десять гривень.

– Назвіть, будь ласка, основні причини подорожчання бензину протягом останніх тижнів.

– Передусім це ріст цін на нафту і нафтопродукти на світових ринках у межах 17-18%. Це позначилось і на українському ринку бензину. По-друге, на вартості бензину позначились новації Податкового кодексу. Йдеться про підняття акцизу на бензин на 50 євро за тонну. Підняли акциз і на дизпальне. Частково, але не суттєво, позначився і новий екологічний податок. Третій основний чинник – діяльність енергетичного блоку уряду. Всі спроби впровадити додатковий податок на нафтопродукти нервують ринок та створюють негативні очікування. Але в основному можна говорити про об’єктивні причини подорожчання бензину.

– Чи суттєвою сьогодні є різниця між ціною українського та імпортного бензину?

– Залежить, як рахувати. Якщо дивитися на заправки “Укрнафти”, які торгують українським бензином, і великих операторів, які в основному імпортують бензин, то певна різниця в цінах на користь українського пального є. Але цю різницю можна пояснити якістю пального. Український стандарт є менш жорсткий і менш вимогливий до якості пального, ніж європейський. Грубо кажучи, на ринку є дві категорії пального. Це можна порівняти з супермаркетом, на полицях якого є спред і вершкове масло. Споживач вибирає, що купувати: дорожчий, але якісніший, чи дешевший і гірший продукт.

– Скільки на українському ринку нашого і скільки іноземного бензину?

– Упродовж двох останніх років пропорція є стабільною. Це приблизно 40% імпортного бензину і 60% – вітчизняного.

– Якщо запровадять мито на рівні 130 євро за тонну на імпортний бензин, чи означатиме це, що на ринку з’явиться більше українського бензину?

– Це може спричинити дефіцит на ринку нафтопродуктів в Україні, якого ми не пам’ятаємо з 2004 року. Адже наші нафтопереробні заводи не можуть зараз покрити потреб ринку. Наприклад, торік вони переробили 11 млн тонн нафти. Аби покрити потреби всього ринку, їм треба переробляти 15-16 млн тонн. Тобто це означає збільшення переробки майже на 50% за рік. З огляду на те, що минулого року обсяги нафтопереробки в Україні падали, це не реально.

– З наступного року в Україні планують ввести стандарт Євро-5. Наскільки це реально і як це відіб’ється на ринку?

– Ситуація доволі не однозначна. Адже поряд із запровадженням стандарту Євро-5 пропонують залишити чинним стандарт Євро-3, який діє і зараз. На практиці це означатиме, що нічого не зміниться: ті, хто хотів виробляти бензин у стандарті Євро-3 і не хотів модернізувати НПЗ, цілком легально зможуть це робити й далі.

– Подорожчання пального відбивається на усьому. Які сектори економіки вже зараз відчули стрибок цін на бензин?

– Наприклад, з першого лютого дорожчає вартість проїзду у Львові. І, наскільки мені відомо, Львів не єдине місто, у якому зростуть тарифи на перевезення пасажирів. Очевидно, що передусім подорожчання відчуває ринок транспортних послуг, а далі йде віддача і в інші сектори.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4546 / 1.62MB / SQL:{query_count}