Багатотисячні акції протесту підприємців об’єднали всю Україну
Гарячий антиурядовий вівторок, 16 листопада, надовго запам’ятається: підприємці дружно і впевнено вийшли на захист своїх прав. Такого Київ не пам’ятає з часів Майдану 2004 року. Спокійно, але впевнено підприємці продемонстрували владі – з тими, хто звик годувати себе сам, так жартувати не варто. Підприємці довго терпіли корупцію, хабарництво, вони платили недолугим чиновникам неофіційні зарплати за послуги. Але люди, які вже колись втратили роботу і зуміли вистояти, започаткувати свою справу і втриматися на плаву, незважаючи на кризу, не дадуть цій чи будь-якій іншій владі знищити їх як клас, не дозволять потоптати розчерком пера перспективу для майбутнього їх та їхніх сімей.
Антиподатковий тридцятитисячний Майдан принципово відрізняється від будь-яких інших українських політичних заходів: самодостатні, загартовані життям підприємці, по-перше, не потребують політичної допомоги, по-друге, вони приїхали до столиці за свої кошти і витрачатимуть їх там доти, доки не переможуть. У протилежному випадку, не відстоявши своїх прав, вони після повернення додому просто не зможуть працювати далі. Здається, це влада зрозуміла, зокрема парламентарі, і податковий бліц-криг не вдався. Розглянувши у другому читанні 211 статей з 340 проекту Податкового кодексу, Верховна Рада взяла у цій справі тимчасову перерву – до 18 листопада.
Депутати встигли затвердити норму про те, що податок на додану вартість повинен бути зменшений. Отож, з 1 січня 2011 р. до 31 грудня 2013 р. ставка ПДВ становитиме 20%, а з 1 січня 2014 р. – 17%. ВРУ також зберегла у проекті кодексу і зниження податку на прибуток підприємств з 25 до 16%. У не розглянутих наразі перехідних положеннях Податкового кодексу передбачено, що ставка податку на прибуток знижуватиметься поступово: в 2011 р. вона становитиме 23%, у 2012 р. – 21%, у 2013 р. – 19% , а в 2014 р. – 16%. Зберегли депутати й обіцяний раніше податок на депозит. Щоправда, голова парламентського комітету з питань митної та податкової політики Віталій Хомутинник запевнив, що цей податок почнуть збирати, починаючи з 1 січня 2015 р.
Розуміючи, що, за умови прийняття норм Податкового кодексу, жити в Україні стане ще сутужніше, парламентарі пішли на ще одну поступку. Відтак, податкові канікули на період до 1 січня 2016 р. у вигляді нульового податку на прибуток поширюватимуться і на підприємства, які торгують секонд-хендом. Податковими канікулами можуть скористатися підприємства з річним обігом до 3 млн грн. Керівник профільного комітету ВРУ Віталій Хомутинник гордо наголосив, що внесення цієї поправки відбулося “на прохання трудящих”, тобто погоджено з мітингувальниками біля ВРУ. За його словами, аналогічну поправку необхідно внести і до розділу, що регулює діяльність фізичних осіб-підприємців.
Влада задумується
Принаймні деякі її представники публічно намагаються демонструвати пошук шляхів до компромісу. Депутат ВРУ від Партії регіонів Інна Богословська сподівається, що Президент України зіграє роль арбітра і заветує цей варіант Податкового кодексу.
Радник Президента Анатолій Кінах, голова Спілки підприємців та промисловців, заявив, що на його переконання, нинішній варіант Податкового кодексу – це “завуальоване бажання знищити малий та середній бізнес в Україні”. Кажучи це, він мав на увазі насамперед скорочення видів діяльності, які дають право на ведення бізнесу за спрощеною системою оподаткування. Відтак радник Президента переконаний, що це примусить підприємців припиняти офіційну діяльність і йти у “тінь”.
Керівник парламентської фракції регіоналів Олександр Єфремов після зустрічі з мітингувальниками зізнався журналістам: “У нас була дуже конструктивна розмова… І коли під будівлю парламенту приїжджає справді стільки людей, котрі зацікавлені у розвитку свого бізнесу і підприємств, то з цим потрібно рахуватися. Ми не можемо просто так відмахнутися від їхніх проблем. Ми уважно вислухали всі пропозиції, але нам потрібен час , щоб проконсультуватися, чому їхні окремі пропозиції не були враховані чи були викреслені”. Депутат вважає, що, “можливо, деякі розділи доведеться переносити в термінах запровадження, або, якщо вони не будуть допрацьовані, то доведеться думати, що з ними робити далі”.
