За підсумками І півріччя Фонд держмайна заробив для скарбниці 70 мільйонів гривень включно з орендою та дивідендами. Сама ж приватизація дала країні 170 мільйонів гривень, себто менше 2% від плану
Продовження. Початок – у минулому числі “Пошти”
У великій приватизаційній грі ФДМУ, як справжній гравець відповідного статусу та рівня, має козирні карти, які він щомиті може викласти на стіл. Тобто – включити до переліку об’єктів приватизації. Зокрема, контрольні пакети акцій обленерго, якими ще володіє держава. На них Фонд держмайна покладає особливі сподівання, але й тут навряд чи зможе заробити значні гроші.
Енергетична приватизація
Відомо, що у квітні 2010 року вже провалено продаж блок-пакетів “Полтаваобленерго”, “Сумиобленерго” і “Прикарпаттяобленерго”, від якого ФДМ хотів отримати 0,5 млрд грн, але бізнес не був готовий платити такі гроші. І невипадково. Вплив на цих підприємствах давно поділили брати Суркіси, Коломойський та Григоришин, які мають наміри придбати ще кілька лотів по 1-5%. У липні ФДМУ продаватиме обленерго дрібними пакетами, і їх зможуть придбати не лише стратегічні, але й портфельні інвестори. Повторна оцінка трьох компаній, яку провів фонд, знизила вартість пакетів майже наполовину.
Однак на конкурсі із продажу пакету “Полтаваобленерго” компанії Григоришина і Коломойського придбали лише дев’ять лотів із 25-ти у розмірі 8,76% акцій на суму 58,6 млн грн. Покупці підняли ціну лише на один крок, або на 10%, що свідчить про відсутність конкуренції.
Під час аукціону три лоти об’єднали в один блок, і нечисленні “портфельники” здалися перед надто високими цінами. Поза тим, у фонді переконують, що решту акцій продаватимуть щотижня.
Інтригою може стати продаж блок-пакета “Одесаобленерго”, основний власник якого – компанія VS Energy – готовий збільшити свою частку. Однак фонд досі не отримав документів від державного власника – “Укренерго”, а без нього пакет продати не вийде. Час на підготовку об’єкта до продажу спливає, а літо – сезон затишшя на ринку капіталу – не найкращий час для приватизації. Тож ФДМУ тимчасово призупинив активність на фондових біржах у царині акцій обласних енергопостачальних компаній.
“Щойно ми побачимо, що є покупці, конкуренти, то відразу відновимо торги”, – заявив голова фонду Олександр Рябченко. За його словами, продаватимуть папери обленерго “в нарізку”, на прохання інвест- та пенсійніх фондів.
“Їм це потрібно. Але вони не можуть взяти більше 1%. Утім, це справа потрібна. Папери тих компаній, де є власник більше 75%, ми продаватимемо малим інвесторам”, – наголосив голова відомства.
Проте інтерес до придбання блокуючих пакетів обленерго упав після того, як троє акціонерів (брати Ігор і Григорій Суркіси, Ігор Коломойський і Костянтин Григоришин) відкинули старі конфлікти і домовилися про компромісний обмін акціями.
16 липня ФДМУ призупинив продаж 16,24% акцій ВАТ “Полтаваобленерго” на біржі ПФТС. Двома днями раніше, за повідомленням “Української правди” припинено продаж на Українській міжбанківській валютній біржі (УМВБ) 25% +1 акція ВАТ “Сумиобленерго”. Про “Прикарпаттяобленерго” наразі рішення не ухвалили.
Нагадаємо, у лютому офшорні компанії Суркісів Lex Perfecta Limited, Margaroza Commercial Limited і Kerelio Commercial Limited обмінялися акціями обленерго із офшорами, пов’язаними із Григоришиним та Коломойським, Larva Investments Limited і Bikontia Enterprises Limited. У результаті Суркіси сконцентрували близько 94% “Львівобленерго”, 70% “Прикарпаттяобленерго”, а Коломойський та Григоришин – 96% “Чернігівобленерго”, по 72% “Сумиобленерго” і “Полтаваобленерго”. Тобто, будемо зі світлом, але приватним.
