Із черговим підвищенням!

Верховна Рада ухвалила урядовий закон про внесення поправок до низки законів про оподаткування, а також про підвищення акцизів на алкогольні напої, пиво, сигарети і нафтопродукти. Політику уряду на посилення фіскального тиску та фактичне перекладання його тягаря на плечі пересічного обивателя, легітимізували

Верховна Рада ухвалила урядовий закон про внесення поправок до низки законів про оподаткування, а також про підвищення акцизів на алкогольні напої, пиво, сигарети і нафтопродукти. Політику уряду на посилення фіскального тиску та фактичне перекладання його тягаря на плечі пересічного обивателя, легітимізували.

Аналізуючи те, що нині відбувається в країні, не можна не зауважити цілковитого консенсусу в діях різних гілок влади. Усе минає без чвар (якщо не зважати на безрезультатні спроби опозиції протидіяти цьому процесу).

Уряд оперативно готує економічні законопроекти, більшість у Верховній Раді, переконавшись у власних силах, не менш оперативно їх ухвалює. А вдячному за таку консолідацію Президентові, залишається закріпити підписом урядово-парламентські новації. Владний триумвірат у всій красі та ефективності.

Насторожує інше. У висліді цих новацій, до речі, не лише нинішнього уряду, реальне життя чомусь погіршується. Закон, про який йде мова, теж з цієї категорії. Ми зупинимося лише на деяких його елементах.

Тютюново-алкогольні стандарти

У новому підвищенні акцизів нічого новаторського немає. Розмови про фатальність такого кроку точаться з часу формування уряду, який, до речі, не приховував схожих намірів. Та й народ був готовим. Минулого року, майже в оцю пору, ми вже відчули новий присмак тютюнових та горілчаних акцизів, подарований реформаторським урядом Юлії Тимошенко. А підстави для нинішнього підвищення залишилися незмінними – хронічний брак грошей у бюджеті та потреба вчасно виплачувати пенсії та зарплати. До них додалися нові соціальні стандарти, обіцяні Президентом. Решта – майже без змін. Правда, нинішні акцизи мають ще й бензиновий запах, оскільки їх ставка змінюється й на нафтопродукти.

Тож, Микола Азаров є послідовником акцизної політики, апробованої попередниками. Цього разу обійшлося без саботажу депутатів (нові акцизи Тимошенко впроваджувала постановами Кабміну), які без звичної тяганини та тривалих обговорень за тиждень ухвалити новий закон.

Поправки передбачають, зокрема, підвищення акцизу на етиловий спирт на 16% – до 39,4 грн/л 100% спирту, на солодове пиво на 23,3% – до 0,74 грн/л. Окрім адвалорної ставки акцизу, парламент змінив і специфічний акциз (з одиниці товару) і на тютюнові вироби. Зокрема, зріс він на сигари – з 69 грн за 100 шт. до 140 грн за 100 шт. На цигарки із фільтром – з 69 грн/тис. шт. до 90 грн/тис. шт. Ставка акцизу на цигарки без фільтру не змінилася.

За словами голови профільного комітету ВР Сергія Терьохіна, ухвалення закону призведе до зростання податків на 9 млрд грн щорічно (в уряді, вважають, що всіх 10 млрд грн, і взагалі там хочуть отримувати щорічно понад 16 млрд акцизних гривень).

Конкретика частин

У новому законі передбачили обмеження щодо перенесення збитків підприємств у розмірі 20% від їх суми на рік, посилили адміністрування ПДВ (саме на нього припадає до 60% запланованих податкових  надходжень), змінили рентну плату на надрокористування. Іншою буде базова ціна нафти, яку застосовують при обчисленні коригувального коефіцієнта до ставок рентної плати за нафту та газовий конденсат, зі 100 доларів на 560 грн/барель (приблизно 160 л), з метою приведення її відповідно до світових цін.

На перехідний період збільшують ставку на 20% – з 14 грн до 17 грн/л 100% спирту, та ставку на пиво – з 0,60 грн до 0,74 грн/л, на вина виноградні натуральні – з 1 коп. до 10 коп./л. Крім того, будуть однакові підходи до оподаткування спирту, який міститься у горілці та винах.

