За півтора місяця другий хліб подешевшав на 21%. І за прогнозами експертів, ціна може знизитися ще
За минулий тиждень середня оптова ціна на продаж-придбання другого хліба, як часто називають у нас картоплю, на українському ринку зменшилася на 12%. У середині вересня на вітчизняному ринку ціни на картоплю досягли максимального рівня, перевищуючи всі прогнози та виходячи за рамки здорового глузду: проти минулого року коренеплоди подорожчали удвічі! Така висока ціна протрималася кілька днів, і на насиченому картоплею ринку позначки на цінниках на неї потрохи мали тенденцію до зменшення. За півтора місяця, що минули з того часу, картопля подешевшала на 21%. І за прогнозами експертів, ціна може знизитися ще.
Бум спровокували ЗМІ, погода і політика
У світі електронних ЗМІ та миттєвого обміну повідомленнями ажіотаж на ринку картоплі створили саме мас-медіа. Інформація про те, що десь продають картоплю по 6 гривень за кілограм, спрацьовувала миттєво: цей товар одразу ж дорожчав у всій країні. Попри запевнення уряду, що з картоплею у нас все гаразд, ринок жив за своїми законами і за своєю логікою. Відтак на осінніх продовольчих ярмарках, які відбувалися у вересні цього року, картопля коштувала від 3,5 до 5 гривень за кілограм.
За даними моніторингу цін, який здійснюється органами державного контролю за цінами, станом на 21 вересня 2010 року середній рівень ціни на картоплю на підприємствах торгівлі та продовольчих ринках України становив 4,08 гривні за кілограм. При цьому найдешевше кілограм картоплі можна було придбати у Тернопільській та Рівненській областях – за 3,25 та 3,42 гривні відповідно. Найвищий рівень цін зафіксовано у містах Києві та Севастополі – 5,41 та 5,95 гривні за кілограм.
Селяни ж встановлювали свої ціни за кілограм другого хліба, не керуючись класичним принципом формування ціни, визначальним у якому є собівартість тощо. Продаючи власноруч вирощену картоплю, українці називали на неї ціни, котрі би допомогли компенсувати їм у веденні сімейного бюджету інші чинники: подорожчання газу, житлово-комунальних послуг, транспорту та інших продуктів харчування.
На зростання цін на картоплю в Україні впливали і повідомлення з інших країн. Так, у Росії вона подорожчала в середньому на 30%, у Литві – на 27,4%. Однак в Україні картопля у вересні коштувала удвічі більше, аніж рівно рік тому.
– Сьогодні картопля для більшості українців є чи не основним продуктом харчування, тому традиційно тема коливання цін на неї щороку є актуальною. Не останню роль цьогоріч відіграли природнокліматичні, економічні та суспільно-політичні чинники, – пояснює “Пошті” виникнення ажіотажу на картоплю в Україні Олександр Шавалюк, науковець Львівського аграрного університету. – Несприятливі кліматичні умови: посуха, тривалі дощі, град – спричинили низьку врожайність та вплинули на якість картоплі. У вересні спостерігався й економічний чинник: традиційно високий попит на протидію низькій пропозиції, а також були суспільно-політичні мотиви стрибка цін – нестабільна політична ситуація, нездоровий ажіотаж щодо невизначеності майбутнього після виборів. Не останню роль відіграло і нагнітання негативної та нездорової ситуації щодо прогнозів на зиму, адже доводилося чути і не раз, що “зима почнеться скоро і буде найхолоднішою за останні …надцять років”. Це все негативно впливає на людей, на ринок і створює цінові коливання не на користь споживачів.
Зниження цін було неминучим
Утримати ціни на рівні вереснево-жовтневих виробники намагалися до середини минулого тижня. Однак зіграли роль об’єктивні чинники: наявність достатньої кількості картоплі на ринку та низький попит на неї, зумовлений низькою купівельною спроможністю населення.
Виробники та реалізатори картоплі врешті зрозуміли, що за такими високими цінами продати наявні у них обсяги, що не підлягають зберіганню, до настання морозів буде вкрай складно. Тому виробники відразу п’яти найбільших “картопляних”областей зі середини минулого тижня почали синхронно знижувати потрохи відпускні ціни, намагаючись відродити інтерес оптовиків до свого товару.
Цікаво і те, що й оптові компанії піддалися на необґрунтований ажіотаж у ЗМІ, а тому мають запаси дорогої картоплі, закупленої на початку – у середині вересня. Відтак зараз продають її за нинішніми цінами собі на збиток.
На фоні цього виробники зараз продають картоплю переважно за мінімальними цінами і невеликими партіями. Об’єктивно нині в Україні нема дефіциту картоплі, попри її поганий цьогорічний врожай: 18 млн т проти 19,7 млн т торік. За статистичними даними, у минуле двадцятиліття фактичний середньорічний фонд споживання населенням картоплі в Україні не перевищував
7 млн т. Відповідно до балансових розрахунків у сезоні 2010/2011 року, на споживання населенням буде спрямовано близько
6 млн тонн, або 130 кг на особу при раціональній нормі 124 кг. Тому можна говорити про те, що перезимуємо з картоплею за адекватними цінами, якщо, звісно, знову хтось не спровокує нездоровий ажіотаж.
Олег Мельник
Ярослав Панюра,
заступник голови Львівської облдержадміністрації з питань агропромислового комплексу:
– Висока ціна на картоплю, яка спостерігалася впродовж деякого періоду, була спровокована певним ажіотажем через засоби масової інформації, через повідомлення про неврожай картоплі у цьому році. Однак ми говорили раніше і повторюю це ще раз: Львівщина повністю забезпечена картоплею. Загалом викопано понад 1300 т картоплі, що вдвічі перевищує потребу населення області. Тому ми прогнозували і неодноразово на цьому наголошували: ціна на картоплю буде знижуватися. Так і сталося.
Іван Стефанишин,
експерт аграрного ринку:
– Ажіотаж вересня-жовтня спричинився до того, що населення сформувало запаси картоплі на зиму за високими цінами. Нині ж фактично вже спостерігаємо цінове дно на ринку картоплі. Ситуація така, що картопля мала би почати дорожчати лише з настанням справжніх морозів, тобто приблизно вже у січні у період різдвяних свят чи після них. Тоді реально може розпочатися друга хвиля високого попиту населення на картоплю. Але нині прогнозувати щось важко, адже цьогоріч ми зібрали хороший врожай картоплі, але вона невисокої якості. Тому головним завданням зараз є зберегти зібране. А ось із цим у нас проблеми, адже фактично відсутня інфраструктура. Окрім того, у виробництві картоплі є висока питома частка приватних селянських господарств. А тому ціна на картоплю може піднятися разом із цінами на бензин. Бо подорожчає проїзд у маршрутках, а тому селяни на ринках почнуть продавати картоплю дорожче.