Підвищені тарифи – єдиний крок реформи?
У четвер Національна комісія з регулювання електроенергетики вкотре вирішила “привести до економічно обґрунтованого рівня” тарифи. Цього разу підвищення (як це й буває при подібних формулюваннях) торкнулося тарифів на електроенергію. Для міських абонентів, які не використовують електроплити та електроприладів для обігріву, тариф зросте на 30% – до 31,67 коп. за кВт/год. (+7,31 коп.); для сільського населення (яке не використовує електроплит та електроприладів для обігріву помешкань) тариф теж зросте на 30% і становитиме 29,25 коп. за кВт/год. (+6,75 коп.).
Розрахунок плати за збільшеними тарифами застосовуватиметься лише до понаднормових обсягів спожитої електроенергії. Якщо за місяць ви спожили менше ніж 150 кВт/год., то розраховуватиметеся за старими тарифами. Якщо ж, до прикладу, використали 200 кВт/год., то лише 50 із них оцінюватимуть за підвищеними ставками. Як повідомив під час засідання НКРЕ її член Костянтин Теличко, аналогічна схема діятиме відносно тих категорій населення, які проживають у будинках, обладнаних кухонними електроплитами або електричними опалювальними приладами. Однак із тією різницею, що тут поріг споживання встановлено на рівні 250 кВт/год. на місяць. Спожите понад цю норму необхідно оплачувати за підвищеними тарифами (на 30% більших) – 24,34 коп. за кВт/год. (+5,62 коп)
Теличко також повідомив, що, за сьогоднішніми розрахунками, підвищення не торкнеться 34 мільйонів громадян, які споживають електроенергії менше за встановлений поріг. Окрім цього, підвищення не застосовуватимуть до пільгових категорій – для них незалежно від спожитої кількості розрахунок відбуватиметься за старим тарифом: 24,36 коп. (разом із ПДВ) за кВт/год. для жителів міст; 22,5 коп. для населення, яке проживає у сільській місцевості; 18,72 коп. за кВт/год для тих, хто проживає в обладнаних кухонними електроплитами чи електроопалювальними приладами в будинках.
Про необхідність підвищення тарифів говорять не лише в таборі регіоналів. Однак реформування, на чому наполягає низка експертів та представників попереднього уряду, має передбачати й інші заходи. Зокрема, встановлення у кожному домі приладів обліку спожитого тепла та заміну сьогоднішніх теплових мереж на більш енергоекономні.
Минулого року також було озвучено низку заяв про подальші збільшення тарифів, найближче з яких – підвищення цін на газ на 50%, що має відбутися у квітні цього року. У Національній комісії регулювання електроенергетики України нам не змогли ані підтвердити, ані спростувати цю інформацію. Повідомили, що про це сьогодні рано говорити.
Антоній Лукашик