Збільшено суму акцизного збору на 50 коп. на літр бензину. На супербензин з октановим числом 98 та більше акциз зріс з
110 євро/т до 200 євро/т.

В уряді переконані, що реалізація цих норм завадить недонадходженням до бюджету податку на прибуток у сумі 4,5 млрд грн та податку на додану вартість на 6,9 млрд грн (у розрахунку на рік).

Інші зміни передбачають забезпечення додаткового ресурсу надходжень до бюджету на загальну суму понад 4,75 млрд грн, зокрема, із акцизного збору - 4,1 млрд грн, за спецводокористування для напоїв – 0,154 та за рахунок індексації з платежів за користування надрами – 0,33 млрд грн, збору за спеціальне водокористування – 0,05 млрд грн, збору за геологорозвідувальні роботи – 0,12 млрд грн.

Така офіційна конкретика. Та найцікавіше у тому, що ВР зобов’язала Кабмін забезпечити надходження від нових акцизів без... зростання роздрібних цін на товари та послуги. Як це зробити – уявити важко, оскільки будь-яке підвищення акцизів спрацьовує за принципом доміно. Може, депутати вважають, що виробники та продавці сплачуватимуть нові акцизи із власних кишень?

Менше питимемо і їстимемо

На думку депутата-регіонала Павла Климця, підвищення акцизів на горілчані вироби призведе до зростання роздрібної ціни пляшки горілки на 1,2 – 1,5 грн (експерти кажуть, що не менше, ніж на 2 грн, що, враховуючи практику попередніх цінових стрибків та різницю торгових накруток, це більше відповідає дійсності). Також, за його прогнозами, у разі підвищення акцизу на бензин до 132 євро за тисячу літрів роздрібна ціна стрибне на 20 – 30 копійок за літр (експерти: не менше, ніж на 60 коп).
Протилежна оцінка закону і його наслідків в опозиції. Зокрема, народний депутат від БЮТ Наталія Королевська вважає, що все завершиться інфляцією і зростанням цін. На її думку йдеться не лише про підняття акцизів на тютюн, алкоголь тощо, змінюються правила податкової гри назагал. Опозиціонерка передбачає, що вже до кінця року “50% економіки буде в тіні… Бізнесу і економіці буде легше піти на такі кишеньково-сумкові методи розрахунків, ніж реально і легально декларувати свої доходи… Немає податкового кодексу, немає зрозумілої стратегії законодавчих реформ, і, відповідно, звідси приймаються такі сьогохвилинні закони, щоб зібрати щось до бюджету”.

Спробував підсолодити законодавчу гірку пілюлю голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський. Він обіцяє, що податки для підприємців не зростатимуть. Ба більше, він наголосив, що “підприємцям, навпаки, з нового року будуть знижені податки на прибуток до 19%, зменшено податки, може бути, навіть… на дивіденди”. Пообіцяв Михайло Бродський і податкові канікули на 5 років для малого та середнього бізнесу. А щодо нових акцизів на цигарки та тютюн, то нинішній голова Деркомпідприємництва взагалі категоричний: радить не пити і не курити. І це правильно, тільки не зрозуміло, хто ж тоді виконуватиме акцизні плани уряду? 

…Після ухвалення згаданого закону парламентська більшість ухвалила державну програму економічного та соціального розвитку України на 2010 рік. У пояснювальній записці до документа зауважено, що тут визначено  термінові заходи Кабміну, цілі, пріоритети соціально-економічного розвитку та систему основних заходів з реалізації державної політики в 2010 році.
Основною метою програми є відновлення економічного зростання із закладенням інвестиційного фундаменту під подальший стабільний розвиток. Тільки виходить, що здійснюватимуть ці плани, здебільшого, нашим коштом. Адже всі ми – платники податків. Причому, на відміну найзаможнішої частини суспільства, сумлінні.

А підвищення акцизів, то вони теж із категорії “термінових заходів”,  “цілей” та “пріоритетів соціально-економічного розвитку та  реалізації державної політики” у 2010-му. А з кого держава може здерти гроші для зростання нашого добробуту, як не з нас?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8827 / 1.62MB / SQL:{query_count}