…і решта
Та деякі експерти припускають, що ФДМУ може зважитися на швидке роздержавлення інших “ласих шматків”, приміром, рекапіталізованих банків – “Укргазбанку”, “Києва” та “Родоводу”. Правда, фонд при цьому ризикує наштовхнутися на опір олігархів, влади та світової спільноти.
Маловірогідним є продаж і “Київенерго”, хоча ним цікавляться багато структур.
Але найбільш фантастичною виглядає ідея приватизації спиртової галузі, контроль над якою хочуть отримати, як не дивно, комуністи. Хоча “партійців-лєнініців” зрозуміти можна. Адже успіх цієї справи кардинально вплине на алкогольний і фармацевтичний ринки з їх багатомільярдним обігом.
Та ми недаремно порівняли приватизацію із грою, в якій на “кін” виставляє влада. З одного боку, припускають експерти, держава розраховує на грошовий буфер, зокрема кредити МВФ. Якщо вони будуть, то великого бюджетного дефіциту у 2010 році не буде: “діра” у понад 50 млрд грн, але її вже зменшили майже на 10 млрд. Отож влада, радше, продасть держмайно на 1-1,5 млрд грн, а основну увагу сконцентрує на приватизації у 2011 – 2012 роках.
Саме для цього ФДМУ підготував план приватизації до 2014 року. Документ, зокрема, передбачає до 2012 року продати усі об’єкти, приватизація яких почалася до набрання чинності нового закону. У 2014 році приватизацію остаточно завершать.
Програма дає більш-менш зрозуміле бачення стратегії на наступні роки. Зокрема, підходи до приватизації різних категорій держоб’єктів. Уряд контролюватиме їх, утримавши у держвласності контрольний пакет.
Для збиткових і малорентабельних підприємств передбачили продаж 100% статутного капіталу. Об’єкти з невеликим попитом продаватимуть без оголошення цін. ФДМ знижуватиме ціни до ринкового рівня, без встановлення мінімальної вартості. Не буде дроблення пакетів акцій менше 25% статутного капіталу АТ. Їх продаватимуть на фондовому ринку. Планують також виключити непрофільні активи із складу державних холдингових компаній і продати всі державні пакети розміром менше 50%. Обмежать участь у торгах компаній із офшорних зон та країн, внесених до списку FATF – тих, де банки “відмивають” гроші.
Якщо програму ухвалять, приватизаційний процес кардинально зміниться – правила гри стануть відомими. Очевидно, ФДМУ прагне позбутися дріботи, яка є баластом держави. Бо якщо вона готова продавати їх без встановлення мінімальної ціни, тоді участь у приватизації візьме малий і середній бізнес. Утім закон – як дишло. В умовах корупції і ця програма може стати прикриттям чергового “дерибану” держмайна.
Грай! Інша справа – чи виграєш?
Фонд держмайна пропонує приватизацію за новими правилами, відмовившись від поняття “промисловий інвестор”, продаючи держпідприємства. За словами Олександра Рябченка, у чинне законодавство внесуть кілька істотних змін.
Адже практика свідчить, що не завжди знайдеш інвестора, який працює в тому ж профілі, що й приватизоване підприємство, або є споживачем його продукції. Отже, учасниками роздержавлення можуть бути й непрофільні, серед інших – й інвестиційні компанії. Це допоможе посилити конкуренцію.
Також ФДМУ пропонує проводити приватизацію об’єктів разом із землею. Однак тут, за словами Рябченка, є низка дискусійних питань. “Іноземні інвестори тільки “за”, але українські – проти, бо не хочуть платити за підприємство більше”, – пояснив голова фонду.
Передбачено й особливу процедуру продажу малоліквідів. Їх продаватимуть на так званих “голландських аукціонах”, коли на торгах при кожному кроці вартість підприємства не зростає, а падає.
Незабаром черга дійде і до приватизації портів. “Порти в майбутньому будуть обов’язково приватизовані. Утім, там є частини, які взагалі не підлягають приватизації, але є і частини, які мають бути приватизовані”, – каже керівник відомства. За його словами, не можна приватизувати причальну частину, акваторію і все, що під водою. А портові збори назавжди залишаться доходом держави.
Закінчення – у наступному числі “Пошти”