Трудовий кодекс: у виграші – роботодавці

На двадцятому році незалежності в Україні таки настала ера прийняття кодексів

На двадцятому році незалежності в Україні таки настала ера прийняття кодексів. Після прийнятого минулого тижня Податкового кодексу наступним 2 грудня парламентарі мають намір розглядати у другому читанні Житловий. Після нього обіцяють взятися і за Трудовий – документ, котрий стане біблією у відносинах між працівниками та роботодавцями.

Робочий час

Депутати пропонують кілька принципових новацій. Нормальна тривалість робочого часу протягом тижня зберігається на нинішньому рівні – 40 годин. Однак, за необхідності, трудовий день одного працівника може тривати і 10 годин, при тім зберігається норма – 40-годинний робочий тиждень.

Якщо ж роботодавець переконаний, що його підприємство просто не може функціонувати в режимі нормального робочого дня, то він матиме право запровадити 48-годинний робочий тиждень. Тоді набуде чинності норма про сумований облік. Вважається, що ця норма стосуватиметься дальнобійників та вахтерів. А також – за письмовою згодою працівника, якщо він чекав на виконання роботи або ж мав можливість відпочивати. Реально ж ця норма може працювати на шкоду некваліфікованій робочій силі й на користь недобросовісному керівництву, котре у силу тих чи інших обставин не змогло вчасно забезпечити знаряддя чи умови праці. Варто також зауважити принципову річ: сумований період вимірюється терміном один місяць. І не варто погоджуватися на кількамісячну норму виробітку за кілька днів, адже можна залишитися ні з чим: і без роботи, і без компенсації за невикористані години відпочинку. Відповідно до законодавства, працівник повинен чесно відпрацювати 164 години за місяць: 23 робочі дні по 8 годин кожен. Максимальна норма надурочних робіт становить 120 годин. Із введенням нового Трудового кодексу можна працювати і більше, але вже за ці години оплата має бути утричі більшою.

Школярі у віці 15 – 16 років у вільний від навчання час зможуть працювати не більше 12 годин на тиждень. Досі працювати можна було лише на канікулах – до 24 годин на тиждень.

Відтепер, якщо у передсвятковий день не можна буде скоротити робочий час, то його оплачуватимуть як наурочні роботи.

Ті ж, хто доглядає дітей до трьох років, отримають право працювати непов­ний робочий день або вдома.

Про відпустку

Нововведенням у вітчизняному трудовому законодавстві стане те, що жінка зможе отримати триденну оплачувану відпустку для медичного обстеження у випадку, якщо вона ставатиме на облік у зв’язку з вагітністю.

Також, відповідно до нових правил, працівник має не лише погодити на початку року, до 15 січня, графік прогнозованої відпустки, а й дочекатися відповідного розпорядження роботодавця. Якщо, попри погоджений графік, цього документа нема, то у відпустку тепер іти не можна. Хоча, з іншого боку, затверджений графік відпусток є обов’язковим для виконання. Окрім того, роботодавець зобов’язаний повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше, аніж за 2 тижні до її початку. Трудовий кодекс наразі нічого не каже про соціальну відпустку для самотніх матерів та батьків, а також усиновлювачів.

Деякі інші новації

Із прийняттям Трудового кодексу роботодавець не зобов’язаний оплачувати вартість проїзду на навчання, якщо воно відбувається без відриву від виробництва. Термін відпустки за власний рахунок збільшено до 3 місяців на рік, на противагу нинішнім 15 дням.

Скасовано норму про випробувальний термін під час прийому на роботу для інвалідів та вагітних жінок.

Новим трудовим законодавством передбачено заборону на звільнення працівника, якщо він досяг пенсійного віку.

Олег Мельник

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4026 / 1.56MB / SQL:{query_count}