Микола Азаров ж залишається невблаганним. Він переконаний сам і переконує суспільство, що Податковий кодекс у його нинішньому вигляді – це рай для підприємців і держави. А протестувальники – то люди, які воюють сьогодні не з владою, а з пенсіонерами та малозабезпеченими, які нині отримують мізерні соціальні виплати.
Здається, пан прем’єр просто забув, що пенсії мізерні, зокрема і за рахунок соціальної несправедливості, вилеліяної всіма урядами незалежної України: 16% українців отримують пенсії, які “з’їдають” 70% Пенсійного фонду України. Залишок же з цієї суми розподіляється між усіма решту пенсіонерами. У більшості країн світу максимальний розмір пенсії не перевищує мінімального більше ніж у 5 разів. А в Україні максимальна пенсія у 172 рази більша за мінімальну!
Крім того, привид парламентських виборів змушує владу загравати з електоратом за допомогою підвищення соцстандартів та нібито реалізації програмного положення про “Покращення життя вже сьогодні”. Так, без проекту бюджету на наступний рік і затвердженого Податкового кодексу з’явилися урядові обіцянки про підвищення виплат при народженні дитини та інші. Звісно, ці кошти повинні звідкись взятися у бюджеті. Відтак влада намагається вирішувати питання своєї легітимізації коштами, витягнутими з кишень дрібних підприємців.
Адже для великого бізнесу поступово “покращення життя вже сьогодні” з цього варіанта Податкового кодексу потрохи вимальовується. Зрештою, саме великі підприємства, переважно експортери, вже виграли від девальвації гривні, а програв якраз дрібний бізнес.
А тим часом...
Підприємці не мають ані найменшого бажання здаватися. Адже акції протесту тривають не лише в Києві, вони відбуваються у всіх регіонах. І собі на збиток не працює у ці дні фактично більшість приватних підприємців навіть у районних центрах. А позавчора полтавські підприємці не лише масово вийшли на акцію протесту, а й творчо підійшли до цього процесу. Вони подарували Азарову і Тігіпку номерні знаки на авто: “КАТ 01” і “КАТ 02”. Як повідомив координатор напрямку “Підприємницька ініціатива” в Полтавській області Геннадій Коваленко, розшифровуються літери на номерах так: “К – кодекс, А – Азаров, Т – Тігіпко. 01 та 02 – це просто цифри”.
Учора ж із самісінького ранку понад тисячу підприємців найбільшого у Західній Україні гуртового продовольчого ринку “Шувар” вийшли на пікет обабіч дороги на вулиці Хуторівка у Львові. Підприємці та їхні наймані працівники також протестують проти прийняття Податкового кодексу. За словами представника ініціативної групи підприємця Ігоря Глуховського, “підприємців не влаштовує ні процедура розгляду і прийняття Податкового кодексу, ні його суть: збільшення податкового навантаження, можливе запровадження касових апаратів, паралельне збільшення відрахувань до Пенсійного фонду”. Директор гуртового продуктового ринку “Шувар” Олексій Чумак зазначив, що адміністрація ринку підтримує підприємців. “Ми свідомі того, що від нашої роботи залежить продовольча безпека регіону. Ми сьогодні підтримали підприємців, які одноголосно виступили проти Податкового кодексу. Він є не найкращий і для гуртової торгівлі. Сьогодні стояти осторонь не можна”.
Олег Мельник
Як провести самоліквідацію СПД?
Зареєструватися суб’єктом підприємницької діяльності (СПД) значно простіше, ніж закрити СПД. Податківці не люблять другу процедуру, бо вона фактично знижує статистику кількості СПД, тобто дає поганий показник звітності, а також зменшує кількість податків, які отримує державна скарбниця. Тому при закритті СПД важливо прискіпливо проконтролювати весь процес. Спочатку доведеться заплатити 17 грн за публікацію оголошення про закриття суб’єкта підприємницької діяльності. Окрім того, потрібно подати заяву до податкової про припинення діяльності суб’єкта підприємницької діяльності за місцем реєстрації і здати свідоцтво про реєстрацію. А також потрібно закрити всі рахунки в банках, отримати в податковій акти перевірки, знятися з обліку в податковій, Пенсійному та фондах соціального страхування – від безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасних випадків. Довідки, видані цими фондами, дають право анулювати свідоцтво СПД у держреєстратора за місцем реєстрації.